Reklama

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska to jeden z najpopularniejszych symboli Bożego Narodzenia. Może jednak pięknie zdobić nasze mieszkania nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie odpowiednio pielęgnowana. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, kupując i pielęgnując gwiazdę betlejemską? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Reklama

Jak rozpoznać zdrową gwiazdę betlejemską?

Dowodem na to, że roślina jest zdrowa, są między innymi mocne liście pozbawione przebarwień oraz oczywiście świeży wygląd. Warto na to zwrócić uwagę, zwłaszcza wtedy, gdy mamy możliwości wyboru przed zakupem gwiazdy betlejemskiej w sklepie.

Kwiatostany

Warto dokładnie przypatrzeć się także kwiatom. Gdzie ich szukać, najlepiej między kolorowymi liśćmi na szczycie pędów. Zwarty kwiatostan świadczy o świeżości rośliny.

Jakie warunki preferuje gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska przede wszystkim nie lubi zimna i przeciągów. Tuż po zakupie szczelnie owiń ją papierem i szybko przetransportuj do domu. Najlepiej w pogodny, ciepły dzień. Ustaw w widnym i zacisznym miejscu. Zimą może być nasłonecznione, bo dni są krótkie i promienie mogą jej zaszkodzić.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Szczególną ostrożność zachowaj przy podlewaniu gwiazdy betlejemskiej. Nie przesuszaj i nie zalewaj poinsencji. Nawadniaj ją umiarkowanie. Najwyżej dwa razy w tygodniu albo raz w tygodniu. Wstaw doniczkę do miski z wodą i postaw aż ziemia nasiąknie. Potem wyjmij ją i nie podlewaj do następnego tygodnia. Zbyt obfite nawadnianie może spowodować gnicie korzeni. Jeśli kupiłaś gwiazdę betlejemską w dobrej kwiaciarni, nie stosuj przez zimę nawozu. W ziemi jest go wystarczająco dużo dla wzrostu i kwitnienia poinsecji.

Jak długo przetrwa gwiazda betlejemska?

Gwiazda betlejemska jest długowieczna i w kolejnych latach również może zachwycać urodą. Nie wyrzucaj jej, gdy opadną kolorowe liście. Przenieś doniczkę do ciemnego, chłodniejszego pomieszczenia (ok. 18°C) i ogranicz podlewanie.

Co najmniej przez osiem tygodni, czternaście godzin dziennie roślina musi przebywać w ciemności. Nawet mała ilość światła utrudnia jej wypuszczenie ozdobnych, kolorowych liści.

Jak sprawić, aby gwiazda betlejemska była piękna przez cały rok?

Przycinaj roślinę, aby utrzymać ją gęstą i zwartą. Ustaw roślinę tak, aby słońce nie padało na nią bezpośrednio. Powinna stać w półcieniu - nie w pełnym słońcu. Podlewaj nawozem, co 2 - 3 tygodnie. Od października przenoś roślinę do szafki na każdą noc – na około 14 godzin. Musi stać w całkowitej ciemności. Przenoś do światła każdego ranka na maksymalnie 10 godzin. Gwiazda Betlejemska zakwita jedynie, gdy ma możliwość pozostawania w ciemności przez podany czas.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama