Reklama

Jak pielęgnować fikusy, by pięknie rosły?

Zdrowo rosnące fikusy należą do grona najbardziej okazałych "roślinnych wizytówek" naszych domów i mieszkań. Nie dziwi zatem fakt, że cieszą się ogromną popularnością. Jednak by jak najdłużej radowały nasze oczy, musimy starannie o nie dbać. Tylko z pozoru nie są wymagające. Podpowiadamy, co zrobić, żeby rosły jak na drożdżach i nie zrzucały szybko liści. Zdradzamy też, co wspólnego z pielęgnacją fikusów ma... piwo.

Reklama

Gdzie najlepiej postawić fikusy?

Podstawą, jeśli chodzi o pielęgnację fikusów, jest ich odpowiednie umiejscowienie w domu. Nadmierne słońce im tylko zaszkodzi, dlatego południowy parapet to najgorszy wybór. Równie źle działa na nie nadmierne zacienienie. Dlatego fikusy najlepiej postawić w pobliżu okna wychodzącego na zachód lub wschód. Ich lokalizacja powinna być stała; przenoszenie ich z miejsca na miejsce odpada. Nadmienić też warto, że fikusy fatalnie reagują na obracanie doniczki i przeciąg.

Jaka temperatura odpowiada fikusom?

Jeśli chodzi o temperaturę, fikusy nie są nad wyraz wymagające. Optymalną jest dla nich temperatura, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Zimą nie może być niższa niż 10 stopni Celsjusza. Fikusy całkiem dobrze radzą sobie z suchym powietrzem panującym w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami.

Podlewanie fikusów

W pielęgnacji fikusa kluczowe jest też odpowiednie podlewanie. Najlepiej sięgać w tym celu po miękką, odwapnioną wodę. Zabieg powinien być powtarzany dwa razy w tygodniu. Przy czym zimą fikusa należy podlewać rzadziej - raz w tygodniu. Z kolei podczas upalnych dni należy regularnie zraszać roślinę. Jeśli chcemy wzmocnić roślinę, warto zastosować prosty zabieg i raz w miesiącu podlewać fikusa mieszanką wody i piwa. (Właściwa proporcja to 50 ml piwa na szklankę wody). Dzięki temu naturalnemu sposobowi fikus będzie mieć piękne, błyszczące liście.

Co zrobić, gdy fikus gubi liście?

Nie raz, nie dwa można zaobserwować, jak fikus zaczyna marnieć w oczach i gubić liście. Jak temu zaradzić? Wystarczy wykonać nieduże nacięcie na łodydze; najlepiej tuż nad miejscem, z którego odpadł liść. Niebawem pojawi się tam nowy.

Jak często i czym nawozić fikusy?

Do odpowiedniego wzrostu fikusom potrzebne jest dopasowane do ich wymagań nawożenie. Oczywiście najlepiej zasilać je wiosną i latem. W tym celu optymalnie sprawdzą się środki przeznaczone do roślin posiadających ozdobne liście. Zimą trzeba zrobić przerwę w wykonywaniu tych zabiegów.

Jak rozmnożyć fikusy?

Jeśli marzy nam się większa uprawa fikusów, możemy je rozmnożyć. Najlepiej wykorzystać w tym celu sadzonki wierzchołkowe. Kilkucentymetrowy pęd z jednym pąkiem należy uciąć i ukorzenić.

Jak oczyszczać liście fikusa?

Kurz, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych roślin, nie jest sojusznikiem fikusów i nie pozwala im swobodnie pobierać tlenu. Dlatego liście rośliny należy regularnie delikatnie przecierać wilgotną szmatką. Większe liście można od czasu do czasu oczyszczać ściereczką zwilżoną w mleku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama