Reklama

Jak nawozić storczyka jesienią i zimą?

Storczyki to przepiękne kwiaty, które chętnie uprawiamy w domu. Aby bujnie rosły i długo kwitły, należy o nie odpowiednio zadbać oraz zapewnić im dogodne warunki. Jednym z kluczowych zabiegów w pielęgnacji storczyków jest ich nawożenie. Kiedy je należy przeprowadzać i jakie nawozy zastosować? Okazuje się, że powinno wykorzystać się inne preparaty wiosną i latem, a inne w okresie jesiennym. Zatem, jak nawozić storczyka jesienią i zimą? Podpowiadamy.

Kiedy nawozić storczyki?

Storczyki wymagają specyficznego nawożenia. W środowisku naturalnym zasiedlają konary drzew i zagłębienia skalne. Składniki odżywcze pobierają z gnijących resztek roślinnych oraz z wody podczas opadów albo z wilgoci, która skrapla się na liściach. Są to źródła ubogie w substancje odżywcze, przez co storczyki przystosowały się do takich warunków i nie mają zbyt dużych potrzeb pokarmowych. Aby jednak dobrze się rozwijały i bujnie kwitły, należy zasilać je minimalną ilością składników odżywczych. Nie powinno wykorzystywać się do tego nawozów uniwersalnych i przeznaczonych do innych roślin, gdyż są one za bardzo skoncentrowane. Należy zastosować nawóz specjalnie przeznaczony do storczyków.

Reklama

Warto mieć na uwadze, że storczyki można nawozić jedynie w okresie wegetacji. Najintensywniej należy zasilać je wtedy, gdy zawiązują pąki kwiatowe i silnie się rozrastają - dzieje się to od kwietnia do sierpnia. Natomiast jesienią kwiaty te nie potrzebują zbyt wielu składników odżywczych, więc nawożenie nie powinno być już tak intensywne. Zimą - od grudnia do marca - należy całkowicie zaprzestać nawożenia storczyków.

Jak nawozić storczyka jesienią?

Należy mieć na uwadze, że do zasilania storczyka używa się innego nawozu wiosną i latem, a innego jesienią. Podczas intensywnego wzrostu rośliny (kwiecień-wrzesień) należy stosować nawozy o podwyższonej zawartości azotu. W okresie zawiązywania pąków kwiatowych trzeba również zapewnić storczykom odpowiednią ilość fosforu i magnezu. Niedobór tych składników prowadzi bowiem do zasychania pąków i zahamowania rozwoju pędów kwiatostanowych.

Od połowy sierpnia należy zmniejszać ilość azotu dostarczanego storczykom. Rośliny zaczynamy zasilać nawozami jesiennymi, które zawierają większe stężenie fosforu i potasu. Te pierwiastki wydłużają okres kwitnienia storczyków i pobudzają rozwój nowych pąków kwiatowych. Przygotowują też rośliny do spoczynku i zwiększają odporność kwiatów na niedobór wody. Potas wzmocni też ich korzenie. Na przełomie października i listopada storczyki nawozimy preparatami o równej zawartości azotu, potasu i fosforu. Natomiast od grudnia do marca zaprzestajemy nawożenia.

Jak często nawozić storczyka?

Do nawożenia storczyka jesienią najlepiej używać nawozów płynnych, gdyż możemy wtedy kontrolować ilość składników odżywczych uwalnianych do podłoża. Dostępne są również pałeczki nawozowe i aplikatory, jednak one dostarczają do podłoża taką samą ilość składników przez cały okres wegetacyjny. Płynny nawóz należy rozcieńczyć w miękkiej wodzie. O ile od kwietnia do sierpnia najlepiej nawozić storczyki co dwa tygodnie lub przy każdym podlewaniu roztworem o niskim stężeniu substancji pokarmowych (0,05-0,15 proc.), to w okresie jesiennym należy stosować niewielką dawkę nawozu raz na miesiąc.

Przy nawożeniu storczyków warto pamiętać o zasadzie, że nie należy dokarmiać roślin świeżo posadzonych przez 1-2 miesiące. Nie wolno też stosować preparatów nawozowych na suche podłoże - trzeba je najpierw obficie podlać tak, by woda spłynęła do podstawki. 

Zobacz także: 

Nawożenie roślin doniczkowych

Jak kąpiel wpływa na storczyka?

Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu


Najmodniejsze kwiaty doniczkowe 2021. Zobacz koniecznie!

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama