Reklama

Absolutnie nie rób tego z hortensją jesienią. Tylko jej zaszkodzisz

Hortensje są popularnymi krzewami ozdobnymi, których kwiatostany utrzymują się przez całą jesień. Istnieje kilka gatunków tej rośliny, a ich pielęgnacja nieco się od siebie różni. Hortensje wyglądają bardzo majestatycznie, a ich kwiatostany mogą przybierać wiele barw. Czy wskazane jest przycinanie hortensji jesienią? Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać w tym czasie? Wyjaśniamy.

Jak wygląda hortensja?

Na świecie występuje kilka rodzajów tej rośliny, a najpopularniejszą jest hortensja ogrodowa. Są to krzewy, które mogą osiągać nawet półtora metra wysokości, pochodzą one z terenów południowej i wschodniej Azji. Kwiatostany mają zazwyczaj kulisty kształt i różnorodne odcienie (różowy, biały, niebieski czy fioletowy). Ich średnica może wynosić nawet 30 centymetrów! Natomiast liście hortensji mają ciemnozielony i jajowaty kształt.

Czy przycinanie hortensji jesienią jest wskazane?

Gatunki hortensji dzielimy na te, które kwitną na pędach tegorocznych, i te na kilkuletnich. Dla przykładu hortensja bukietowa i krzewiasta zaliczają się do pierwszej grupy. Ich przycinanie zaleca się tylko wczesną wiosną. Natomiast hortensja ogrodowa, to gatunek kwitnący na pędach dwuletnich. Zabieg przycinania pędów jesienią w tym przypadku nie jest wskazany, ponieważ roślina nie zakwitnie na wiosnę. Pędy krzewu nie zdążą się zregenerować przez zimą i będą narażone na niekorzystne działanie niskiej temperatury. To samo dotyczy przekwitłych kwiatostanów: nie pozbywaj się ich. Po zaschnięciu będą częścią jesienno-zimowej dekoracji twojego ogrodu.

Reklama

Jesienne zabiegi pielęgnacyjne hortensji

Zabiegami pielęgnacyjnymi, które trzeba wykonać jesienią, to regularne podlewanie i zabezpieczenie hortensji przed pierwszymi przymrozkami. Posłuży do tego specjalna agrowłóknina, dostępna w sklepach ogrodowych. Warto też ochronić system korzeniowy hortensji, obsypując podstawę krzewu korą sosnową lub ziemią ogrodową. Jesienną porą zrezygnuj z nawożenia krzewów, gdyż zmniejszy to ich mrozoodporność. Dotyczy to głównie nawozów azotowych, które przedłużają okres wegetacyjny roślin.

Zobacz też:

Czy oleander może zimować w ogrodzie? Te zabiegi sprawią, że przetrwa najmroźniejsze dni!

Nawożenie wrzosów. Kiedy i jak nawozić wrzosy, by pięknie i bujnie kwitły?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama