Reklama

Co oznaczają czarne i żółte plamy na liściach monstery?

Gdyby stworzyć listę kwiatów, które czarują urokiem, to z pewnością w czołówce znalazłaby się monstera. To finezyjna ozdoba domu, którą z pewnością warto mieć w salonie. Wzrok przykuwają przede wszystkim okazałe liście monstery. Niestety, często na ich powierzchni tworzą się czarne bądź żółte plamy. Co oznaczają? Dlaczego szpetne ślady na monsterze powinny wzbudzić niepokój i wyzwolić szybką reakcję? Podpowiadamy!

Reklama

Plamy na liściach to częsty symptom złej pielęgnacji

Zmiany pojawiające się na liściach każdej rośliny, nie tylko monstery, to zawsze pierwszy sygnał ostrzegawczy wskazujący na to, że dzieje się z nią coś bardzo niepokojącego. Najczęściej ich źródłem jest choroba, czyli popularna plamistość liści lub nieodpowiedni sposób pielęgnacji. Wbrew pozorom ta ostatnia jest kluczowa i gdy nie jest dopasowana do wymagań rośliny, daje o sobie znać na liściach, psując ich wygląd - często bezpowrotnie. 

Czarne plamy na liściach monstery to zawsze zły znak

 Jeśli na liściach monstery pojawią czarne plamy, to znak, że roślina stoi w złym - narażonym na zbytnie przeciągi - miejscu. Pierwszym krokiem zaradczym jest przestawienie rośliny i umieszczenie w takiej lokalizacji, gdzie nie będzie wystawiona na nadmierne zimno i powiewy wiatru. Najlepiej doniczkę z monsterą po prostu ustawić z daleka od drzwi balkonowych oraz okien. Wbrew pozorom ciemniejsze stanowisko tylko ją wzmocni, a nie zaszkodzi, gdyż do wzrostu potrzebuje minimalnej ilości światła. W naturalnych warunkach jest rośliną płożącą się, zatem nie potrzebuje ostrych promieni słonecznych.


Czarne plamy z żółtą obwódką na liściach monstery

Na liściach monstery poza klasycznymi czarnymi plamami nierzadko tworzą się również ślady o czarnym zabarwieniu z żółtą obwódką. Co ciekawe, na tę przypadłość roślina zapada nie tylko tuż po zakupie, ale także nawet kilka lat po nim. Powodem problemów jest plamistość liści, bardzo popularna i niestety zjadliwa choroba grzybowa. By zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy podjąć błyskawicznie kroki zaradcze. Zaraz po zauważaniu pierwszych czarnych plam z żółtą obwódką zainfekowane chorobą liście trzeba usunąć, aby choroba się nie rozwijała, a zdrowe liście należy spryskać specjalnym preparatem grzybobójczym przeznaczonym do zwalczania plamistości liści. 

O czym świadczy nadmierne żółknięcie liści monstery?

Jeśli liście monstery nadmiernie żółkną, zwłaszcza w dolnych partiach, to znak, że roślina jest w nieodpowiedni sposób nawadniana. Najlepiej podlewać ja tak, aby bezpośrednio nie pokrywać wodą okazałych liści. To monsterze wyłącznie zaszkodzi i doprowadzi do pojawienia się szpetnych śladów na liściach, a w ich konsekwencji nawet do obumarcia rośliny.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama