Reklama

Dlaczego sansewieria marszczy się? Poznaj przyczyny

Sansewieria, która inaczej nazywana jest wężownicą, to popularna roślina doniczkowa. Choć nie jest ona skomplikowana w uprawie, to jednak zdarza się, że jej liście zaczynają się niespodziewanie marszczyć. Kiedy zauważysz pierwsze niepokojące objawy, działaj natychmiast. Dlaczego wężownica marszczy się? Jakie mogą być tego przyczyny? Wyjaśniamy.

Dlaczego wężownica marszczy liście?

Niestety, choć odporna na niedopatrzenia właściciela, wężownica może zacząć marnieć w oczach. Jeśli zauważysz, że jej liście nagle marszczą się, powinno to wzbudzić twoją czujność. Najczęstszym powodem jest zbyt duża dawka nawozu. Oczywiście każda roślina, w tym także sansewieria, potrzebują odpowiedniej dawki składników odżywczych. Inną przyczyną może być przelanie, które często powoduje zgnicie systemu korzeniowego i pojawienia się pleśni.

Jak uratować wężownicę?

W pierwszej kolejności zaprzestań nawożenia i nawadniania wężownicy na pewien czas. W ten sposób wróci ona do równowagi i dojdzie do siebie. Jeśli jednak ten zabieg nie przyniesie żadnych rezultatów, warto roślinę przesadzić. Dodatkowo usuń chore liście i jeśli będzie taka potrzeba, zgniłe korzenie. Spryskaj je środkiem grzybobójczym i koniecznie wymień podłoże. Zmniejsz też częstotliwość podlewania sansewierii, a nawożenie praktykuj zgodnie z potrzebami wężownicy.

Reklama

Polecamy: Puder, który pokochają twoje storczyki. Nie opędzisz się od kwiatów

Co zrobić, by sansewieria wypuściła nowe liście?

Kiedy roślina jest już w nieco lepszej kondycji, warto przygotować naturalny nawóz ze skorupek jajek. Są bogate w niezbędne składniki odżywcze takie jak selen, miedź, cynk czy wapń. Wzmocnią one system korzeniowy rośliny i polepszą jej kondycję. Wystarczy, że:

  1. Skorupki jajek przełóż do średniej wielkości naczynia i zalej gorącą wodą.
  2. Mieszankę odłóż w chłodne i zacienione miejsce na dwa tygodnie.
  3. Po upływie czasu płyn przecedź i podlej nim roślinę.

Niedługo po wykonanym zabiegu, powinny pojawiać się nowe liście. Jeśli to nie pomoże, warto rozmnożyć wężownicę i uzyskać nowe okazy.

Zobacz też:

Wymieszaj z wodą i zraszaj liście zamiokulkasa. Będą miały efektowny, zdrowy połysk

Wsyp garść do ziemi, wrzosy to uwielbiają. Jak pielęgnować wrzosy, by kwitły jak najdłużej?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama