Reklama

Jak nabłyszczyć liście roślin doniczkowych? Sięgnij po domowe sposoby

Pielęgnacja roślin doniczkowych nie powinna ograniczać się tylko do podlewania i nawożenia. Aby nasze okazy dobrze się prezentowały, ważne jest też usuwanie kurzu z liści, który może utrudniać proces fotosyntezy i hamować wzrost roślin. Warto więc nie tylko czyścić liście roślin, ale też je nabłyszczać, co sprawi, że kurz nie będzie się tak szybko na nich gromadził. Do tego liście będą pięknie się błyszczeć! Jak w domowych warunkach można nabłyszczyć liście roślin doniczkowych? Podpowiadamy.

Nabłyszczacze do liści

Jeśli chcemy, by nasze rośliny doniczkowe wyglądały okazale i zdrowo, warto dbać o ich liście. Regularnie usuwanie z nich kurzu sprawi, że rośliny nie tylko będą ładnie błyszczeć, ale też dobrze rosnąć, gdyż nie będzie zahamowany proces fotosyntezy. Możemy też nadać im jeszcze większego połysku poprzez nabłyszczanie. Zabieg pomoże również zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kurzu na roślinach, ograniczyć parowanie wody z powierzchni liści, a do tego zabezpieczy je przed powstawaniem zacieków z wody.

Na rynku dostępne są specjalne nabłyszczacze w różnej postaci, np. w sprayu, w mgiełce czy w postaci chusteczek pielęgnacyjnych. Warto jednak uważnie czytać ich składy, unikać tych, w których znajduje się dużo substancji o dziwnych nazwach, a wybierać takie, które posiadają składniki pochodzenia naturalnego, np. miód, bursztyn, oliwę czy wosk pszczeli. Można jednak również wypróbować domowe sposoby na nabłyszczenie roślin, które nie zaszkodzą nie tylko naszym okazom, ale też nam. Gotowe preparaty mogą bowiem zawierać toksyczne związki, powodujące m.in. bóle głowy, nudności czy duszności. Czym więc warto je zastąpić?

Reklama

Zobacz też: Kosztuje tylko 2 zł! Dodaj kilka kropel do wody, a storczyki obsypią się kwiatami

Przetrzyj liście roślin majonezem

Aby rośliny pięknie się błyszczały, warto sięgnąć po... majonez! Ten produkt nie tylko nada liściom piękny połysk liściom, ale sprawi też, że nie będzie na nich osiadał kurz, a rośliny będą odżywione. Wystarczy nałożyć odrobinę majonezu na liście i rozprowadzić delikatnie za pomocą szmatki.

Zobacz też: Dlaczego szeflera parasolowata gubi liście?

Nabłyszczanie liści piwem

Rośliny będą miały lśniące liście również wtedy, gdy przetrzemy je ściereczką lub chusteczką zwilżoną piwem. Ważne tylko, by było ono odgazowane. Taki zabieg sprawi też, że rośliny będą dobrze odżywione.

Wykorzystaj skórki od banana

Po spożyciu banana nie warto od razu wyrzucać skórek tego owocu. Można je z powodzeniem wykorzystać w pielęgnacji roślin. Często robi się z nich odżywczy nawóz, ale mogą też posłużyć za naturalny nabłyszczacz do roślin. Co należy zrobić? Wystarczy przetrzeć liście wnętrzem skórki, które zawiera mnóstwo substancji odżywczych. Nie tylko nabłyszczy rośliny, ale też pobudzi je do wzrostu.

Polecamy: Jak przesadzać storczyka?

Lśniące liście dzięki wodzie z odrobiną oleju

Liście można nabłyszczyć także za pomocą wody z dodatkiem kilku kropel oleju lub oliwy. Taką mieszanką należy przetrzeć liście. To sprawi, że nabiorą połysku i nie będzie się na nich osadzał kurz.

Jakie rośliny można nabłyszczać?

Jeśli zdecydujemy się na zabieg nabłyszczania liści roślin, warto wiedzieć, jakie gatunki tolerują tę część pielęgnacji, a jakie za nim nie przepadają. Nie należy nabłyszczać roślin z liśćmi matowymi lub pokrytymi włoskami, np. kaktusów, kalatei, maranty, fitonii czy cyklamenów. Środków nabłyszczających nie stosujemy też u roślin, które mają liście o pierzastej strukturze, np. paproci nefrolepisa czy asparagusa. Nabłyszczanie polubią zaś takie gatunki jak monstera, anturium, skrzydłokwiat, storczyk, fikus, aralia japońska czy kroton. 

Polecamy również: 

Jak rozmnożyć pieniążka?

Roślina będzie kwitła przez cały rok. Wystarczy prosty zabieg

Jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu?

Figowiec benjamina: Jak go nawozić?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama