Reklama

Cukier w ogrodzie: Jakie ma zastosowania?

Cukier to produkt wykorzystywany na szeroką skalę w kuchni. Swoje zastosowanie może znaleźć także w ogrodzie. Nadaje się idealnie do zwalczania nicieni lub jako odżywka do roślin. Ponadto jest środkiem pierwszej pomocy w przypadku ratowania pszczół. Ich populacja z roku na rok maleje, więc dbanie o ich dobrą kondycję jest koniecznością. Jakie jeszcze zastosowania ma cukier w ogrodzie? Poniżej podpowiadamy.

Odstraszanie szkodników

Pierwszą z zalet cukru jest jego skuteczność w walce ze szkodnikami. Odstrasza nicienie, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i roślin. Niszczą system korzeniowy, co utrudnia pobieranie wody krzewom czy innym uprawom. Co zrobić w tym przypadku? Wystarczy, że rozsypiesz równomiernie cukier w miejscach występowania nicieni i zaczekasz cierpliwie na efekty. Substancja ta spowoduje wzrost pozytywnych bakterii, a te w mgnieniu oka zwalczą szkodniki.

Pokarm dla pszczół

Pszczoły są gatunkiem pożytecznym, ale niestety narażonym na wyginięcie. Stosując cukier w ogrodzie, możesz nawet uratować ich życie. Niekiedy bywa, że wyczerpany owad nie ma siły odlecieć, więc nieruchomo osiada na trawie. Wtedy wystarczy, że kilka ziarenek cukru rozcieńczysz z wodą i położysz na podstawce obok zmęczonej pszczoły. Kiedy owad posili się przygotowaną przez ciebie substancją, będzie miał siłę do dalszej pracy.

Reklama

Cukier do ciętych kwiatów

Cięte kwiaty są efektowne i nadają uroku każdemu wnętrzu. Niestety ich żywotność bywa bardzo krótka. Jak sobie z tym poradzić? Do wazonu, w którym znajdują się rośliny, dodaj łyżeczkę cukru i gotowe. Mieszanka wody z tym składnikiem sprawi, że twoje kwiaty dłużej postoją w wazonie.

Odżywka do roślin

Cukier stanowi również świetny sposób odżywiania roślin. Dostarczy on kwiatom energii, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu. Mieszanka nada się do użycia zarówno w przypadku roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Aby w prawidłowy sposób wykonać ten zabieg, rozpuść cukier w wodzie w stosunku 1:2 i dokładnie wymieszaj.

Trutka na mrówki

Mrówki są pożytecznymi insektami, ale ich obecność w ogrodzie może przysporzyć wielu problemów. Zdarza się, że niszczą one korzenie roślin, co w konsekwencji doprowadza do ich obumarcia. Również pozostawione resztki jedzenia mogą przyciągnąć mrówki, np. na taras. A stamtąd już z łatwością dostaną się do twojego domu. Jak poradzić sobie z tym problemem? Cukier wymieszaj z trutką na owady i rozsyp w miejscach mrówczych wędrówek. Uważaj na zwierzęta domowe, gdyż substancja ta może być dla nich szkodliwa!

Plamy po pracy w ogrodzie

Po ciężkim dniu pracy na działce lub w ogrodzie twoje ubranie może być brudne i poplamione. Wymieszaj cukier z wodą (proporcje 1:2) i nałóż za pomocą gąbki na zabrudzoną odzież. Pozostaw na kwadrans, a potem wypierz. Taka mieszanka najlepiej sprawdzi się w przypadku uporczywych plam z trawy oraz ziemi. 

Polecamy:

Jak uprawiać ogórki na balkonie?

Jak zwalczyć chwasty domowymi sposobami?

Zioła na balkon: Jak je uprawiać?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama