Reklama

Floks wiechowaty: Odmiany, uprawa, rozmnażanie

Floks wiechowaty to przepiękna roślina wieloletnia, która zachwyca różnokolorowymi kwiatami i obłędnym, słodkim zapachem. Obficie kwitnie od lipca aż do października i szybko się rozrasta, a do tego jest dość łatwy w uprawie. Floksy są odporne na mrozy i lubią wilgotne podłoże oraz zacienione miejsca. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie floksów wiechowatych? Jak je rozmnażać i pielęgnować? Dlaczego warto usuwać ich przekwitłe kwiatostany? Jakie odmiany floksów wybrać do ogrodu? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Reklama

Floks wiechowaty: Co warto o nim wiedzieć?

Floks wiechowaty, inaczej nazywany płomykiem wiechowatym, to bylina z rodziny wielosiłowatych. Jej rodzimym obszarem występowania są tereny przyatlantyckiej części Ameryki Północnej. Floksy uprawiane są też w wielu innych krajach świata, także bardzo często w Polsce, ze względu na piękne kwiaty zebrane na szczycie pędów w okazałe baldachogrona. Roślina najobficiej kwitnie w lipcu, ale przy odpowiedniej pielęgnacji kwiaty mogą rozwijać się aż do października. Floksy cieszą się dużą popularnością również z powodu oszałamiającego, słodkiego zapachu, który zwabia motyle. Najbardziej intensywnie czuć go wieczorami. Floksy osiągają od 50 do 120 cm wysokości, mają sztywne łodygi i wydłużone, lancetowate liście.

Floks wiechowaty: Odmiany

Typowa forma floksa wiechowatego ma kwiaty w kolorze jasnoczerwonym, ale powstała ogromna liczba odmian tej uroczej rośliny, które różnią się od siebie barwami. Kwiaty mogą być białe, kremowe, różowe czy fioletowe. Istnieją również odmiany dwukolorowe, np. z paskami na płatkach lub z plamką w środku kwiatu. Jeszcze inne mają efektownie zabarwione liście, np. z jasnym brzegiem, paskowane lub bordowe.

Wśród odmian o czerwonych lub różowych kwiatach warto wyróżnić floksa ‘Balmoral’. Jest to roślina silnie rozrastająca się o jasnoróżowych kwiatach. Pięknie prezentuje się także odmiana ‘Flamingo’, która ma różowe kwiaty z czerwonymi oczkami. Na uwagę zasługuje także floks ‘Stafire’ o ciemnoczerwonych kwiatach. Efektownie wyglądają także odmiany o białych kwiatach, np. ‘Pax’ bądź ‘Europe’. Warto jeszcze wyróżnić floksy o kwiatach fioletowych, np. ‘Harlequin’ lub niebieskofioletowych, np. ‘Blue Boy’.

Floks wiechowaty: Uprawa i wymagania

Floksy to rośliny dość wdzięczne w uprawie, ale nieco wymagające. Preferują stanowiska półcieniste lub lekko zacienione. W pełnym słońcu kwiaty mogą zostać poparzone. Floksy najlepiej sadzić w żyznym, lekko wilgotnym podłożu. Gdy gleba będzie zbyt gliniasta i podmokła, rośliny będą bardziej podatne na choroby, zwłaszcza mączniaka prawdziwego. Na bujne kwitnienie floksa wiechowatego świetnie wpływa także wysoka wilgotność powietrza. Oprócz tego floksy powinny rosnąć w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Warto także zapewnić im podpory, gdyż ich ciężkie kwiatostany mogą wyginać wysokie łodygi, przez co nie trudno o połamanie rośliny.

Jak pielęgnować floksa wiechowatego?

Pielęgnacja floksów nie jest bardzo skomplikowana, ale by zapewnić im obfite kwitnienie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim rośliny te należy regularnie podlewać, zwłaszcza podczas upalnych dni. Muszą mieć bowiem stale wilgotne podłoże. Najlepiej podlewać je wieczorem i tak, by nie moczyć liści i kwiatów. Ważne jest także nawożenie płomyków wiechowatych, które powinno się przeprowadzać wiosną i latem (do połowy sierpnia). Można stosować nawozy przeznaczone do kwitnących roślin ogrodowych z dużą zawartością fosforu.

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym floksów jest przycinanie ich przekwitłych kwiatostanów. Jeśli zrobimy to tuż po kwitnieniu i nie dopuścimy do tego, aby zawiązały się nasiona, to rośliny zakwitną drugi raz, choć nieco mniej obficie. Pod koniec sezonu floks zaczyna stopniowo zamierać i zasychać, dlatego jesienią należy ściąć go nisko przy ziemi. Karp nie wykopujemy, gdyż doskonale zimują w gruncie bez okrywania. 

Floks wiechowaty: Rozmnażanie

Rozmnażanie floksów wiechowatych jest bardzo proste. Kępy tych roślin bardzo szybko się rozrastają, wiec dobrze jest co parę lat wykopać je z ziemi (wiosną w kwietniu lub późnym latem pod koniec sierpnia) i podzielić na mniejsze, kilkupędowe części. Z każdej z nich należy usunąć zdrewniałe elementy i skrócić korzenie o 5-10 cm. Sadzonki floksów sadzimy do dołka w ziemi w odstępach co 20-30 cm. Przed sadzeniem roślin gleba powinna być wzbogacona kompostem, co ochroni ją przed wysychaniem. 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama