Reklama

Jak pielęgnować fikusy?

Fikusy to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Chętnie stawiamy je w domach, ponieważ są okazałe i z pozoru niewymagające. Jednak, żeby nasze fikusy rosły prawidłowo, nie zrzucały liści i były mocno zielone, należy pielęgnować je zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Oto one.

Gdzie powinny stać fikusy?

Zacznijmy od miejsca, w którym powinny stać fikusy. Kwiaty te nie lubią silnego słońca i nie potrzebują nadmiernego nasłonecznienia, dlatego nieodpowiedni będzie dla nich z pewnością parapet południowego okna. Rośliny te źle rosną również w zaciemnionych miejscach. Fikusy potrzebują pomieszczenia jasnego, ale które nie będzie nasłonecznione. Z pewnością będą dobrze rosły w oknach wschodnich lub zachodnich. Warto wiedzieć również, że fikusy źle reagują na przeciąg oraz obracanie doniczki. Mogą wówczas zrzucać liście. Wybierzmy dla swojego fikusa jedno miejsce, w którym będzie stał cały czas.

Fikusy nie są wymagające, jeśli chodzi o temperaturę. Najlepiej jednak rosną przy kilkunastu stopniach Celsjusza. Kwiaty mogą słabnąć, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni.

Podlewanie

A jak podlewać fikusy? Najlepiej odstaną wodą i tylko wtedy, gdy ich ziemia przeschnie. Zimą wystarczy raz w tygodniu. Z kolei latem fikus może potrzebować wody nawet codziennie. W okresie wysokich temperatur fikusy warto zraszać. Dzięki temu nawadniają się ich liście i bardziej okazale się prezentują.

Nawożenie

Fikusy wymagają również nawożenia. Najlepiej robić to wiosną i latem. Wybierzmy nawozy do roślin, które posiadają ozdobne liście. Instrukcję nawożenia kwiatów znajdziemy na opakowaniu produktu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama