Reklama

Co dolega twoim roślinom?

Jak wygląda twój ogród? Czy liście są soczyście zielone czy są odrobinę żółte? Jeśli są zielone, wówczas należą ci się brawa. Gdy są żółtawe to znak, iż są przelane, zamieszkują na nich szkodniki lub cierpią na niedobór składników odżywczych. Znajdź winowajców wymienionych problemów czytając nasz artykuł.

Reklama

Szkodniki

Oznaki bytowania szkodników na liściach to widoczne ubytki w budowie liścia. Jak to naprawić? Należy spryskać roślinę olejem neem lub mydłem na insekty.

Przelanie

Gdy rośliny mają zbyt dużo wody ich liście są żółte i opadłe. Roślina ma ubogi drenaż wody, może to spowodować zgnicie korzeni. Zapobiec temu można dodając do gleby piasku lub przesadzając ją.

Brak światła

Jeśli liście są wyblakłe i opadające, oznacza to iż brak im światła słonecznego. Rozwiązaniem tego problemu jest przesadzenie rośliny w bardziej słoneczne miejsce.

Odwodnienie

Liście są suche i chrupiące w dotyku. Roślinę należy podlewać co najmniej raz w tygodniu. Regularne podlewanie powinno rozwiązać problem.

Rośliny potrzebują 13 niezbędnych składników mineralnych, które pobierają z gleby. Oto 6 przykładów na brak odpowiednich minerałów.

Niedobór potasu

Krawędzie i końcówki liści stają się żółte. Wokół rośliny należy zakopać skórki owoców cytrusowych. Dodaj roślinie kompost bogaty w odpady z owoców i warzyw.

Niedobór azotu

Gdy roślinie brakuje azotu jej końcówki i główna żyła liścia żółknie. Jak to naprawić? Podsyp roślinie organiczny obornik lub mieloną kawę.

Niedobór wapnia

Liście rośliny stają się bezkształtne jeśli brakuje jej wapnia. Sprawdź odczyn ziemi, czy jest ona kwaśna lub zasadowa. Dla ziemi zasadowej dodaj gipsu, a dla ziemi kwaśnej odpowiednie jest wapno.

Niedobór cynku

Na liściach widoczne są lekkie przebarwienia zwłaszcza między dużymi żyłami. Jak się z tym uporać? Spryskując roślinę wyciągiem z wodorostów.

Brak żelaza

Niedobór żelaza objawia się żółknięciem liści oraz małymi zielonymi żyłkami. Aby uporać się z tym problemem należy określić poziom pH gleby. Poziom pH musi być niższy niż 7. Następnie potrzeba zmniejszyć ilość fosforu w glebie.

Niedobór magnezu

Na liściach występują białe linie wzdłuż żył liścia. Wówczas do gleby dodajemy kompost bogaty w magnez, dodać odrobinę soli Epsom lub wapna do gleby.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama