Reklama

Epipremnum złociste – roślina, która zastąpi oczyszczacze powietrza

Odpowiednio dobrane rośliny potrafią szybko nadać wnętrzom charakteru. Epipremnum złociste to egzotyczna roślina, która coraz częściej gości w wielu domach. To niezwykle elegancki gatunek, który wkrótce może zastąpić elektroniczne oczyszczacze powietrza. Co ważne, jego uprawą mogą zająć się nawet początkujący ogrodnicy. Sprawdź, co zrobić, by roślina zachwyciła bujnym i zdrowym wyglądem.

  • Epipremnum aureum w domowych warunkach niemal nigdy nie zakwita. Mimo to sprawdzi się jako naturalny upominek dla bliskiej osoby.
  • Lepiej chronić roślinę przed całkowitą ekspozycją na słońce. W tym celu dobrze jest ustawić ją na parapetach wschodnich lub w głębi pokoju.
  • Podłoże, w którym sadzimy Epipremnum powinno być bogate w drobny keramzyt, perlit, węgiel oraz rozdrobnione włókno kokosowe.

Bujne pnącze doniczkowe

Epipremnum złociste, czyli Epipremnum aureum, to roślina o dość minimalistycznym, ale imponującym wyglądzie. Naturalnie rośnie na wyspach Polinezji Francuskiej. Do dziś pozostaje tam gatunkiem dzikim. W Polsce znalazła swoich zwolenników, którzy docenili nie tylko jej niezwykłe liście, ale także imponującą zdolność do rozrastania się. Dobrze dobrana pielęgnacja sprawia, że w krótkim czasie osiąga do 6 m długości, a w ciągu roku rozrasta się o około 40 cm.

Reklama

Poszczególne odmiany Epipremnum aureum różnią się od siebie przede wszystkim kolorami. Znawcy zachwycają się przede wszystkim N’Joy, odznaczającą się kremowym ubarwieniem. Sporą dozą sympatii obdarzyli także Neon, o jaskrawozielonym odcieniu, oraz Jade, którą wyróżniają intensywnie ciemne liście.

Sprawdź: Plaga ziemiórek w doniczkach z kwiatkami. Domowe sposoby zwalczające szkodniki

Warunki uprawy Epipremnum złocistego

Mimo egzotycznej nazwy i pochodzenia, to roślina, która dość dobrze przyjęła się w polskim klimacie. Jest mało wymagająca w uprawie, ale ma swoje upodobania, które wpływają na szybszy rozwój i prawidłowy wzrost. Najlepiej ustawić ją w miejscach lekko nasłonecznionych. Sprawdzi się także stanowisko półcieniste, ale wtedy Epipremnum będzie rozwijało się o wiele wolniej.

Charakterystyczną cechą tej rośliny doniczkowej są sercowate i błyszczące liście. Początkowo zachwycają soczyście zielonym kolorem, na którym z czasem wybarwiają się żółte i białe plamy. Dzieje się tak, jeśli narazimy ją na zbyt długą ekspozycję na słońce. W uprawie Epipremnum temperatura nie odgrywa większej roli. Z powodzeniem przyjmie się w chłodniejszych lub bardzo ciepłych pomieszczeniach.

Sprawdź: Bezpieczne zimowanie Sundaville, tropikalnej ozdoby balkonów i tarasów

Właściwa pielęgnacja

Chcąc zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do rozwoju, zacznijmy od dobrania odpowiedniego podłoża. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Właściwie pielęgnowana roślina rozrasta się do sporych rozmiarów. Choć wydaje się, że niezbędne będzie posadzenie jej w wielkiej donicy, okazuje się, że średnia w zupełności wystarczy. Ważne, by na jej dnie wykonać system drenażowy.

Jednym z istotniejszych kroków w uprawie Epipremnum złocistego jest regularne podlewanie. Zbyt częste i obfite nawadnianie przyczyni się do żółknięcia i opadnięcia liści, a pominięcie tego kroku doprowadzi do ich wysuszenia i brązowienia. Optymalnym rozwiązaniem będzie częste podlewanie, ale niewielką ilością wody.

Niezbędne jest także stosowanie specjalnych nawozów, najlepiej do roślin ozdobnych. Zasilacze w połączeniu z naturalnym światłem oraz wodą zapewnią Epipremnum wspaniały wygląd na długo. Szczególnie ważne jest to w okresie od początku marca do końca września.

Sprawdź: Rośliny, które lubią cień. Uprawiane w domu

Ekologiczny oczyszczacz powietrza

Naukowcy z Francji ulepszyli w laboratoriach Epipremnum złociste i nadali roślinie wyjątkowe właściwości. Gatunek ten zamieniono w tzw. Neo P1, czyli wyjątkową odmianę, działającą jak 30 oczyszczaczy powietrza.

Opracowanie jej odbywało się w neutralnych genomach rośliny. Oznacza to tyle, że odmiana ta nie odbiega od pierwowzoru, ale jest jego udoskonaloną wersją. Praca nad stworzeniem Neo P1 trwała aż cztery lata. W efekcie końcowym roślina lepiej radzi sobie z usuwaniem formaldehydu, toluenu oraz lotnych związków organicznych z powietrza. Tym samym, nie zużywając energii elektrycznej, działa lepiej niż drogie oczyszczacze powietrza.

Sprawdź: Paprotka będzie rosła szybko i bujnie. Wystarczy pamiętać o tych zasadach

Epipremnum złociste - funkcje dekoracyjne

Ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem jest umieszczenie rośliny na kratce, po której będzie mogła się piąć. Odpowiednie warunki sprawią, że bez trudu pokryje całą konstrukcję. Ustawimy ją także na meblach, powiesimy w donicy na ścianie lub pod sufitem. W bardziej nowoczesnych aranżacjach umieszcza się ją także na podłodze wraz ze specjalną podporą.

Sprawdź również:

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w zimie. Dlaczego sępolia potrzebuje specjalnej troski

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama