Reklama

Czym nawozić sadzonki?

Działkowicze wiosną zakasają rękawy i ochoczo biorą się za przygotowywania ogrodu do sezonu. Pielęgnacji wymagają nie tylko grządki, ale odpowiednio wcześniej trzeba zadbać o sadzonki, które najczęściej w połowie maja umieszczone są w gruncie. Aby zapewnić im dobry start, łatwiej się zaaklimatyzowały w ziemi, a także w przyszłości wydały obfite plony, trzeba i im zapewnić odrobinę uwagi. Co jest im potrzebne? Solidna dawka nawozu! Jednak trzeba wiedzieć, w jakim momencie go zaaplikować i po jaki preparat sięgnąć. Jeśli akurat nie wiemy, po co sięgnąć spieszymy z pomocą. Wystarczy jeden składnik dostępny zazwyczaj pod ręką, by sadzonki były zdrowe i gotowe do zasadzenia w ziemi.

Tajniki nawożenia sadzonek

Dlaczego nawożenie sadzonek jest takie ważne? Ponieważ muszą mieć odpowiednią siłę nie tylko do wzrostu, ale także do zaaklimatyzowania się w gruncie, co przyczyni się do zwiększenia odporności na przymrozki czy choroby. Jeśli w domu mamy jeszcze sadzonki, to przed umieszczeniem ich w ziemi, warto je zasilić nawozem. Jednak warto to zrobić w maju: to sprawi, że dostaną zastrzyk odpowiednich substancji odżywczych, zanim zostaną umieszczone w gruncie. Zaaplikowanie nawozu przed zasadzeniem małych roślinek w gruncie spowoduje także, że nie będą zbyt wybujałe, co ochroni je przed "szokiem" jaki mogą doznać po przeniesieniu na zewnątrz.

Reklama

Nawóz do sadzonek

Jaki nawóz do sadzonek wybrać? Warto sięgnąć po preparat z drożdży! Choć nadaje się do wszystkich roślin, to najlepiej się przysłuży tym, które w ogrodzie lądują najczęściej. Nawóz z drożdży do pomidorów, papryki i ogórków nadaj się idealnie, ponieważ zapewnia potas, azot i fosfor - one we trzy zapewniają wzrost roślinek, a także wzmacniają korzenie, które łatwiej będą pobierać niezbędne substancje odżywcze wprost z gleby. Jak zrobić nawóz z drożdży do sadzonek?

Jak zrobić nawóz z drożdży?

Przygotowanie nawozu z drożdży do sadzonek jest bardzo łatwe. Wystarczy w dużym naczyniu rozpuścić 10 gramów suchych lub 100 gramów świeżych drożdży rozpuścić w litrze letniej wody, dodać odrobinę cukru, a następnie całość dokładnie wymieszać i pozostawić na kilka godzin. 

Jak stosować nawóz z drożdży do sadzonek?

Nawóz z drożdży gotowy jest do użycia, ale dopiero po rozcieńczeniu z wodą (w proporcji 1:10). Wystarczy taką mieszanką podlać sadzonki przed umieszczeniem ich w gruncie. A co zrobić, jeśli po zabiegu pozostało nam dużo nawozu? Oczywiście, trzeba go szybko zużyć, ponieważ z czasem będzie nie tylko brzydko pachniał, ale straci swoje właściwości. Nawozem z drożdży można podlewać większość roślin: te, które są w ogrodzie, ale także zdobiące nasze parapety. 

Polecamy także:

Jakie warzywa sadzić obok siebie na działce? Zasady dobrego sąsiedztwa

Miniaturowe krzewy ozdobne - idealne rozwiązanie do małego ogrodu

Uważaj na ten objaw. Czym jest chloroza i jak ją zwalczać domowymi sposobami?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawóz z drożdży | nawóz do sadzonek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama