Reklama

Dlaczego warto podlewać storczyki piwem? Jak często to robić?

Storczyki zdobią nasze mieszkania różnokolorowymi kwiatami i efektownymi liśćmi. Wszystko jednak pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Miłośnicy roślin doniczkowych i pasjonaci ogrodnictwa wciąż głowią się nad kolejnymi metodami pielęgnacji orchidei, które mogą przynieść spektakularne rezultaty. Wielu z nich w uprawie storczyków uwzględnia także piwo! Umiejętnie zastosowany złocisty trunek okaże się doskonałą odżywką dla roślin. Sprawdź, jak podlewać storczyki tym popularnym napojem.

Jak działa piwo na rośliny?

W jego składzie, oprócz wody, dominują drożdże, słód jęczmienny oraz chmiel. Piwo nie tylko nawadnia kwiaty, ale jest także bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B. Dzięki temu mobilizuje storczyki do wzrostu, wzmacnia system korzeniowy i podnosi odporność roślin na choroby oraz szkodliwe czynniki zewnętrze. W efekcie storczyki kwitną bujnie, a ich liście są mocniejsze i bardziej błyszczące.

Zobacz też: Jak wykorzystać piwo do pielęgnacji fikusa?

Reklama

Podlewanie storczyków piwem: O tym musisz pamiętać

Przede wszystkim wybrać trzeba odpowiedni produkt. Najlepiej postawić na niskoprocentowe, jasne piwo. Do pielęgnacji storczyków nie nadają się napoje smakowe, w których nie brakuje nadmiaru substancji słodzących i sztucznych barwników oraz aromatów. Tego twoja orchidea z całą pewnością nie potrzebuje!

Zobacz też: Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj do ciemierników?

Jak podlewać storczyki piwem?

Zabieg ten nie jest skomplikowany, lecz trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim piwo należy rozcieńczyć z wodą. Wszystko przez obecny w napoju alkohol, który mógłby skutkować wysuszeniem korzeni.

  • W pierwszej kolejności przelewamy trunek do miseczki i zostawiamy na co najmniej pół godziny, by ulotnił się z niego gaz.

  • Mieszamy z wodą. Ogrodnicy korzystają z różnych proporcji. Część z nich zaleca użycie 250 mililitrów wody oraz 50 mililitrów piwa. Ostrożniejsze osoby zalecają przygotowanie roztworu piwa i wody w proporcjach 1:30. Tę metodę polecamy na początek.

  • Jak często podlewać storczyki? Piwną odżywkę stosuj nie częściej niż raz w miesiącu.

  • Zerknij do kalendarza. Z racji tego, że piwo działa na storczyki jak odżywka i pobudza je do wzrostu, stosuj je wyłącznie w okresie od marca do września. Jest to czas intensywnego nawożenia orchidei.

Zobacz: Jak przesadzić storczyka?

Nie zapomnij o liściach!

Chcesz, by liście storczyka były błyszczące i wyglądały jak z ogrodniczego żurnala? W tym przypadku również wykorzystaj piwo. Wystarczy, że namoczysz wacik kosmetyczny lub chusteczkę w napoju i delikatnie przetrzesz zielone części rośliny. 

Polecamy:

Na co chorują storczyki? Jak je uratować?

Jak rozmnożyć pieniążka?

Amarylis po przekwitnięciu. Zrób to, a szybko pojawią się nowe kwiaty!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama