Reklama

Dlaczego kwiaty hortensji brązowieją?

Gdy hortensje kwitną w ogrodzie, trudno przejść obok nich obojętnie. Krzewy te robią wrażenie głównie ze względu na ogromne, kuliste kwiatostany w kolorze białym, różowym lub niebieskim. Niestety, zdarza się, że kwiaty hortensji brązowieją i roślina nie wygląda już tak efektownie. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić, żeby na hortensji nie pojawiały się brązowe plamy? Podpowiadamy.

Kwiaty hortensji brązowieją? Nie sadź ich na nasłonecznionych stanowiskach

Hortensje nie lubią ostrego słońca i najlepiej rosną w półcieniu bądź na stanowisku ze światłem rozproszonym. Jeśli posadzi się je w miejscach silnie nasłonecznionych, mogą zostać poparzone, a przez to na kwiatach mogą pojawiać się brązowe plamy. Najlepiej więc wybierać dla hortensji stanowiska dające cień w najgorętszej porze dnia, a więc te o wystawie wschodniej lub zachodniej czy też pod wysokimi drzewami. A co, jeśli na etapie sadzenia popełniliśmy błąd i usytuowaliśmy krzewy w zbyt nasłonecznionym miejscu? W słoneczne i upalne dni warto je cieniować, a wczesną wiosną przesadzić na bardziej sprzyjające stanowisko.

Reklama

Kwiaty hortensji brązowieją? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

W czasie upałów oraz towarzyszącej im suszy hortensje mogą więdnąć w wyniku intensywnego wyparowywania wody z rośliny. To z kolei może sprawić, że krawędzie płatków kwiatów mogą zacząć brązowieć. Aby tego uniknąć, należy zadbać o regularnie nawadnianie hortensji w czasie suszy. Gdy żar leje się z nieba, krzewy warto podlewać 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej robić to rano lub wczesnym wieczorem. Istotna jest również dawka - powinno się zużyć 20-30 litrów wody na metr kwadratowy. Mniejsze ilości wody szybko wyparują z gleby.

Warto wiedzieć: W ochronie hortensji przed suszami pomoże również ściółkowanie gleby.

Sprawdź teżTOP 30 kolorowych kwiatów balkonowych. Daj upust swojej kreatywności i zaaranżuj balustrady

Kwiaty hortensji brązowieją? To może być choroba grzybowa!

Hortensja ma zapewnione odpowiednie warunki, a jej kwiaty brązowieją? To może być objaw szarej pleśni wywołanej grzybem Botrytis cinerea. Choroba może rozwijać się, gdy występują częste opady deszczu lub przy silnym zagęszczeniu i zacienieniu roślin. Brązowe i wodniste plamy pojawiają się nie tylko na kwiatach hortensji, ale też na liściach i pędach. Z czasem powiększają się i pojawia się na nich szary nalot. W końcu wszystkie części rośliny czernieją i zamierają.

Brązowienie kwiatów hortensji może również spowodować inna choroba grzybowa - antraknoza. Wywołujący ją grzyb Colletotrichum gloeosporioides może zaatakować roślinę przy wysokich temperaturach (25-33 stopni Celsjusza) i deszczowej pogodzie. Brązowe plamy pojawiają się na kwiatach i liściach hortensji, są nieregularne i mają dużą średnicę. Mogą też opanować całą powierzchnię płatków.

Co zrobić, by choroby grzybowe nie zaatakowały hortensji? Przede wszystkim powinno się unikać zbyt dużego zagęszczenia krzewów. Roślinom nie służy także moczenie liści podczas podlewania. Warto nawadniać hortensje wczesnym rankiem, by krzewy zdążyły wyschnąć przed nocą. Jeśli roślina zachoruje, należy usunąć porażone kwiaty i liście oraz zastosować oprysk preparatem grzybobójczym. 

Polecamy również:

QUIZ: Rośliny z babcinego ogródka. Czy wiesz o nich wszystko?

Jakie rośliny lubią skorupki z jajek?

Wyrządza szkody na każdym etapie swojego rozwoju. Jak zwalczać ogrodnicę niszczylistkę?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama