Reklama

Domowe sposoby na zwalczenie stonki ziemniaczanej

Stonka ziemniaczana to szkodnik, który zaczyna atakować rośliny letnią porą, a jego obecność możesz zauważyć już na wiosnę. Nie jest to owad łatwy do wytępienia, ale istnieje na to wiele sprawdzonych metod. Zanim sięgniesz po chemiczne środki, w pierwszej kolejności zastosuj domowe sposoby na zwalczenie intruzów. Poniżej podpowiadamy, jak skutecznie zwalczyć stonkę ziemniaczaną.

Co to jest stonka ziemniaczana?

To pasożytniczy owad, który żeruje na łodygach oraz liściach ziemniaka, ale także na dzikich lub uprawnych roślinach z grupy psiankowatych (pomidorach czy papryce). Stonka ma 10 czarnych pasków i żółty grzbiet z czarnymi kropkami. Pojawia się wczesną wiosną, gdy temperatura oscyluje w granicach 15 stopni Celsjusza. Samice wychodzą z gleby i składają jaja na spodniej stronie liścia: tym samym rozpoczynając cykl rozrodczy. Działanie stonki ziemniaczanej powoduje duże straty w plonach. Dlatego od razu po jej zauważeniu podejmij stosowne działania, tym bardziej że jest to szybko rozmnażający się owad.

Reklama

Zwalczanie stonki wyciągiem z wrotyczu

Jednym z domowych sposobów na walkę ze stonką ziemniaczaną jest oprysk wyciągiem z wrotyczu. Preparat stanowi równie skuteczne rozwiązanie w walce z innymi szkodnikami: mszycami czy gąsienicami. Oprysk możesz przygotować samodzielnie, zalewając 300 g świeżego ziela 10 litrami wody. Następnie rozczyn pozostaw na dobę, a potem przecedź go i rozcieńcz z wodą (proporcje 1:2).

Gnojówka z pokrzywy

Kolejny domowy sposób na stonkę to gnojówka z pokrzywy, która lepiej sprawdzi się w przypadku mniejszej powierzchni pola uprawnego. Przygotuj kilogram świeżej pokrzywy i przełóż do większego wiadra. Następnie zalej ją 10 litrami wody i pozostaw na pięć dni. Po tym czasie pokrzywa będzie sfermentowana i gotowa do użytku. Aby zrobić z niej oprysk, należy rozcieńczyć gnojówkę z wodą w proporcji 1:10.

Polecamy: Nawóz z pokrzywy do pomidorów: Jak zrobić? Jak stosować?

Ekstrakt z kwasu chryzantemowego

Następny domowy sposób na walkę ze stonką to ekstrakt z kwasu chryzantemowego. Należy jednak uważać, ponieważ jest on toksyczny dla zwierząt i ludzi. Zalecana dawka preparatu to 0,5 kg/ha, a przed wykonaniem oprysku zmieszaj go z sześcioprocentowym octem oraz wodą w proporcji 2:1:2. Odczyn zakwaszonej cieczy nie powinien przekraczać siedmiu pH. Zabieg wykonuj w pochmurny dzień, gdyż kwas jest wrażliwy na wysoką temperaturę.

Zapach niektórych roślin i warzyw

Stonki ziemniaczane nie przepadają za zapachem niektórych roślin: chrzanu, lnu, fasoli, nostrzyka żółtego, paproci i piołunu. Warto więc zastanowić się nad uprawą tych warzyw i roślin w swoim ogrodzie, ponieważ tworzą one naturalną barierę ochroną przed szkodnikami.

Profilaktyka

Aby jeszcze skuteczniej zabezpieczyć się przed atakiem stonki ziemniaczanej, zadbaj o działania profilaktyczne. Co można zrobić w tym kierunku? Po pierwsze zadbaj o wysoką zawartość próchnicy w glebie. Stosuj kompost, regularne nawożenie oraz urozmaicaj uprawy w ogrodzie.

Zobacz też:

Dzień Marchewki: Jak uprawiać marchew w ogrodzie?

Jak wykonywać oprysk miedzianem?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama