Jak dbać o hiacynta w doniczce? Okazałe kwiaty zachwycą feerią barw

Kiedy kwitną hiacynty? W ogrodzie efektowne i pachnące kwiatostany podziwiać można od kwietnia do maja. Nie dysponujesz kawałkiem własnej przestrzeni w plenerze lub nie możesz się doczekać widoku kwiatów, które należą do najpiękniejszych wiosennych roślin? Zdecyduj się na uprawę hiacynta w doniczce. Z naszymi wskazówkami gładko przejdziesz przez proces sadzenia i dowiesz się, jak pielęgnować hiacynty w doniczce podczas kolejnych etapów rozwoju roślin.

  • Hiacynty sadzić można nie tylko w ogrodzie - sprawdzają się świetnie także w uprawie domowej.
  • Mimo że kojarzą się z wiosennym krajobrazem, ich uprawa może być doskonałą receptą na zimowe przygnębienie i szarugę.
  • Decydując się na zaproszenie ich do mieszkania, sprawdź stan cebulek i zapewnij im odpowiednią doniczkę.

Jak wybierać cebulki hiacyntów do sadzenia?

Dzięki domowej uprawie hiacyntów widokiem zjawiskowych kwiatów można cieszyć się nawet w zimie. Jest to czas, kiedy najbardziej potrzebujemy barwnych akcentów, ponieważ aura na zewnątrz jest wyjątkowo przygnębiająca. Na kwiatostany hiacyntów składa się kilkadziesiąt dzwonkowatych kwiatów, które występują w barwach: białej, żółtej, różowej, czerwonej, fioletowej i niebieskiej.

Reklama

Zanim jednak pojawią się w doniczce, trzeba odpowiednio wybrać cebulki hiacyntów do sadzenia. Postaw na dość duże sztuki o średnicy minimum pięciu centymetrów. Mniejsze egzemplarze mogą wypuścić jedynie liście, więc brak kwiatów okaże się dużym rozczarowaniem. Ponadto dokładnie obejrzyj wszystkie cebulki, by upewnić się, że nie są uszkodzone i nie posiadają śladów wskazujących na gnicie. Przed sadzeniem hiacyntów na cebulki warto zaaplikować preparat grzybobójczy.

Prosty trik z podlewaniem hiacynta. Zdziwisz się, jak długo może kwitnąć!

Doniczka dla hiacynta: Jaka najlepsza?

Wybór odpowiednika pojemnika również ma duże znaczenie w kontekście uprawy kwiatów. Hiacynty najlepiej rozwijają się w szerokich, ale niezbyt głębokich doniczkach. Obowiązkowo muszą posiadać one otwory drenażowe. Będzie to kluczowe w kontekście prawidłowego podlewania hiacyntów.

Jak sadzić hiacynty w doniczce?

Najlepsze podłoże dla hiacyntów jest przepuszczalne i żyzne. Powinno mieć odczyn obojętny lub zasadowy. Kiedy przygotujesz już ziemię, doniczkę i cebulki, możesz przystąpić do pracy.

  • Na dnie doniczki ułóż warstwę drenażu. Następnie wsyp ziemię, a na wierzchu umieść cienką warstwę piasku.
  • Jak głęboko sadzić hiacynty w doniczce? To częste pytanie zadawane przez ogrodników-amatorów. Cebulki hiacyntów powinny być umieszczone dość płytko - na tyle, by ich wierzchołki wystawały na zewnątrz.
  • W doniczce możesz umieścić jedną lub kilka cebulek. Jeśli decydujesz się na drugą opcję, zadbaj o to, by odległość między nimi wynosiła dwa-trzy centymetry.
  • Czas na pędzenie cebulek hiacyntów. Polega ono na początkowym przechowywaniu doniczek w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu przez około osiem tygodni. Co 10-12 dni umiarkowanie je podlewaj. Następnie przenieś do cieplejszego pomieszczenia z dostępem do światła słonecznego. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą silniejsze i bujniej zakwitną.

Nakarm tym swoje rośliny. W mig odżyją i obsypią się kwiatami

Jak podlewać hiacynta w doniczce?

Roślina kiepsko reaguje na nadmiar i zastoje wody, dlatego na wstępie podkreślaliśmy konieczność sadzenia hiacynta w doniczce z otworami odpływowymi i przygotowania warstwy drenażowej. Jednocześnie należy dbać o to, aby ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna. Przesuszenie kwiatów doprowadzi do ich szybkiego zamierania.

Ważna jest metoda podlewania hiacyntów doniczkowych. Woda nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu ani z liśćmi, ani z cebulami. Zaleca się ją wylewać na podstawkę umieszczoną pod doniczką. Roślina przyjmie tyle wody, ile akurat potrzebuje. Wodę dostarczaj raz w tygodniu.

Dlaczego hiacynt w doniczce opada?

Mimo że zależy nam na uzyskaniu dorodnych kwiatostanów, jest to też poniekąd przekleństwo hiacyntów. Efektowne kwiaty obciążają stosunkowo delikatną i kruchą łodygę. Biorąc pod uwagę płytkie sadzenie rośliny, często dochodzi do przechylania hiacyntów. Z tego powodu polecamy stosować podpórki, dzięki którym kwiaty utrzymają pion.

Polecamy:

Co zrobić, aby kwiaty dłużej stały w wazonie? Włóż do łodygi zapałkę!

Zamiokulkas przestanie marnieć i wypuści mnóstwo liści. Wypróbuj domową mieszankę

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama