Co warto posadzić obok truskawek? Poznaj konkretne gatunki roślin i warzyw

Marzec to miesiąc, kiedy można śmiało posadzić pierwsze truskawki. To owoce bardzo zdrowe i smaczne. Warto wiedzieć, obok jakich roślin można je sadzić. Dzięki temu są mniej podatne na atak szkodników czy chorób grzybowych. Jak sadzić truskawki? Obok jakich gatunków warzyw i roślin powinny się znaleźć? Wyjaśniamy.

 • Marzec to miesiąc, w którym warto rozpocząć sadzenie truskawek.
 • Należy posadzić obok nich konkretne warzywa i rośliny.
 • Uprawa współrzędna chroni młode sadzonki przed atakiem chorób i szkodników.

Sadzenie truskawek w marcu

Pierwsze sadzonki truskawek można umieścić w gruncie już na początku marca: sadzonki zielone lub frigo. Ziemia powinna być rozmarznięta, a temperatura wynosić kilka stopni na plusie. Jeśli jednak jest zbyt niska, warto wykorzystać czarną agrowłókninę. Przyciągnie promienie słoneczne, które ogrzeją młode sadzonki. Wystarczy, że wytniesz w niej dziury i umieścisz w nich młode krzewy. By truskawki szybciej się ukorzeniły, rozłóż nad nimi białą agrowłókninę. Dodatkowy materiał będzie służył sadzonkom jako warstwa ochronna.

Reklama

Zobacz: Kwiat, który zwiastuje wiosnę. Jak uprawiać przylaszczkę w ogrodzie?

Jakie warzywa można posadzić obok truskawek?

Obok truskawek warto rozplanować rozsadę następujących warzyw:

 • czosnku,
 • cebuli,
 • szczypiorku,
 • pora.

Te gatunki wydzielają silny zapach, który odstraszy potencjalne szkodniki. Dodatkowo wymienione warzywa ochronią sadzonki przed atakiem m.in. szarej pleśni. To bardzo groźna choroba, która sieje prawdziwe spustoszenie wśród plonów. Oprócz tego cebula i czosnek sprawią, że smak truskawek będzie lepszy. Plusem jest to, że można je wysadzić pośród sadzonek, gdyż nie przeszkadzają im rozrastające się liście krzewów owocowych. 

Obok truskawek nie sadź warzyw kapustnych i ogórków, gdyż hamują ich rozwój. To samo dotyczy niektórych gatunków owoców: jeżyn, malin, poziomek. Są bowiem atakowane przez te same choroby i szkodniki.

Jakie rośliny można posadzić obok truskawek?

Wybierając gatunki roślin, warto wybrać takie, które kwitną w innym czasie niż truskawki. Owady zapylające będą wybierać rośliny ozdobne, nie owocowe. Dlatego najlepiej sprawdzą się te, które kwitną w okolicach marca lub latem. Sprawdzone okazy to: nasturcje, aksamitki, kocimiętka, lawenda czy czosnek ozdobny. Taki rodzaj uprawy współrzędnej ochroni grządki przed atakiem chorób grzybowych czy szkodników. Rośliny wydzielające intensywny zapach odstraszają większość smakoszy truskawek.

Jakie zioła warto posadzić obok truskawek?

W tym wypadku możliwości jest sporo, gdyż wiele ziół pozytywnie wpływa na młode sadzonki truskawek. Ich aromat poprawia smak owoców i odstrasza intruzów: ślimaki, korzeniaki szkodliwe czy mączniaki prawdziwe. Dodatkowo intensywny aromat wpłynie korzystnie na smak owoców. Jakie więc zioła warto wybrać?

 • tymianek,
 • miętę pieprzową,
 • szałwię lekarską,
 • rumianek,
 • pietruszkę,
 • kolendrę.

Jak sadzić truskawki?

Młode sadzonki należy umieścić w rzędach w rozstawie 25-30 centymetrów. Dołki powinny być na tyle głębokie, by korzenie miały swobodę do rozwinięcia się. Pąki muszą znajdować się nieco nad powierzchnią ziemi. Miejsca między rzędami należy dokładnie wyściółkować, np. słomą. To zapobiegnie rozwojowi chwastów i zapiaszczeniu owoców. Pamiętaj, by rośliny po posadzeniu dokładnie podlać.

Przeczytaj:

Marzec w ogrodzie. Oto prace, które należy teraz wykonać. Efekty zaskoczą

Przydomowy ogród warzywny: Kiedy wysiewać, jak sadzić oraz prawidłowo pielęgnować pory?

Lawendę sadź tylko w ten sposób. Kwiaty będą rozwijać się zjawiskowo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: truskawki | truskawki uprawa | uprawa współrzędna
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama