Jak działa czarny bez na ślimaki?
Ślimaki potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie, niszcząc wszystkie uprawy i rośliny ozdobne. Do ich ulubionych należą między innymi aksamitki, nagietki, delikatne siewki warzyw lub liście kapusty. Mięczaki te najczęściej żerują rankiem i wieczorem lub w czasie deszczowej pogody. W walce z nimi znanych jest wiele naturalnych sposobów, a do jednego z nich należy oprysk na bazie czarnego bzu. Jak działa czarny bez na ślimaki? Jak najłatwiej się ich pozbyć z ogrodu? Dowiesz się z tego artykułu.
Ślimaki są uciążliwymi szkodnikami, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie każdego ogrodnika. Żerowaniu mięczaków w szczególny sposób sprzyja deszczowa i pochmurna pogoda. Ze swoich kryjówek wychodzą zazwyczaj wieczorem lub wczesnym rankiem. Ich obecność w ogrodzie rozpoznasz po dużych i nieregularnych dziurach w liściach upraw lub roślinach ozdobnych. Ponadto ślimaki zostawiają po sobie spore ilości śluzu, co również zdradza ich obecność.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych przeznaczonych do walki ze ślimakami. Są to jednak sposoby bardziej inwazyjne i mniej przyjazne środowisku oraz zwierzętom. Zanim po nie sięgniesz, wypróbuj ekologiczne i naturalne rozwiązania. W walce ze ślimakami skuteczny będzie oprysk z czarnego bzu. Dlaczego? Ponieważ specyficzny zapach mieszanki ma działanie odstraszające szkodniki. Ponadto oprysk wzmocni kondycję plonów i poprawi żyzność gleby. Wyciąg z czarnego bzu zawiera potas, który zwiększa odporność roślin na skrajne wahania temperatur oraz chroni je przed atakiem bakterii i grzybów. Drugi ważny pierwiastek to azot: bierze on udział w procesie metabolizmu i fotosyntezy roślin.
Oprysk z czarnego bzu wykonasz bez większego trudu, potrzebujesz tylko dwóch składników Wystarczy kilogram świeżych liści i kwiatów czarnego bzu oraz 10 litrów wody.
- Na początku wymocz liście i kwiaty w wodzie i odstaw na dobę.
- Po upływie czasu rozcieńcz mieszankę z wodą w proporcji 1:10 i przelej do butelki z atomizerem.
- Przygotowaną substancją spryskaj wszystkie zaatakowane przez ślimaki rośliny i uprawy. Zabieg wykonuj w pochmurną, niegorącą porę, najlepiej pod wieczór. Czynność tę powtarzaj co kilka dni, aż do zauważenia pierwszych efektów. Ślimaki które pozostały, możesz zebrać i wynieść poza teren ogródka lub działki.
Zobacz też:
Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią!
Sposób na osy i szerszenia. Jak się ich pozbyć raz, a dobrze?
Kwiaty balkonowe, których nie lubią mszyce. Naturalny sposób na szkodniki
Jak stosować gnojówkę i oprysk z rabarbaru na ślimaki w ogrodzie?