Reklama

Ćma bukszpanowa: Jak ją zwalczyć za pomocą sody oczyszczonej?

Bujny i zielony bukszpan może zostać zaatakowany przez ćmę bukszpanową, która doszczętnie plądruje krzew. W kwestii zwalczenia szkodnika bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż pozwala to zapobiec szybkiemu rozmnażaniu się intruza. Owad ten nie ma naturalnego wroga na terenie Europy, co znacznie utrudnia jego wytępienie. Zanim sięgniesz po chemiczne środki, wypróbuj naturalne specyfiki, które są ekologiczne i nie szkodą roślinom. Pomogą one w pozbyciu się larw i uchronieniu krzewów bukszpanów przed obumarciem. Jak zwalczyć ćmę bukszpanową za pomocą sody oczyszczonej? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa, inaczej zwana azjatycką, to motyl pochodzący z terenów Azji, który ma kolor biały z brązowymi elementami na skrzydłach. Dorosłe okazy występują od maja do początku października, a aktywne są po zmroku. Szkody wyrządzają larwy żerujące na bukszpanie, powodując widoczne uszkodzenia liści i młodych gałązek, co w konsekwencji często doprowadza do obumarcia rośliny. Jak rozpoznać obecność ćmy bukszpanowej? Samica składa od 100 do 400 jaj bezpośrednio na liściach krzewu, gdzie po kilku tygodniach rozwijają się młode. Mają one jaskrawozieloną barwę i brązowe podłużne linie, a ich głowa jest czarna.

Reklama

Soda oczyszczona na ćmę bukszpanową

Ponieważ ćma bukszpanowa nie ma w Polsce naturalnego wroga, jedyną metodą jej wytępienia są mechaniczne, chemiczne lub naturalne sposoby. Najważniejsza jednak jest profilaktyka, która pomaga chronić krzewy przed atakiem intruza, a nie zwalczać już skutki jego żerowania. Można zastosować pułapki, które pomogą w wyłapaniu motyli z pierwszego pokolenia, co da największą ochronę roślinie. Jeśli jednak zauważysz obecność larw ćmy w krzewach bukszpanu, działaj szybko i zdecydowanie. Sięgnij po sodę oczyszczoną, która ma działanie lekko żrące, a ponadto bezpiecznym środkiem dla roślin.

Jak przygotować oprysk z sody oczyszczonej na ćmę bukszpanową?

Przygotowanie oprysku do zwalczenia ćmy bukszpanowej jest proste i nie zajmie ci wiele czasu. Wystarczy, że do butelki z atomizerem nalejesz wodę i dodasz łyżeczkę sody oczyszczonej, a następnie wszystko wymieszasz. Dla wzmocnienia efektu dodaj łyżkę płynu do mycia naczyń, który dodatkowo unieruchomi gąsienice. Na większych powierzchniach warto użyć specjalnego urządzenia do wykonywania oprysków. Mieszankę rozprowadź równomiernie po każdym zakamarku krzewu i gotowe. Zabieg warto powtarzać co parę dni, aż do zauważenia zadowalających efektów.

Zobacz też:

Oprysk z cebuli. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się m.in. mszyc i kleszczy z ogrodu

Mole w kuchni: Jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Oprysk z tytoniu. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na mszyce. Jak go zrobić i stosować?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama