Reklama

Jak pielęgnować cięte tulipany?

Pogoda wiosną może być na tyle kapryśna, że temperatura na zewnątrz nas nie rozpieszcza i nie zachęca do poszukiwania pierwszych symptomów długo wyczekiwanej pory roku. Dlatego wiele osób wprowadza roślinne akcenty, które - umieszczone w domu - poprawiają nastrój. Jednym z nich są cięte tulipany, które dają namiastkę topornie zbliżającej się wiosny. Ale co zrobić, żeby cieszyły oczy jak najdłużej? Wystarczy kilka prostych trików, aby pielęgnacja ciętych tulipanów nie sprawiała problemu.

Reklama

Wybierz odpowiednie kwiaty

Aby cięte tulipany zdobiły nasz dom w wazonie jak najdłużej, należy wybrać odpowiednie kwiaty. Jeśli decydujemy się na zakup w markecie, powinniśmy się kierować nie tylko odmianą i barwą płatków, ale także ich formą. Lepiej sięgnąć po te, które są jeszcze nierozwinięte, ponieważ po wsadzeniu do wody jeszcze przez kilkanaście dni będą w pełnej krasie. Należy pamiętać również - choć zdarza się to rzadziej - aby nie kupować ciętych tulipanów podczas mrozów. Ujemne temperatury sprawią, że przyniesione do domu, szybko zwiędną.

Kluczowe zabiegi po przyjściu do domu

Zanim cięte tulipany umieścimy w wazonie, warto wykonać kilka prostych zabiegów, które przedłużą ich trwałość. Przede wszystkim warto usunąć z nich dolne liście, ponieważ po wsadzeniu do wody, mogą błyskawicznie zgnić. Dobrze jest też przyciąć końcówki łodyg: w tym celu najlepiej posłużyć się ostrym i czystym nożem. Najlepiej cięcie przeprowadzić pod skosem. Dlaczego? To sprawi, że zwiększy się powierzchnia, przez którą cięte tulipany będą mogły czerpać wodę.

Kluczowe jest również miejsce!

Przynosząc do domu cięte tulipany, kluczowe jest miejsce, w którym będą wyeksponowane. Choć to rośliny kwitnące, nie za bardzo służą im intensywne promienie słoneczne, ponieważ szybciej się wtedy rozwijają i błyskawicznie przekwitają. W takim razie, gdzie umieścić wazon z ciętymi tulipanami? Najlepiej z dala od okna i nie w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ - tak jak słonce - negatywnie wpływają na ich kondycję.

Wymieniaj wodę!

O tym, że cięte tulipany wymagają wody, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wodę należy często wymieniać! Najlepiej do wazonu wlewać codziennie nową wodę, co sprawi, że cięte tulipany będą świeże i nie tak prędko zaczną się rozwijać ich płatki, co doprowadza do przekwitania roślin.

Poznaj triki florystów!

Jeśli chcemy mieć pewność, że cięte tulipany pozostaną z nami przez kilkanaście dni, warto znać sztuczki, które naturalnie przedłużą ich trwałość. Po co warto sięgnąć? Zazwyczaj wszystko to, mamy w zasięgu ręki. Do wazonu można wrzucić miedzianą monetę, czyli obecne w naszych portmonetkach żółte groszówki. Niektórzy zaś polecają, aby do łodyg wsadzić zapałkę (główką do wnętrza). Dlaczego? Ponieważ związki miedzi zawarte w monecie i siarka w zapałce mogą przedłużyć trwałość ciętych tulipanów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wody dodać pół łyżeczki cukru lub odrobinę wódki, które działają jak naturalna odżywka przedłużająca trwałość ciętych tulipanów.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama