Reklama

Czego nie sadzić obok ogórków?

Skutecznym sposobem na pomyślną uprawę ogórków, dającym obfite plony i zapewniającym ochronę przed szkodnikami, jest wybór właściwego sąsiedztwa dla warzyw. Okazuje się, że towarzystwo ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać! Częstym błędem ogrodników jest przypadkowy dobór roślin, które umieszczane są w małej odległości. To właśnie one mogą być przyczyną mizernych zbiorów, więc upewnij się, że wiesz, czego nie sadzić obok ogórków.

Tajniki uprawy współrzędnej: Jakie korzyści przynosi?

Dokonując wyboru warzyw na grządkę, należy wziąć pod uwagę ich potrzeby pielęgnacyjne. Ważne jest, by nie konkurowały ze sobą o składniki odżywcze, wodę oraz nasłonecznienie. Uprawa współrzędna sprzyja także stanowi gleby, zmniejszając ryzyko jej wyjałowienia i erozji. Niektóre gatunki roślin cechują się właściwościami odstraszającymi szkodniki, co stwarza naturalną barierę ochronną. Może się okazać, że znacząco zmniejszysz lub całkiem wyeliminujesz używanie inwazyjnych środków chemicznych.

Zobacz też: Jakich roślin nie wolno sadzić obok pomidorów?

Reklama

Złe towarzystwo. Jakie zagrożenia niesie nieodpowiednie sąsiedztwo warzyw?

Chcąc uzyskać obfite plony, ogrodnicy spędzają wiele czasu nad studiowaniem zagadnień związanych z uprawą ogórków krok po kroku. Oprócz wyboru stanowiska, przygotowania podłoża i odżywczych nawozów, trzeba wziąć pod uwagę, że przypadkowo zaaranżowany warzywnik może być powodem, przez który wszystkie nasze wysiłki pójdą na marne. Czym konkretnie może skutkować nieprzemyślane sadzenie i wysiew roślin?

  • Zahamowaniem wzrostu - niektóre rośliny mogą przejmować substancje pokarmowe, które są niezbędne dla rozwoju ogórków. Przez to warzywa te nie będą dojrzewać w odpowiednim terminie i zbierzemy o wiele marniejszy plon. 
  • Rozprzestrzenianiem się chorób i szkodników - nie zaleca się łączenia roślin z tej samej grupy botanicznej. Jeśli jeden rodzaj zostanie zaatakowany przez niszczycielskich intruzów lub infekcje, szybko opanują całe nasze uprawy.

Czego nie sadzić z ogórkami?

Prezentujemy listę roślin, których ogórki nie lubią i stanowią dla nich wyjątkowo kiepskie sąsiedztwo. Weź to pod uwagę, a do minimum ograniczysz przykre niespodzianki na grządce w postaci małej ilości kiepsko wyrośniętych warzyw.

Fatalnym sąsiedztwem dla ogórków są pomidory. Przede wszystkim mają zupełnie inne wymagania odnośnie do temperatury, wilgotności i składu podłoża niż ogórki. Zapewnienie obu warzywom optymalnych warunków do rozwoju w bezpośrednim sąsiedztwie jest niemalże niemożliwe. Nie należy sadzić ogórków w towarzystwie ziemniaków ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zarazy ziemniaczanej. Złym wyborem są również papryka, rzepa oraz dynia.

Polecamy:

Czym podlewać pomidory, żeby dobrze owocowały?

Dzięki niej ogród nabiera życia. Jak uprawiać świdośliwę?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama