Co daje oprysk miedzianem? Zabieg wykonaj już w lutym

Pierwsze opryski są bardzo ważne, szczególnie dla drzew owocowych. Jeśli tylko pogoda dopisuje, można je wykonać już w połowie lutego. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w specjalny sprzęt to wykonywania oprysków. Popularne stosowany jest opryskiwacz z pompką ręczną. Dlaczego warto wykonywać oprysk miedzianem? Dowiesz się z tego artykułu.

  • Miedzian ma działanie uniwersalne: zwalcza zarówno grzyby, jak i choroby wywołane przez bakterie.
  • Opryski miedziowe warto stosować profilaktycznie, począwszy od przedwiośnia.
  • Środek uznany jest za ekologiczny, gdyż nie szkodzi pożytecznym owadom, na przykład pszczołom.

Jakie rośliny preferują oprysk miedzianem?

Do roślin, które preferują oprysk miedzianem, zalicza się na przykład drzewa owocowe: wiśnie, brzoskwinie czy czereśnie. Chociaż za oknem jeszcze chłód warto wyjść do ogrodu i przyjrzeć się dokładnie swoim uprawom. Do najczęstszych chorób, które atakują późną zimą, są:

Reklama

Kędzierzawość liści brzoskwini - choroba jest groźna, szczególnie w przypadku młodych krzewów. Pierwsze objawy widać wczesną wiosną, gdy tylko pojawią się pędy liści. Na początku zauważalne są jasne przebarwienia. Z biegiem czasu liście tracą kształt i naturalną barwę. Stają się suche i kruche, niebawem opadają z drzewa. W tym wypadku istotne jest, by oprysk miedzianem wykonać jeszcze na etapie pąków. Gdy tylko się otworzą, liście zostaną zainfekowane.

Rak bakteryjny drzew pestkowych - to choroba bakteryjna, która najczęściej atakuje wiśnie i czereśnie. Pierwsze objawy widoczne są na kwiatostanach: stają się brunatne i zasychają. Wraz z rozwojem infekcji na owocach i liściach pojawiają się ciemne plamy. Gdy tkanka obumiera, powstają dziury i opadają. Bakterie zimują w miejscach po liściach i powodują zamieranie pąków na wiosnę. W lutym-marcu trzeba wykonać oprysk miedziowy (gdy pąki zaczną nabrzmiewać).

Polecamy: Liście palmy areki żółkną i opadają? Potrzebują pilnego zabiegu!

Co daje oprysk miedzianem?

To ochrona upraw przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Opryski na bazie miedzianu są stosowane również do warzyw i roślin ozdobnych. Dużym plusem specyfiku jest to, że dopuszczono go do upraw ekologicznych. Na rynku można go dostać w formie proszku: sporządza się z niego zawiesinę. Tę przelewa się do opryskiwacza i równomiernie spryskuje okazy. Specyfik przedostaje się do zarodków grzybowych i zabija je.

Jak wykonać oprysk miedzianem?

By poprawnie wykonać oprysk miedzianem, trzeba wybrać odpowiednią porę. Temperatura musi wynosić powyżej sześciu stopni Celsjusza. Najlepszy będzie bezwietrzny dzień, ponieważ środka nie rozwiał wiatr. Również słońce powinno być schowane za chmurami. Promienie w połączeniu z silnym środkiem, negatywnie działają na drzewa. Również deszcz sprawi, że twoja praca pójdzie na marne. By środek zadziałał od jego aplikacji musi minąć kilka godzin. Jeśli chodzi o proporcje środka, są dokładnie podane na etykiecie. Nigdy nie sporządzaj specyfiku na zapas. Roztwór tuż po przygotowaniu wykorzystaj w całości.

Zobacz też:

Obierki ratunkiem dla zmarnowanych roślin. Zrobisz z nich odżywczy koktajl

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa

Miedzian – na co i kiedy stosować oprysk? W tych przypadkach jest szkodliwy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miedź | ekologiczne opryski | opryskiwanie roślin
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama