Reklama

Jak działa czarny bez na ślimaki?

Ślimaki potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie, niszcząc wszystkie uprawy i rośliny ozdobne. Do ich ulubionych należą między innymi aksamitki, nagietki, delikatne siewki warzyw lub liście kapusty. Mięczaki te najczęściej żerują rankiem i wieczorem lub w czasie deszczowej pogody. W walce z nimi znanych jest wiele naturalnych sposobów, a do jednego z nich należy oprysk na bazie czarnego bzu. Jak działa czarny bez na ślimaki? Jak najłatwiej się ich pozbyć z ogrodu? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak rozpoznać atak ślimaków w ogrodzie?

Ślimaki są uciążliwymi szkodnikami, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie każdego ogrodnika.  Żerowaniu mięczaków w szczególny sposób sprzyja deszczowa i pochmurna pogoda. Ze swoich kryjówek wychodzą zazwyczaj wieczorem lub wczesnym rankiem. Ich obecność w ogrodzie rozpoznasz po dużych i nieregularnych dziurach w liściach upraw lub roślinach ozdobnych. Ponadto ślimaki zostawiają po sobie spore ilości śluzu, co również zdradza ich obecność.

Czarny bez w walce ze ślimakami

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych przeznaczonych do walki ze ślimakami. Są to jednak sposoby bardziej inwazyjne i mniej przyjazne środowisku oraz zwierzętom. Zanim po nie sięgniesz, wypróbuj ekologiczne i naturalne rozwiązania. W walce ze ślimakami skuteczny będzie oprysk z czarnego bzu. Dlaczego? Ponieważ specyficzny zapach mieszanki ma działanie odstraszające szkodniki. Ponadto oprysk wzmocni kondycję plonów i poprawi żyzność gleby. Wyciąg z czarnego bzu zawiera potas, który zwiększa odporność roślin na skrajne wahania temperatur oraz chroni je przed atakiem bakterii i grzybów. Drugi ważny pierwiastek to azot: bierze on udział w procesie metabolizmu i fotosyntezy roślin.

Reklama

Jak zrobić oprysk z czarnego bzu na ślimaki?

Oprysk z czarnego bzu wykonasz bez większego trudu, potrzebujesz tylko dwóch składników Wystarczy kilogram świeżych liści i kwiatów czarnego bzu oraz 10 litrów wody.

  1. Na początku wymocz liście i kwiaty w wodzie i odstaw na dobę.
  2. Po upływie czasu rozcieńcz mieszankę z wodą w proporcji 1:10 i przelej do butelki z atomizerem.
  3. Przygotowaną substancją spryskaj wszystkie zaatakowane przez ślimaki rośliny i uprawy. Zabieg wykonuj w pochmurną, niegorącą porę, najlepiej pod wieczór. Czynność tę powtarzaj co kilka dni, aż do zauważenia pierwszych efektów. Ślimaki które pozostały, możesz zebrać i wynieść poza teren ogródka lub działki.

Zobacz też:

Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią!

Sposób na osy i szerszenia. Jak się ich pozbyć raz, a dobrze?

Kwiaty balkonowe, których nie lubią mszyce. Naturalny sposób na szkodniki

Jak stosować gnojówkę i oprysk z rabarbaru na ślimaki w ogrodzie?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama