Ceropegia woodii. Romantyczna roślina o zjawiskowych pnączach

Roślina ta należy do grupy sukulentów i staje się coraz bardziej popularna. Swoje powodzenie zawdzięcza liściom w kształcie serduszek. Osadzone są długich pnączach, które robią wrażenie w każdym pomieszczeniu. Ceropegię woodii można ustawić zarówno w pokoju dziennym, jak i w łazience. Jak pielęgnować tę roślinę? Jakich warunków wymaga? Dowiesz się z tego artykułu.

  • Ta roślina pnąca pochodzi z terenów Afryki Południowej i nadaje się do uprawy w domu.
  • Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki będzie rosnąć przez wiele lat.
  • W trakcie zimy nie potrzebuje nawożenia i intensywnego nawadniania.

Jak wygląda ceropegia woodii?

Roślina w naturalnych warunkach występuje na górzystych ternach Afryki Południowej. Należy do rodziny sukulentów i odznacza się szaro-zielonymi liśćmi w kształcie serca. Należy do gatunku pnącego, dlatego wymaga odpowiedniej przestrzeni do rozwoju. Jej potoczna nazwa brzmi "sznur serc" lub "lampion chiński". To gatunek odpowiedni dla początkujących ogrodników, gdyż nie sprawia problemów w uprawie.

Reklama

Polecamy: Wykonaj jeden zabieg. Zamiokulkas w mig wypuści nowe liście

Stanowisko dla ceropegii

Ceropegia woodii najlepiej będzie czuła się w jasnym miejscu, gdzie jest rozproszone światło. Można ją również ustawić w łazience, która ma dostęp do światła słonecznego. Co prawda listki mogą być nieco drobniejsze, ale roślina sobie poradzi. Z pewnością odpada stanowisko, gdzie mocno praży słońce lub blisko grzejącego kaloryfera. Suche powietrze sprawi, że sznur serc stanie się przerzedzony. Długie pędy zaczną usychać, a z czasem obumrą.

Jakie podłoże dla ceropegii woodii?

Podłoże dla ceropegii woodii powinno być lekkie i przepuszczalne. Sprawdzi się ziemia uniwersalna, zmieszana z garścią perlitu i keramzytu. Pamiętaj również, by doniczka miała otwory odpływowe. Dzięki temu nadmiar płynów znajdzie ujście. Roślina nie lubi zalegającej wody, która źle wpływa na jej kondycję. Może przyczynić się do gnicia korzeni i chorób grzybowych okazu.

Podlewanie i nawożenie rośliny

Chiński lampion w czasie zimy przechodzi w stan spoczynku. Nawadnianie w tym okresie powinno być znacznie rzadsze. Wystarczy, że zabieg będziesz powtarzać raz w tygodniu. W pozostałe pory roku nawadniaj go nieco częściej. Wynika to z faktu, że ceropegia woodii ma drobny system korzeniowy. Nie warto jednak przelewać chińskiego lampionu. Posiada bowiem zdolność magazynowania wody w liściach. Dopiero gdy zaczną się zwijać i marszczyć to znak, że okaz potrzebuje podlania. Od czasu do czasu zraszaj go wodą. Dzięki temu będzie bujniej rósł, a liście nabiorą intensywniejszych barw. W okresie wiosenno-letnim warto stosować raz w miesiącu nawóz z hummusem. Gdy ceropegia woodii zacznie być naprawdę długa, śmiało ją przytnij.

Szkodniki i choroby ceropegii woodii

Chociaż sznur serc to roślina odporna, czasami mogą pojawiać się u niej problemy:

  • Choroby grzybowe: są najczęściej efektem przelania rośliny lub zbyt wilgotnego powietrza. Na liściach pojawiają się rozległe, ciemne plamy. Wyjmij okaz z doniczki i dokładnie oczyść korzenie. Zanurz ceropegię na pół godziny w preparacie grzybobójczym. Poczekaj, aż wyschnie i dopiero przesadź do nowej ziemi.
  • Mszyce, wełnowce, przędziorki: zdarzają się bardzo rzadko. Kiedy już zauważysz ich obecność, użyj mydlanego roztworu. Specyfik ma działanie trujące na szkodniki, ale nie zaszkodzi roślinie.

Roślina jest mało atrakcyjna dla insektów, gdyż zawiera trujący sok. Pamiętaj, by trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt!

Zobacz:

Dzięki temu będziesz miała w domu jeden z najpiękniejszych kwiatów.

Ostryż długi najlepiej rozmnażać w zimie. To pierwszy krok do uprawy kurkumy w doniczce

Jak wykorzystać fusy z kawy? Wzmacniają rośliny, eliminują szkodniki

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama