Reklama

Czego nie lubi borówka amerykańska? Tego nigdy nie sadź obok niej!

Pomimo tego, że uprawa borówki amerykańskiej jest dość wymagająca, coraz więcej ogrodników decyduje się na zaproszenie jej do swojego ogrodu. Wszystko przez wyśmienity smak owoców, z których przyrządzać można najróżniejsze frykasy. Cechują się również wysoką zawartością dobroczynnych składników odżywczych, a jeśli odpowiednio zadbamy o nasze krzewy, plony mogą być naprawdę imponujące. Jednym z czynników, który wpływa na kondycję borówki, jest sąsiedztwo. Czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej? Na niektóre rośliny musisz szczególnie uważać!

"Boom" na borówkę. Skąd wziął się jej fenomen?

Jej oficjalna nazwa to borówka wysoka. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, a termin wskazujący na pochodzenie stał się jej znakiem rozpoznawczym. Jest kuzynką czarnej jagody leśnej, a jej pękate i ciemnoniebieskie owoce trudno pomylić z innymi sezonowymi produktami.

Nadają się do jedzenia bez jakiejkolwiek obróbki. Zamieniać je można w koktajle i smoothies - witaminowe bomby, dorzucać do sałatek, deserów i domowych wypieków. Świetnie znoszą mrożenie, więc ich smak i właściwości można z powodzeniem zachować na dłużej. A skoro o ich walorach mowa, nie sposób pominąć wpływ borówki amerykańskiej na zdrowie. Składniki zawarte w pysznych owocach mają zdolność zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych, utrzymują w dobrym stanie narząd wzroku i pomagają trzymać ciśnienie tętnicze w ryzach.

Reklama

Sprawdź: Choroby borówki amerykańskiej: Na co szczególnie trzeba uważać?

Czego nie sadzić obok borówki? Sąsiedztwo ma znaczenie!

Wielu ogrodników dużą wagę przywiązuje do współrzędnej uprawy warzyw. Jej zasady można odnieść także do krzewów owocowych i skupić się tym razem na borówce amerykańskiej. Choć bywa kapryśna pod względem np. warunków glebowych, jest tolerancyjna w kontekście sąsiedztwa. Dobrze rośnie w pobliżu warzyw, niewysokich krzewinek, na jej owocowanie świetny wpływ ma również krwawnik. Zatem czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej?

Fatalną sąsiadką jest dla niej jabłoń, przez którą roślina słabnie i znacznie gorzej owocuje. Warto przyjąć zasadę unikania sadzenia w pobliżu borówki wysokich drzew. Ich rozrastające się korony odbierają jej dostęp do światła, które jest niezbędne dla rozwoju i zawiązywania owoców. Jeśli zależy nam na stworzeniu w ogrodzie własnego sadu owocowego, wysokie krzewy i gatunki krzewiaste powinny być oddalone od borówki co najmniej kilkanaście metrów.

Zobacz: Borówka amerykańska: Właściwości i zasady uprawy

Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje?

Patrzysz na swoją przestrzeń ogrodową i uważasz, że pod kątem rozplanowania upraw wykonałeś pracę solidnie i zgodnie z ogrodniczymi zasadami. Mimo to zastanawiasz się, czego jeszcze nie lubi borówka amerykańska i co może być powodem kiepskiego owocowania?

  • Brak słońca i ekspozycja na działanie silnego wiatru.
  • Podłoże o odczynie zasadowym - borówka amerykańska zalicza się bowiem do roślin kwasolubnych, stąd tak ważne jest sprawdzanie gleby.
  • Brak ściółkowania, które pozwala utrzymać wilgotność podłoża na stałym poziomie, ograniczając parowanie wody w najbardziej upalne dni, z kolei zimą chroni system korzeniowy przed przemarznięciem.
  • Niedobór wody - roślina jest bardzo wrażliwa na braki w podlewaniu i susze.
  • Pominięcie nawożenia również nie sprzyja borówce amerykańskiej. Zwolennicy naturalnych sposobów odżywiania roślin powinni pamiętać o wzmacnianiu krzewów obornikiem lub kompostem.

Polecamy:

Lipcowy wspomagacz do papryki, czyli oprysk witaminowy. Jak go zrobić?

Robisz napar z rumianku? Sprawdź, czy używasz właściwych kwiatów

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama