Hiacynty: Co zrobić, żeby pięknie rosły w domu?

Hiacynty są roślinami o czarującym wyglądzie. Kuszą pięknymi, kolorowymi kwiatostanami zebranymi w grona. Zdobią wypielęgnowane ogrody, ale chętnie też sadzone są amatorsko. Uprawa hiacyntów nie jest skomplikowana. Jeśli poświęci się im odrobinę uwagi, odwdzięczą się zachwycającymi kwiatami. Poza tym łatwo jest też je uprawiać w donicy, gdzie będą się zawsze ładnie prezentować. Co zrobić, by hiacynty pięknie rosły w domu? Podpowiadamy.

Hiacynt

Hiacynt to roślina cebulowa z rodziny szparagowatych. Jej największą zaletą są piękne, zebrane w grona kwiaty o różnych kolorach: białym, żółtym, różowym, niebieskim bądź fioletowym. Imponujący wygląd sprawia, że jest rośliną, która często zdobi ogrody, ale równie dobrze sprawdza się w domowej uprawie doniczkowej. W sklepach można kupić cebulki, które mają wykształcone korzenie i łodygi, ale samodzielna uprawa hiacyntów nie jest skomplikowana. Trzeba jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.

Wybór odpowiedniej cebulki

Cebulki hiacyntów bez problemu można nabyć w sklepach ogrodniczych. Należy zawsze wybierać te zdrowe i jędrne, bez oznak choroby. Warto wziąć egzemplarz do ręki i obejrzeć go z każdej strony. Obecność pleśni, brązowych plam, a także nieprzyjemny zapach stęchlizny oraz miękka struktura ją dyskwalifikują.

Sadzenie cebulek

Samodzielne sadzenie cebulek w domu nie sprawia większego problemu. Należy przeprowadzić tzw. pędzenie cebulek. Polega ono na stworzeniu naturalnych warunków, które umożliwiają wypuszczenie z cebulek zalążków korzeniowych. Wystarczy przenieść je do chłodnego miejsca, np. do piwnicy, i trzymać je tam do momentu pojawienia się korzeni, a następnie umieścić je w doniczce z ziemią. Cały proces może trwać nawet do 10 tygodni.

Hiacynt dla niecierpliwych

Oczywiście, sklepy ogrodnicze podobnie jak popularne markety i dyskonty oferują hiacynty umieszczone w podłożu. Mają już wykształcone liście oraz zalążek łodygi, na której pojawią się piękne kwiaty. Przy wyborze odpowiedniego egzemplarza należy kierować się kondycją hiacynta; nie może mieć żadnych oznak chorób grzybiczych, a jego cebulka powinna być twarda. Co ciekawe, po wyglądzie cebulki można ocenić, jakiego koloru będą kwiaty rośliny. Te o białej strukturze staną się białe albo żółte, o czerwonej – różowe, czerwone albo błękitne lub fioletowe.

Wsadzanie cebulki do doniczki

Jeśli decydujemy się na samodzielną uprawę cebulki, należy umieścić ją w doniczce z odpowiednim podłożem. Najlepiej wybrać pojemnik szeroki i płytki, w którym są otwory odpływowe. Ziemia powinna być żyzna oraz przepuszczalna. Sklepy ogrodnicze oferują całą gamę materiału, ale można również wymieszać torf oraz piasek, uzyskując identyczny efekt. Cebulkę umieszczamy w ziemi - tak, aby jej wierzchołek wystawał poza poziom podłoża.

Stanowisko

Zasadzony hiacynt potrzebuje odrobiny czasu, aby prawidłowo się rozrósł. Przede wszystkim po umieszczeniu go w ziemi, należy zapewnić mu temperaturę nieprzekraczającą czterech stopni Celsjusza. Natomiast po wykształceniu się liści i łodyg, wystarczy przenieść roślinę w cieplejsze miejsce. Warto wybrać stanowisko jasne, ale nienarażone na silne promienie słońca. Hiacynt najlepiej rośnie w temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza.

Jak pielęgnować hiacynty

Pielęgnacja hiacyntów jest bardzo prosta. Jeśli ma jasne stanowisko (np. na parapecie z dala od grzejników), wystarczy go regularnie podlewać niewielką ilością wody. Nie wolno dopuścić do przesuszenia, gdyż wtedy szybko traci kwiaty. Podlewając, starajmy się unikać zalewania liści, kwiatów oraz cebulki, a nadmiar wody regularnie usuwać.

Co zrobić, kiedy hiacynt przekwitnie?

Niestety, hiacynty kwitną tylko przez około dwa tygodnie. Po przekwitnięciu nie warto rośliny wyrzucać; nada się ona do gruntu. Trzeba ją tylko odpowiednio przygotować, czyli usunąć martwe kwiatostany oraz przenieść doniczkę w chłodniejsze miejsce. W wypadku uschnięcia liści, pozbywamy się ich i wyciągamy cebulkę z ziemi. Po oczyszczeniu należy ją przesuszyć oraz przechowywać w ciemnym miejscu, najlepiej w papierowej torbie. Dopiero jesienią można wsadzić ją do ziemi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama