Reklama

Jak pielęgnować anturium w domu?

Anturium to roślina, którą cechuje ciekawy wygląd i charakterystyczne liście. Jego zaletą jest to, że można go uprawiać w doniczce, dzięki czemu wiele osób trzyma anturium w domu. Ponadto ma on wiele odmian, a kwiaty przybierają różne barwy: białe, różowe czy czerwone. Jak pielęgnować anturium w domu? Poniżej podpowiadamy.

Co to jest anturium?

Anturium jest rośliną pochodzenia egzotycznego, występuje na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Osiąga wysokość 50-90 centymetrów, a jego liście mają sercowaty kształt i błyszczącą strukturę. Kwiaty również mają kształt serca i odznaczają się intensywnym kolorem: różowym, czerwonym czy fioletowym. Spotykane są też białe odmiany tej rośliny. Z płatka wyrasta tzw. kolba, zbudowana z drobnych kwiatów. Anturium można uprawiać w doniczkach, choć do niedawna uprawiany był tylko w szklarni.

Stanowisko dla anturium

Do prawidłowego wzrostu w domu anturium potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak o niego zadbać? Na początku zapewnij roślinie dobre stanowisko. W mieszkaniu będzie czuła się najlepiej w jasnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. W naturalnych warunkach anturium rośnie w tropikalnych lasach, gdzie dostęp do światła jest ograniczony. Optymalna będzie temperatura wahająca się w granicach 19-23 stopni Celsjusza i wilgotne powietrze.

Reklama

Odpowiednia gleba

Ziemia dla anturium musi być przepuszczalna i przewiewna z odczynem pH 4,5-5,5. Sprawdzi się też mieszanka przeznaczona do uprawy storczyków. W składzie produktu powinien się znaleźć między innymi: torf, ściółka z lasów iglastych oraz węgiel drzewny. Odpowiednio dopasowana gleba ułatwi pielęgnację anturium w domowych warunkach.

Polecamy: Róża pomarszczona: Roślina o wielu zastosowaniach

Co ile podlewać anturium?

Najistotniejszym momentem jest okres rozwoju anturium. Wtedy musi być obficie podlewany, gdyż jego zapotrzebowanie na wodę w tym czasie wzrasta. Wiosenną i letnią porą roślinę podlewaj go przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zimą częstotliwość zmniejsz do jednego razu w ciągu tygodnia. W upalne dni stawiaj doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami. Wynika to z faktu, że anturium lubi wysoką wilgotność powietrza, a parująca woda tę potrzebę zaspokoi. Dodatkowo możesz zraszać liście miękką wodą za pomocą butelki z atomizerem.

Jakiego nawożenia wymaga roślina?

Anturium pielęgnowane w domu musi być odpowiednio nawożone. Do tego zabiegu pielęgnacyjnego użyj naturalnego biohumusu lub nawozu przeznaczonego do roślin doniczkowych. Stosuj go dwa razy w tygodniu: w okresie od kwietnia do sierpnia, zgodnie z opisem umieszczonym na etykiecie.

Zobacz też:

Klon: Co trzeba o nim wiedzieć?

Jak kąpiel wpływa na storczyka?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama