Reklama

Frezje w doniczce: Co warto o nich wiedzieć?

Uprawa frezji w doniczce jest o wiele prostsza niż w ogrodzie. Pogoda na zewnątrz nawet latem potrafi być kapryśna, dlatego też frezje w domowych warunkach poradzą sobie lepiej. To rośliny delikatne i wymagające dużo cierpliwości ze strony właściciela. Jednak, gdy zapewnisz im odpowiednie warunki i dobrą pielęgnację, odwdzięczą się pięknym kwitnieniem. Co warto wiedzieć o uprawie frezji? Poniżej podpowiadamy.

Charakterystyka frezji w doniczce

Frezja pochodzi z Afryki Południowej i zaliczana jest do roślin bulwiastych. Jej liście są wąskie i długie, wyrastają na pędach i potrafią osiągnąć nawet 50 centymetrów długości! Kwiaty kształtem przypominają dzwonki i są charakterystycznie wygięte pod kątem prostym. Frezja występuje najczęściej w kolorze białym, różowym, niebieskim czy fioletowym, a jej wysokość waha się od 30 do 45 centymetrów.

Sadzenie rośliny

Uprawa frezji w doniczce wymaga odpowiedniego przygotowania i pielęgnacji. Skrzynka powinna mieć około 30 centymetrów szerokości: zmieści się w niej 5-7 bulw. Umieść je na głębokości około pięciu centymetrów. Ziemia musi być żyzna i przepuszczalna, a jej odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Pamiętaj o tym, że roślina wymaga warstwy drenażowej, aby odprowadzić nadmiar wody. Frezje możesz posadzić do połowy maja, aby zaczęły kwitnąć już wczesnym latem. Po posadzeniu podlej roślinę obficie odstaną wodą.

Reklama

Miejsce dla frezji

Miejsce dla frezji powinno być odpowiednio nasłonecznione. Kiedy postawiasz ją w cieniu, jej prawidłowy wzrost zostanie ograniczony, a co za tym idzie? Roślina nie będzie pięknie i obficie kwitła. Postaraj się też zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniu: dla frezji w doniczce to wahająca się w okolicach 20 stopni Celsjusza. Zadbaj również o odpowiednią wilgotność powietrza. Znalezienie w domu jasnego, a jednocześnie dość chłodnego miejsca, może jednak stanowić wyzwanie.

Polecamy: Jak pielęgnować anturium w domu?

Jak często podlewać roślinę?

Gleba musi być cały czas wilgotna, ponieważ frezje źle znoszą susze. Pamiętaj również o tym, że zbyt obfite nawadnianie rośliny może przyczynić się do jej obumarcia. Frezje w doniczce podlewaj dwa razy w tygodniu. Jeśli na zewnątrz panuje upał, czynność tę wykonuj częściej tak, aby zachować wilgotność gleby. Rośliny te lubią zraszanie wodą, potrzebujesz do tego butelki z dyfuzorem.

Nawożenie frezji w doniczce

Frezja w doniczce potrzebuje nawożenia tylko od momentu pojawienia się pierwszych liści do rozkwitu. Najlepiej sprawdzi się nawóz uniwersalny z dodatkiem potasu. Podawaj go co miesiąc, rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:2, zgodnie z zaleceniami producenta. Kiedy frezje zaczną wypuszczać pierwsze kwiaty, zabieg ten przestaje być koniecznością.

Zobacz też:

Judaszowiec: Jak go uprawiać?

Jak zapobiec pękaniu pomidorów?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama