Reklama

Aksamitki: Uprawa, pielęgnacja i ich niezwykłe właściwości

Aksamitki to jedne z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w ogrodzie. Nie każdy przepada za ich zapachem, przez który nazywane są śmierdziuchami, ale dzięki niemu rośliny te są bardzo pożyteczne. Odstraszają bowiem różne szkodniki w ogrodzie, np. mszyce, mrówki czy nicienie. Do tego są proste w uprawie i dobrze komponują się z innymi roślinami. Co jeszcze warto wiedzieć o aksamitkach? Jak i kiedy je sadzić? Jak uprawiać i pielęgnować aksamitki? Podpowiadamy.

Reklama

Aksamitka: Jak wygląda i co warto o niej wiedzieć?

Aksamitki, nazywane też śmierdziuchami, turkami lub kopciuszkami, to rodzaj roślin z rodziny astrowatych, które naturalnie rosną na obszarach Afryki i Ameryki Północnej. Do tego rodzaju zalicza się ponad 40 gatunków, z czego najbardziej znane to: aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna i aksamitka wzniesiona. Są to jednoroczne kwiaty osiągające zazwyczaj 15-20 cm wysokości. Istnieją również wyższe odmiany, które mogą dorastać do 75 cm wysokości.  

Okres kwitnienia aksamitki jest bardzo długi - trwa od czerwca aż do późnej jesieni. Kwiaty aksamitki są koloru żółtego, pomarańczowego lub czerwono-brązowego. Rośliny te nazywane są śmierdziuszkami, gdyż wytwarzają intensywny zapach, który nie jest zbyt przyjemny. Jednak są dość popularne, nie tylko ze względu na dekoracyjny wygląd, ale też na korzyści płynące z ich obecności w ogrodzie.  

Aksamitki: Odmiany

Do tej pory powstało wiele odmian aksamitek, które dzieli się na cztery grupy. Wyróżnia się:

- African - o zwartym pokroju i dużych kwiatach wywodzące się od dzikiej formy aksamitki wzniesionej,

- French - będącą hybrydą aksamitki rozpierzchłej, które mają efektownie zabarwiony środek kwiatu,

- Afro-French, które są hybrydą aksamitki wzniesionej i aksamitki rozpierzchłej; wyróżnia je duża liczba małych kwiatów,

- Signet to odmiany filigranowej aksamitki wąskolistnej.

Aksamitki: Uprawa

Jeśli chcemy posadzić aksamitki w ogrodzie, nie musimy się martwić - są to rośliny dość łatwe w uprawie i nie mają dużo wymagań. Dobrze rosną na większości gleb ogrodowych, ale najlepiej, gdy podłoże będzie żyzne i przepuszczalne. Aksamitki preferują słoneczne stanowiska, dlatego warto je sadzić na ekspozycjach południowych i zachodnich. Rośliny te są odporne na wiatr i deszcz. 

Aksamitki: Kiedy siać? Jak to zrobić?

Aksamitkę można wysiewać na dwa sposoby. Jej nasiona wysiewa się w kwietniu lub w maju od razu do gruntu lub przygotowuje rozsadę w pojemnikach. Tę najlepiej zasadzić do gruntu w połowie maja po ustąpieniu przymrozków. Jaki jest drugi sposób rozmnażania aksamitki? Roślina pozostawiona do jesieni w donicy sama rozsiewa nasiona, które dobrze zimują. W następnym sezonie należy je tylko przenieść na stałe miejsce.

Sadzenie aksamitki zależy od odmiany. W przypadku tych niskich należy zachować rozstawę o wymiarach ok. 25 cm x 30 cm. Przy wyższych odmianach rozstawa powinna wynosić minimum 40 cm x 40 cm. Po wysiewie aksamitek należy je obficie podlać. 

Aksamitka: Jak pielęgnować?

Pielęgnacja aksamitki nie jest trudna. Należ ją regularnie, umiarkowanie podlewać - latem, gdy jest bardzo gorąco, trzeba to robić codziennie. Podczas kwitnienia aksamitki warto też usuwać zwiędłe kwiatostany, by w ich miejscu wyrosłe nowe. 

Zastosowanie aksamitek

Aksamitki najlepiej prezentują się sadzone w grupach (w zestawieniu z innymi gatunkami) oraz na obwódkach rabat lub wzdłuż ścieżek i podjazdów. Dobrze też znoszą uprawę w doniczkach, np. na balkonach i tarasach. Ze względu na to, że aksamitki są trwałymi roślinami, często sadzi się je w parkach czy w skwerach. Chętnie też jest uprawiana w wiejskich i przydomowych ogródkach. Dobrze komponuje się z takimi roślinami jak goździki, celozje, lobelie czy szałwia chińska.

Dlaczego warto uprawiać aksamitki?

Aksamitki uprawia się nie tylko ze względów dekoracyjnych. W tych roślinach znajdują się olejki eteryczne, które odstraszają różne szkodniki w ogrodzie. Aksamitki pomagają pozbyć się m.in. nicieni glebowych pasożytujących na korzeniach roślin. Specyficzny zapach aksamitek odstrasza również mszyce, mrówki i krety, za to przyciąga owady miododajne. Śmierdziuchy ograniczają również rozwój chwastów. Niestety minusem uprawiania aksamitek jest to, że są to rośliny, za którymi przepadają ślimaki, więc mogą przyciągać te szkodniki do ogrodu. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama