Reklama

Amarylis: Jak pielęgnować?

Jedną z podstawowych różnic między amarylis i blisko z nim spokrewnionym hippeastrum jest pochodzenie. Podczas gdy pierwsza z nich pochodzi z południa Afryki, druga została sprowadzona z Ameryki Południowej. Obydwa gatunki często są ze sobą mylone, ale z racji tego, że ich pielęgnacja jest podobna, a urokiem również sobie dorównują, ograniczę się tylko do podstawowych różnic między nimi. Jeśli łodyga, na której rozwijają się kwiaty, ma barwę fioletową i nie jest pusta w środku, a na jej szczycie pojawia się od 6 do 12 dzwonkowatych kwiatów – to jest to z pewnością amarylis.

PrzesadzanieAmarylis jest rośliną, która nie przepada za częstym przesadzaniem i najlepiej kwitnie, jeśli nie niepokoimy jej tym zabiegiem. Jeśli już musimy to robić, to najlepszą porą jest późne lato, kiedy roślina przechodzi krótki okres spoczynku (od 4 do 6 tygodni). Przesadzając cebulę musimy pamiętać, aby nie przysypywać jej całej podłożem, około 1/3 jej wysokości powinna być na powierzchni. Korzystając z okazji możemy oczyścić cebulę z zewnętrznych warstw, jeśli jest ich dużo oraz przyciąć stare i nadmiernie wybujałe korzenie. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak uprawa tej rośliny w dużej donicy, w której przez kilka lat mogłaby się spokojnie rozwijać. Za ten spokój na pewno obdaruje nas pięknymi kwiatami, które pojawią się już po około 6 tygodniach od przeniesienia rośliny w ciepłe miejsce.PodłożeCo do podłoża, amarylis nie ma jakiś specjalnych wymagań, wystarczająca jest ziemia uniwersalna z dodatkiem piasku oraz kompostu w celu poprawienia jej przepuszczalności. Dodatkowo dobrze jeśli na dni doniczki ułożymy warstwę kamyczków pełniących rolę drenażu.Stanowisko

Amarylis, w okresie rozwoju wymaga jasnego i nasłonecznionego stanowiska. Kwiaty dłużej się utrzymają, jeśli roślinę w okresie kwitnienia ustawimy w pewnej odległości od okna. W okresie spoczynku, doniczkę z rośliną powinniśmy przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 10-12˚C . Między wrześniem, a listopadem powinniśmy przenieść ją z powrotem w miejsce ciepłe (około 25˚C).

PodlewanieKiedy roślina rozwija się po okresie spoczynku, musimy ją często i obficie podlewać, jednak nie należy dopuszczać, by w podstawce stała woda – może to powodować pogorszenie jej wzrostu, a nawet rozwój chorób grzybowych, których skutkiem może być gnicie cebuli. Całkiem inne wymagania ma w okresie, kiedy zamierają jej liście – wtedy podlewanie należy ograniczyć, roślina przygotowuje się do spoczynku, podczas którego nie podlewamy jej w ogóle.Nawożenie

W okresie aktywnego wzrostu roślinę zasilamy nawozem przynajmniej raz w miesiącu. Najodpowiedniejszy jest wieloskładnikowy, płynny nawóz do roślin kwitnących. Kiedy roślina przekwita i przygotowuje się do spoczynku, nawożenie przerywamy.

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Długie i wąskie liście amarylisa pojawiają się później, niż sam kwiatostan i po kwitnieniu, aż do wczesnego lata pozostają zielone. Do momentu, aż same nie obumrą i całkowicie nie uschną, nie należy ich usuwać (ich zamieranie trwa około miesiąca). Kiedy to nastąpi, jest to sygnał dla nas, że nasza roślina przechodzi okres spoczynku i pozostaje w ziemi przez kilka tygodni w formie wydłużonej cebuli. Po przekwitnięciu łodygę musimy usunąć, co z łatwością można zrobić bez uszkadzania cebuli. Jeśli tego nie zrobimy, dopuścimy do wykształcenia się nasion, co w naturalnych warunkach kończy cykl rozwojowy rośliny i cebula często zamiera.

Jeśli zauważymy na cebuli naszej rośliny brązowe lub ciemne plamy, może być to objaw porażenia chorobą grzybową. Chcąc ją uratować, powinniśmy po jej wyciągnięciu z ziemi i przesuszeniu wymoczyć ją w preparatach przeciwgrzybicznych, nie daje to jednak niestety zawsze pożądanego rezultatu.

Rozmnażanie

Amarylis rozmnażamy, oddzielając od podstawy rośliny wyrastające tam cebule przybyszowe. Każdą z takich cebulek należy posadzić do osobnej doniczki, a po dwóch lub trzech latach możemy spodziewać się pierwszego kwitnienia nowych roślin.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama