Reklama

Jak dbać o fikusy?

Fikusy stanowią piękną ozdobę domów czy mieszkań i między innymi dlatego zalicza się je do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Przekonanie, że są łatwe w pielęgnacji może jednak okazać się bardzo zgubne. Wbrew pozorom fikusom trzeba zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, regularnie oczyszczać z kurzu i właściwie nawozić. Poniżej garść cennych wskazówek.

Jakie miejsce jest najlepsze dla fikusa?

Podstawą w pielęgnacji fikusów jest odpowiednie miejsce. Należą do roślin, które nie lubią nadmiernego nasłonecznienia, ale równie katastrofalny może okazać się jego całkowity brak. Najlepiej po prostu zachować umiar i postawić je w pobliżu okna wychodzącego na zachód lub wschód. Miejsce fikusów powinno być stałe. Kwiaty te nie tolerują także przeciągów i nadmiernego obracania doniczki. Oznaką tego, że fikus stoi w niewłaściwym miejscu jest opadanie i nadmierne żółknięcie liści.

Najlepsza temperatura dla fikusów

Floryści wskazują, że optymalną temperaturą w przypadku fikusów jest ta nieprzekraczająca 20 stopni Celsjusza. Warto nadmienić, ze zimą nie powinna ona być niższa niż 10 stopni Celsjusza. Fikusy całkiem dobrze radzą sobie z suchym powietrzem panującym w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami.

Jak często podlewać fikusa?

Zabieg podlewania powinien być wykonywany dwa razy w tygodniu. Warto w tym celu sięgać po miękką odwapnioną wodę.

Przy czym zimą fikusa należy podlewać rzadziej - raz w tygodniu, a podczas upałów regularnie zraszać roślinę. Jeśli roślina wymaga wzmocnienia, warto podlewać ją (maksymalnie raz w miesiącu) mieszanką wody i piwa. Zalecana proporcja to 50 ml piwa na szklankę wody. Ten prosty zabieg sprawi, że fikus będzie mieć piękne liście.

Czym najlepiej nawozić fikusy?

Fikusy najlepiej wzmacniać i zasilać latem. Warto wykorzystać w tym celu środki przeznaczone do roślin posiadających ozdobne liście. Zimą - podobnie jak w przypadku wielu innych gatunków - nawożenie nie jest wskazane.

Jak oczyszczać liście fikusa?

Kurz przeszkadza fikusom w odpowiednim wzroście i stanowi przeszkodę w swobodnym poborze tlenu, dlatego liście rośliny należy odpowiednio często i delikatnie przecierać wilgotną szmatką. Większe liście można od czasu do czasu oczyszczać ściereczką zwilżoną w mleku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama