Reklama

Drzewka ozdobne, które warto mieć w domu

Wraz z nadejściem jesieni coraz mniej możemy cieszyć się zielenią i odpoczynkiem w ogrodzie czy na balkonie. To jednak świetny moment, by za pomocą roślin zaaranżować przestrzeń w domu. Wnętrzarskim hitem są obecnie ozdobne drzewka uprawiane w donicach. Dzięki nim każda przestrzeń stanie się bardziej wyrazista – możesz postawić na rośliny delikatne i „ażurowe”, kwitnące lub tropikalne, które wprowadzą do mieszkania nieco egzotyki. Bez względu na gatunek ożywią wnętrze i ułatwią relaks. Podpowiadamy, jak uprawiać w domu najciekawsze drzewka ozdobne.

Reklama

Pachira nadwodna (butelkowiec, money tree)

To niezwykle efektowne drzewko – uwagę przykuwa zwłaszcza charakterystyczny pień spleciony w warkocz. Liście butelkowca przypominają kształt dłoni i mają intensywnie zielony kolor. Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W doniczce osiąga ok. 1-1,5 m wysokości, niestety rzadko kwitnie (kwiaty są drobne i otwierają się po zmierzchu, a zamykają przed świtem). Pachira jest idealnym gatunkiem dla zapominalskich – nie ma dużych wymagań i świetnie znosi okresowe przesuszenie. Lubi stanowiska jasne, ale lepiej nie wystawiać jej na pełne słońce. Wiosną i latem dobrze nawozić ją środkami do roślin o ozdobnych liściach.

Gardenia

Gardenia jest niższym drzewkiem, które w donicy osiąga do 50 cm wysokości. W okresie kwitnienia zachwyca przede wszystkim śnieżnobiałymi i intensywnie pachnącymi kwiatami. Przez cały rok pięknie się prezentuje ze względu na kopułową górę oraz zielone, błyszczące liście. Niestety jest dość wymagająca w uprawie. Potrzebuje lekko kwaśnego podłoża (najlepiej mieszanki ziemi kompostowej, torfu i piasku) i rozproszonego światła, a także temperatury do 20 stopni Celsjusza (niższej w trakcie kwitnienia). Gardenia nie toleruje zarówno przesuszenia, jak i zbyt dużej wilgoci (konieczna jest solidna warstwa drenażu).

Bugenwilla

Bajecznie kwitnące pnącze można uprawiać także w formie drzewka o wysokim, zdrewniałym pniu. W warunkach domowych bugenwilla może osiągać ok. 2 m wysokości (konieczne jest coroczne cięcie). W okresie kwitnienia zachwyca licznymi „bibułowatymi” kwiatami w kolorze białym lub intensywnego różu czy fioletu. Drzewko wymaga nasłonecznionego miejsca, obfitego podlewania latem (świetnie prezentuje się wtedy na tarasie lub balkonie) i nawożenia nawozami do roślin kwitnących.

Palma areka

To jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w donicach. Jest efektowna, a jednocześnie subtelna i elegancka – pierzaste zielone liście delikatnie wyginają się w formie łuku. W donicy osiąga maksymalnie 1,5 m wysokości. Jest bardzo prosta w uprawie – potrzebuje rozproszonego światła i wilgotnego powietrza (w podstawce wystarczy wyłożyć kermazyt) oraz stale wilgotnego podłoża. Wiosną i latem warto nawozić roślinę środkiem do palm, co zapewni szybszy wzrost. Warto wiedzieć, że areka oczyszcza powietrze z toksyn i nawilża powietrze. Świetnie sprawdzi się w sypialni.

Fikus microcarpa

To efektowne drzewko bonsai przykuwa uwagę splątanym pniem oraz intensywnie zielonymi liśćmi. Rośliny te mają za zadanie wyglądać na znacznie starsze, niż są w rzeczywistości (kora pęka w atrakcyjny sposób). Ich uprawa wymaga cierpliwości i rzetelności, jakiekolwiek błędy skutkują opadaniem liści. Fikus microcarpa potrzebuje jasnego stanowiska i temperatur pokojowych, a także regularnego podlewania (warto też spryskiwać liście). Nie toleruje jednak zbyt wilgotnego podłoża. Zbyt suche powietrze sprawia, że roślina staje się podatna na atak przędziorków.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama