6 oznak, że za mocno podlewasz kwiaty
Przelanie kwiatów to jeden z największych i najczęstszych problemów jakie można zauważyć. Jeśli roślina źle wygląda, możemy pomyśleć, że brakuje jej wody, a często jest to błąd. Problemem jest to, że w wielu przypadkach oznaki że kwiatek ma za dużo wody są takie same jak te, gdy mu jej brakuje, dlatego poniżej przedstawiamy 6 oznak dzięki którym będziesz w stanie rozpoznać czy twoje rośliny mają za dużo wody.
Rośliny potrzebują wody by rosnąć, ale potrzebują także tlenu. W ziemi znajduje się także tlen, który jest absorbowany przez korzenie, ale gdy gleba jest ciągle mokra, roślina nie ma jak oddychać. Mówiąc wprost, topisz ją. Dlatego właśnie, gdy w glebie jest za dużo wody, roślina zaczyna więdnąć (wygląda dokładnie tak, jak gdyby brakowało jej wody), mimo, że często ją podlewasz.
Jest to spowodowane za małą, lub za dużą ilością wody, ale nie martw się, ponieważ nie trudno znaleźć powód. Jeśli liście są kruche, znaczy to, że potrzeba więcej wody, a jeśli miękkie i wiotkie, jest jej stanowczo za dużo.
Gdy korzenie przyjmą więcej wody niż mogą wykorzystać, zostanie ona przetransportowana do komórek w liściach. Jeśli ciśnienie będzie za duże, komórki wybuchną, na ich miejscu powstaną pęcherzyki a sama roślina będzie wyglądać na zniszczoną. Gdy pękną, na ich miejscu pojawią się brązowe lub białe narośla, a nad nimi nacięcia od strony grzbietowej.
Jest to jeden z pierwszych znaków że nasza roślina ma problem. Gdy tak się dzieje, znaczy to, że w doniczce jest za dużo wody.
Jest to typowa oznaka zbytniego podlewania
Liście spadają zarówno gdy jest za dużo jak i za mało wody. Jak to rozpoznać? Gdy roślina traci zarówno stare jak i młode liście, a pąki się nie otwierają, prawdopodobnie ma za dużo wody. Powinieneś regularnie sprawdzać glebę – nie bój się włożyć palec do środka żeby się przekonać jak jest w rzeczywistości. Jeśli ziemia będzie mokra, to znaczy, że powinieneś ograniczyć podlewanie.
Wiele sklepów ogrodniczych sprzedaje mierniki wilgoci – wystarczy włożyć go pomiędzy korzenie, by uzyskać dokładny pomiar, a dzięki niemu zaoszczędzisz sobie pracy. Mamy nadzieję, że porady wam się przydadzą, a jeśli macie swoje pomysły, napiszcie o nich w komentarzach.