Reklama

Czym ściółkować rośliny w ogrodzie? Ten patent prawie nic nie kosztuje, a skutecznie chroni rośliny

Ściółkowanie roślin w ogrodzie to prosta czynność, która ma kapitalny wpływ na stan upraw i okazów ozdobnych. Latem chroni je przed nadmierną utratą wody, zimą stanowi osłonę przed siarczystym mrozem. Nie są to jedyne atuty tego rozwiązania, więc każdy ogrodnik powinien być z nim za pan brat. Zastanawiasz się, czym ściółkować rośliny w ogrodzie? Zamiast inwestować w ogrodnicze akcesoria, postaw na poczciwą pokrzywę.

Co daje ściółkowanie?

Do stworzenia warstwy ściółki wykorzystywać można różne materiały - zarówno organiczne, jak i nieorganiczne. To jeden z najmniej skomplikowanych zabiegów, z jakimi mierzą ogrodnicy, a jest w stanie przynosić bardzo dobre efekty w uprawie warzyw, krzewów owocowych, kwiatów i drzew. Jakie są najważniejsze zalety ściółkowania roślin?

Reklama

  • Warstwa ściółki skutecznie ogranicza rozwój chwastów, które odbierałyby naszym okazom wodę i składniki pokarmowe. Jednocześnie mniej czasu i energii będziemy musieli włożyć w pielenie grządek i rabat.
  • Rozłożenie ściółki to sprawdzony sposób na zmniejszenie parowania wody z podłoża. Rośliny będą miały więc dostęp do życiodajnego płynu, a my będziemy mogli ograniczyć podlewanie.
  • Walory termoizolacyjne ściółkowania są nie do przecenienia. W upalne dni gleba wolniej się nagrzewa, a zimą nie przemarza.
  • Pomaga chronić podłoże przed erozją i spływaniem pod wpływem ulewnych deszczy.
  • Jeśli zdecydujemy się na użycie ściółki z materii organicznej, wykorzystany materiał może być dobrym źródłem dodatkowych składników pokarmowych niezbędnych dla rozwoju roślin ogrodowych.

Jesienne opryski drzew owocowych. Ten preparat jest najskuteczniejszy

Ściółkowanie pokrzywą: Dlaczego warto?

Gdy mowa o ściółkowaniu gleby często w pierwszej kolejności kojarzymy tę czynność z rozsypywaniem igliwia, kory czy trocin. Tymczasem bardzo pomocna okazuje się pokrzywa. Jako chwast potrafi utrudniać ogrodnikom życie, ale warto odmienić tę relację i wykorzystać parzącą roślinę na swoją korzyść.

Jak działa ściółka z pokrzywy? Koniecznie zrywaj ją bez nasion. Jej liście i pędy to prawdziwa skarbnica cennych związków mineralnych. Pokrzywa to znakomita metoda na dostarczenie ściółkowanym okazom potasu i poprawę struktury gleby. Przygotujesz ją właściwie bez kosztów i w sprytny sposób wykorzystasz chwast, który usunąłeś z innej części ogrodu.

Chroń swoje rośliny w czasie przymrozków. Przetrwają najgorsze warunki pogodowe

Gdzie najlepiej sprawdzi się ściółka z pokrzywy?

Nadaje się zwłaszcza do ściółkowania warzyw. Dzięki takiej osłonie ograniczymy rozwój niepożądanych chwastów. Jeśli wysiane i posadzone w przydomowym warzywniku okazy będą mogły bez przeszkód się rozwijać, zbierzemy obfite plony. Warzywa kapustne, pomidory, ogórki z pewnością docenią ten zabieg! Ściółkę z pokrzyw wykorzystasz także w uprawie krzewów i drzew owocowych oraz róż.

Polecamy:

Zmieszaj z wodą jeden produkt. Twoje rośliny doniczkowe będą dorodne jak nigdy

Od lat stosowana w medycynie. Lista prozdrowotnych właściwości pokrzywy jest długa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama