Reklama

Jak często podlewać pomidory pod folią?

Uprawą pomidorów można zajmować się na różne sposoby. Część osób decyduje się na wysianie ich w doniczkach, część woli pomidory gruntowe. Nadal popularnym podejściem jest uprawianie pomidorów w tunelach foliowych. Umożliwiają one stworzenie na niewielkiej przestrzeni specyficznego mikroklimatu, który sprzyja zdrowemu wzrostowi sadzonek i zawiązywaniu dorodnych owoców. Mimo że podlewanie pomidorów w takim wariancie nie należy do trudnych zadań, trzeba poznać podstawowe zasady ogrodnicze. Dzięki nim latem zbierzemy imponujące plony.

Podlewanie pomidorów pod folią: Nie popadaj w skrajności

Mogłoby się wydawać, że dostarczanie pomidorowym krzakom wody to żadna filozofia. Jednak zbyt duża swoboda i improwizacja w tej dziedzinie mogą skutkować tym, że nasze sadzonki zmarnieją, a plony będą co najwyżej przeciętne.

Niedobory wody sprawiają, że ograniczone zostaje zawiązywanie owoców, które rosną małe i niezbyt smaczne. Z kolei nadmiar może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Podpowiadamy więc, jak często podlewać pomidory pod folią, by zachować ogrodniczą równowagę.

Zobacz: Jak chronić pomidory przed zarazą ziemniaczaną?

Reklama

Podlewanie pomidorów w szklarni

Ogromną zaletą uprawy pomidorów w tunelu foliowym jest fakt, że nie trzeba szczególnie różnicować sposobu podlewania w zależności od etapu rozwoju rośliny, jak jest w przypadku okazów gruntowych. Ciepło i wilgoć, jakie panują w szklarni, sprawiają, że pomidory rosną szybciej, a uzyskanie smacznych owoców nie jest trudne. Jak konkretnie wygląda kwestia podlewania?

Lepiej robić to stosunkowo rzadko, ale obficie. Zakłada się, że czynność tę należy wykonywać co cztery lub pięć dni. Podczas upalnego lata warto zaglądać do swoich upraw codziennie i sprawdzać stan gleby, by w skrajnych sytuacjach nie dopuszczać do jej przesuszenia. Zaleca się używanie odstanej i chłodnej (ale nie lodowatej!) wody.

To ważne: Należy wylewać ją bezpośrednio pod krzew. Zakazane jest opryskiwanie liści! Nadmierna wilgoć, o którą pod folią nietrudno, może prowadzić do rozwoju groźnych chorób grzybowych, które są w stanie szybko opanować i zniszczyć całe uprawy.

Sprawdź też: Kiedy podlewać ogród? Rano czy wieczorem?

Jak dbać o pomidory w szklarni? O tym musisz pamiętać!

Za każdym razem po podlaniu pomidorów należy przewietrzyć szklarnię. Wysoka temperatura i zwiększona wilgotność powietrza to kolejne czynniki, które sprzyjają chorobotwórczym patogenom. Pamiętaj, że optymalna temperatura dla roślin mieści się w przedziale od 22 do 28°C.

Chcesz maksymalnie wykorzystać swoją przestrzeń i zastanawiasz się, co można sadzić w tunelu razem z pomidorami? Służy im sąsiedztwo cebuli i czosnku - odstraszają niektóre szkodniki, a ich dezynfekujące działanie, z którego sami chętnie korzystamy np. podczas przeziębienia, ograniczają rozwój chorób. Pod folią wraz z pomidorami uprawiać można także pietruszkę, sałatę i szpinak.

Polecamy:

Czym podlewać ogórki? Jak często to robić?

Fusy z kawy do podlewania hortensji i rododendronów. Efekty cię zaskoczą!

Gotowy oprysk i nawóz z pokrzywy. Nie musisz ich robić sam, a w ogrodzie czynią cuda

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa pomidorów | dojrzewanie pomidorów
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama