Reklama

Dlaczego pieniążek ma żółte liście? Najczęstsze błędy w uprawie pieniążka

Pieniążek to kwiat o wielu zaletach. Z jednej strony jest łatwy w pielęgnacji, więc na jego uprawę mogą zdecydować się początkujący miłośnicy roślin doniczkowych. Z drugiej popularne jest wierzenie, że pieniążek to okaz, którego obecność przyciąga pieniądze i pomaga dopinać domowy budżet. Niezależnie od podejścia do tego przesądu, żółte liście pieniążka powinny zaniepokoić każdego. Dlaczego roślina mizernieje i jak temu przeciwdziałać?

Pieniążek: Garść praktycznych informacji

Znajdziemy go pod nazwą pilea, a w tej roślinnej rodzinie wyróżnia się ponad 700 gatunków. Na polskich parapetach najlepiej zadomowiła się pilea peperomiowata (Pilea peperomioides), zwana pieniążkiem. Skąd to określenie? Jej ozdobne zielone liście kształtem przypominają monety. Zapewne stąd właśnie wzięło się przekonanie, że roślina "przyciąga" pieniądze. Co ciekawe, najlepszym sposobem na zwiększenie swojego bogactwa ma być obdarowanie bliskich sadzonką pieniążka.

Informacje te traktujemy w kategoriach ciekawostki. Faktem jest natomiast, że pieniążek to roślina łatwa w uprawie, która jest w stanie wybaczyć wiele błędów pielęgnacyjnych. Zwykle osiąga wysokość 30-40 centymetrów, stanowiąc dekoracyjny zielony akcent w mieszkaniu. Niepokojącym sygnałem jest jednak żółknięcie liści pieniążka. Poznaj najczęstsze przyczyny, by temu przeciwdziałać.

Reklama

Zobacz: Sansewieria to roślina o niezwykłych właściwościach. Powinna stać w każdym domu - NASA potwierdza

Dlaczego pieniążek żółknie? Zerknij na termometr

Wyblakłe i żółkniejące liście to jednoznaczny sygnał, że z pieniążkiem dzieje się coś niedobrego. Ze zjawiskiem najczęściej mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Zacznij więc od sprawdzenia temperatury, w jakiej znajduje się twój okaz. Pieniążek to roślina ciepłolubna, która dość wysoką temperaturę powinna mieć zapewnioną przez cały rok. Latem mieści się ona w przedziale 20-25°C, zimą 18-20°. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodniej, pieniążek szybko zacznie słabnąć i tracić swój urok.

Stanowisko dla pieniążka

Czemu pieniążek żółknie? Powodem może być brak dostatecznej ilości światła. Jest ono niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju i efektownego wyglądu. Nie narażaj go jednak na bezpośrednie i bardzo intensywne nasłonecznienie - to może skutkować poparzeniem liści. Najlepiej będzie ustawić go na stoliku lub podstawce znajdującej się z pobliżu parapetu. Rozproszone światło działa na niego najlepiej!

Jak podlewać pieniążka?

Roślina nie ma dużych wymagań względem gleby - w zupełności wystarcza uniwersalna ziemia dla okazów doniczkowych. Ważne jednak, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że pieniążek lepiej znosi chwilową suszę niż nadmiar wody. Przelewanie szybko doprowadza do gnicia korzeni i osłabienia rośliny, które objawia się żółtymi liśćmi. Co robić w takiej sytuacji? Pieniążka należy od razu przesadzić, usuwając zgniłe partie i osuszając korzenie.

Jak często podlewać pieniążka? Zimą zaleca się dostarczać mu wodę raz w tygodniu, latem dwa razy. Używaj do tego letniej, odstanej wody. 

Polecamy:

Podlej nim skrzydłokwiat. Będzie kwitnąć bujnie przez cały rok

Fiołek alpejski będzie pięknie kwitł i rozrastał się. Wystarczy pamiętać o tych 4 zasadach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniążek | pilea jak podlewać | pilea pielęgnacja | pilea uprawa
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama