Czym najlepiej podlewać rośliny doniczkowe?

Kwiaty poprawiają "klimat" w mieszkaniu i sprawiają, że lepiej nam się oddycha. Niestety - mimo najszczerszych chęci - popełniamy w ich pielęgnacji błędy, które sprawiają, że zamiast pięknie rosnąć, z dnia na dzień sukcesywnie marnieją. Do najczęstszych "grzeszków" zalicza się zbyt obfite podlewanie albo użycie nieodpowiednich środków przeznaczonych do wzmacniania i nawożenia roślin. Jakich zatem zasad warto się trzymać i na jakie preparaty postawić? Już dawno zostało udowodnione, że najbezpieczniejsze jest to, co naturalne. Poniżej można znaleźć argumenty przemawiające za słusznością podlewania kwiatów wodą mineralną, deszczówką, wodą z akwarium, wodą po ryżu, odgazowanym piwem, wodą z dodatkiem drożdży oraz skórek po bananach.

Kilka słów o podlewaniu roślin

Na początek kilka żelaznych zasad dotyczących podlewania roślin. Najlepiej w tym celu sięgać po wodę odstaną, trzymaną w temperaturze pokojowej. Świetnie sprawdzi się także deszczówka, ale równie dobrze może zastąpić ją woda wzięta bezpośrednio z kranu. Najlepiej odstawić ją na noc i dopiero rankiem skutecznie nawilżyć nią kwiaty. Poza tym warto pamiętać, że obfite podlewanie roślinom bardziej zaszkodzi niż pomoże. Nadmiernie powtarzany zabieg zakwasza ziemię i sprawia, że kwiaty marnieją. Mowa w tym przypadku szczególnie o azaliach, storczykach i paprotkach.

Sięgnij po wodę mineralną

Jeśli zależy nam na szybkim wzmocnieniu roślin, warto w tym celu sięgnąć po wodę mineralną. Dzięki zawartym w niej cennym składnikom kwiaty zyskają dodatkowe wzmocnienie i zostaną pobudzone do wzrostu. Warto nadmienić, że w przypadku kwiatów doniczkowych optymalnym rozwiązaniem jest woda niegazowana, wysokozmineralizowana albo co najwyżej lekko gazowana.

Sprawdzony trik na zielone liście

Największym walorem roślin doniczkowych są niewątpliwie ich piękne, zielone liście. Niestety, wiek rośliny niekorzystnie odbija się na ich kondycji. Aby je wzmocnić, warto sięgnąć po sprawdzony patent z odgazowanym piwem. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:1 i stosować raz na dwa tygodnie. Można też przelać naturalny preparat do butelki ze spryskiwaczem i zraszać nimi liście, by odzyskały dawny wygląd.

Wykorzystaj wodę po warzywach i ryżu

Świetnym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie do podlewania roślin bogatej w skrobia wody pozostałej po gotowaniu ziemniaków bądź ryżu. Jedyny warunek, który należy spełniać, to ten, że woda nie powinna być posolona. Można również wykorzystać wodę, w której wcześniej gotowały się inne - niż ziemniaki - warzywa. Jeśli rośliny doniczkowe wolno rosną, warto czasem odżywić je wodą z akwarium. Zawiera minerały, które przyspieszają powstawanie nowych łodyg i liści.

Jak stymulować wzrost roślin naturalnymi preparatami?

Aby poprawić kondycję roślin można także wykorzystać preparaty przygotowywane na bazie naturalnych składników, które większość z nas ma pod ręką. Może nim być na przykład skórka z banana. Wystarczy pokroić ją na mniejsze kawałki, zalać wodą, zamknąć w pojemniku i odstawić na całą noc. Mieszanką należy podlewać rośliny raz w miesiącu.

Napój drożdżowy - genialny patent

Równie skutecznym rozwiązaniem jest przygotowanie preparatu na bazie drożdży, które pobudzą system korzeniowy do prawidłowego wzrostu. Wystarczy niewielką ich ilość rozpuścić w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru, a następnie, po ich wyrośnięciu, zmieszać ze szklanką zimnej wody.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama