Reklama

Dlaczego warto podlewać rośliny rumiankiem i innymi ziołami?

Podlewanie roślin ziołami bardzo dobrze wpływa na ich rozwój oraz kondycję. Do tego celu można wykorzystać napar ze skrzypu polnego czy rumianku. Naturalne nawożenie cieszy się sporą popularnością wśród ogrodników. Poniżej podpowiadamy, jakie zioła sprawdzą się najlepiej do podlewania roślin.

Podlewanie rośliny rumiankiem

Rumianek to zioło chętnie wykorzystywane w ogrodnictwie. Ma on wiele cennych substancji, które mogą w pozytywny sposób wpłynąć na rozwój rośliny. Rumianek zawiera m.in. sole mineralne, witaminę C czy flawonoidy. Substancje te chronią gatunki znajdujące się w ogrodzie albo na parapecie przed szkodliwymi działaniami promieni UV oraz biorą udział w procesie fotosyntezy. Podlewanie roślin rumiankiem ma na celu przede wszystkim ich wzmocnienie.

Jak przygotować napar z rumianku?

Reklama

  • zalej 1/5 szklanki suszonych kwiatów rumianku pół litra wody i zagotuj,
  • po ostygnięciu napar przecedź,
  • tak przygotowana i ostudzona mieszanka świetnie nadaje się jako nawóz do roślin doniczkowych i ogrodowych. Podlewanie naparem z rumianku powtarzaj raz w tygodniu.

Polecamy: Czy fikus jest trujący dla ludzi?

Szałwia jak nawóz do roślin doniczkowych

Szałwia jest cennym źródłem wielu witamin (A, z grupy B oraz C) oraz minerałów (wapnia, potasu, magnezu, cynku czy żelaza). Napar z liści szałwii sprawi, że rośliny będą lepiej odżywione oraz zaczną bujniej rosnąć. Zioło ma właściwości bakteriobójcze, co pomoże w odkażeniu gleby i zapobiegnie atakowi szkodników.

Jak nawozić rośliny szałwią?

  • do szklanki dodaj jedną łyżkę suszonych liści szałwii lekarskiej i zalej wrzątkiem. Pozostaw do zaparzenia na kwadrans,
  • po upływie czasu ostudź napar i przelej do konewki. Możesz go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Zabieg nawożenia szałwią powtarzaj raz na tydzień.

Szałwią lekarską możesz też spryskiwać rośliny. Wystarczy, że wcześniej zaparzony i ostudzony napar przelejesz do butelki z dozownikiem i gotowe! Czynność tę powtarzaj raz w miesiącu. Tego typu opryski pomogą w uodpornieniu roślin na grzyby.

Napar ze skrzypu polnego

Ziele skrzypu polnego ma wiele soli mineralnych, w tym cenne dla roślin saponiny, fitosterole i witaminę B1. Substancje te przyczyniają się do prawidłowego wzrostu i wzmocnienia naszych okazów. Dzięki temu rośliny staną się mniej podatne na rozwój chorób oraz atak ze strony szkodników.

Jak wykorzystać skrzyp polny do nawożenia?

  • Dwie łyżeczki suszu skrzypu polnego zalej filiżanką gorącej wody i pozostaw na kwadrans,
  • po upływie czasu wyciągnij z naparu susz i przelej go do konewki. Roztwór możesz rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1.

Naparem ze skrzypu polnego rośliny możesz podlewać rośliny raz w tygodniu. Jeśli borykasz się z trudnymi do usunięcia mszycami, wykorzystaj napar ze skrzypu. Przelej go do butelki z dozownikiem i rób opryski chorych roślin dwa razy w tygodniu. Zraszanie naparem pomoże też w zwalczeniu innych szkodników, np. przędziorków czy tarczników.

Zobacz też:

Kiedy sadzić hortensje bukietowe?

Begonia listada: Pielęgnacja i rozmnażanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naturalny nawóz przepis | nawożenie roślin
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama