6 oznak, że za mocno podlewasz kwiaty

Przelanie kwiatów to jeden z największych i najczęstszych problemów jakie można zauważyć. Jeśli roślina źle wygląda, możemy pomyśleć, że brakuje jej wody, a często jest to błąd. Problemem jest to, że w wielu przypadkach oznaki że kwiatek ma za dużo wody są takie same jak te, gdy mu jej brakuje, dlatego poniżej przedstawiamy 6 oznak dzięki którym będziesz w stanie rozpoznać czy twoje rośliny mają za dużo wody.

Mają dużo wody ale i tak więdną

Rośliny potrzebują wody by rosnąć, ale potrzebują także tlenu. W ziemi znajduje się także tlen, który jest absorbowany przez korzenie, ale gdy gleba jest ciągle mokra, roślina nie ma jak oddychać. Mówiąc wprost, topisz ją. Dlatego właśnie, gdy w glebie jest za dużo wody, roślina zaczyna więdnąć (wygląda dokładnie tak, jak gdyby brakowało jej wody), mimo, że często ją podlewasz.

Liście robią się brązowe i więdną

Jest to spowodowane za małą, lub za dużą ilością wody, ale nie martw się, ponieważ nie trudno znaleźć powód. Jeśli liście są kruche, znaczy to, że potrzeba więcej wody, a jeśli miękkie i wiotkie, jest jej stanowczo za dużo.

Obrzęki

Gdy korzenie przyjmą więcej wody niż mogą wykorzystać, zostanie ona przetransportowana do komórek w liściach. Jeśli ciśnienie będzie za duże, komórki wybuchną, na ich miejscu powstaną pęcherzyki a sama roślina będzie wyglądać na zniszczoną. Gdy pękną, na ich miejscu pojawią się brązowe lub białe narośla, a nad nimi nacięcia od strony grzbietowej.

Czubki liści brązowieją

Jest to jeden z pierwszych znaków że nasza roślina ma problem. Gdy tak się dzieje, znaczy to, że w doniczce jest za dużo wody.

Żółte liście

Jest to typowa oznaka zbytniego podlewania

Spadające liście

Liście spadają zarówno gdy jest za dużo jak i za mało wody. Jak to rozpoznać? Gdy roślina traci zarówno stare jak i młode liście, a pąki się nie otwierają, prawdopodobnie ma za dużo wody. Powinieneś regularnie sprawdzać glebę – nie bój się włożyć palec do środka żeby się przekonać jak jest w rzeczywistości. Jeśli ziemia będzie mokra, to znaczy, że powinieneś ograniczyć podlewanie.

Wiele sklepów ogrodniczych sprzedaje mierniki wilgoci – wystarczy włożyć go pomiędzy korzenie, by uzyskać dokładny pomiar, a dzięki niemu zaoszczędzisz sobie pracy. Mamy nadzieję, że porady wam się przydadzą, a jeśli macie swoje pomysły, napiszcie o nich w komentarzach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama