Reklama

6 rzeczy które robią zorganizowani ludzie

Możesz mi wierzyć lub nie, ale dobrze zorganizowani ludzie są tak na prawdę leniwi. Nie chce im się później tracić tyle energii na szukanie tej jednej rzeczy, bo dla nich to strata czasu. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zapanować nad chaosem i zaprowadzić porządek (co jest bardzo satysfakcjonujące), wypróbuj nasze porady które pozwolą ci zaoszczędzić czas:

Reklama

Czystki – często i bezlitośnie

Nieład jest on zmorą każdego zorganizowanego człowieka, więc starają się oni walczyć z nim przy każdej okazji.

Mówiąc prościej, zorganizowani ludzie często oceniają wartość swoich rzeczy i pozbywają się tych, których obecnie nie używają. Ta koszulka w której nie chodzisz od ponad roku, lub ta stara zastawa zniszczona nie do poznania, czy nawet te wszystkie plakaty z koncertów które od lat zbierasz i wkładasz zrolowane pod łóżko – zorganizowana osoba powiedziałaby ci, żebyś je wyrzucił albo komuś oddał.

Co więcej, gdy ludzie dobrze zorganizowani mają zadecydować o tym, co zostanie wyrzucone a co zatrzymają, są bezlitośni. Nie mają czasu, by się rozczulać i zastanawiać, czy może kiedyś będą czegoś potrzebować, a podejmowanie ciężkich decyzji przychodzi im łatwo i szybko.

Jeśli nie możesz robić tego co weekend, wystarczy, że będziesz to robił kiedy uznasz że nadeszła na to pora, np w trakcie przeprowadzki, wiosennych porządków, czy gdy postanowisz wysprzątać swoją szafę – to wszystko są świetne okazje do zrobienia czystki.

Organizowanie rzeczy według potrzeb

Pamiętasz jak mówiłem, że zorganizowani ludzie są przede wszystkim leniwi? Oto kolejny świetny przykład: Układają rzeczy w pomieszczeniach kierując się tym, jak często z czegoś korzystają. Praktyczne buty w których chodzą codziennie? Tak jest, na samą górę półki z butami by łatwo po nie sięgnąć, a okazjonalne buty których rzadko używają lądują gdzieś dalej. Po co marnować czas szukając czegoś po co sięgasz regularnie?

Wszystko od szafy na ubrania po półki w kuchni, ułożone by żyło się łatwiej. Idąc tym tokiem myślenia, rękawice kuchenne powinny być w szafce pod piekarnikiem, byś nie musiał niepotrzebnie chodzić gdy chcesz coś wyciągnąć!

Wszystko ma mieć swoje miejsce

Skarpetki, długopisy, pilot do telewizora. W domu człowieka zorganizowanego wszystko musi być na swoim miejscu, ale to nie koniec. Wszystko musi także mieć swoje miejsce, co znaczy, że zorganizowani ludzie będą mieli m. in. podzielone szuflady, wieszaki na klucze itp. Jak się już zapewne domyślasz, łączy się to z punktem nr 2.

W poszukiwaniu nowych sposobów

Skoro już mówiliśmy o tym, że wszystko musi mieć swoje miejsce, oto rada którą dałaby ci każda zorganizowana osoba – gadżety do organizacji naprawdę ułatwiają życie. Od magnetycznych pasków w kuchni, by móc powiesić na nich noże, przez półki na buty pod łóżkiem, po sposoby na uporządkowanie kabli. Na szczęście dla ciebie, jeśli chcesz zacząć organizować swoje życie, nie musisz wydawać na to fortuny.

Oswój się z etykietami

Zorganizowani wiedzą na co patrzą, nieważne czy jest to ich szafa z ubraniami, czy pełna skrzynka pocztowa, ponieważ nauczyli się korzystać z etykiet. Zacznij od tego miejsca w swoim domu w którym najłatwiej się pogubić, nawet jeśli będzie to twoja skrzynka mailowa.

Wiele portali umożliwia tworzenie kolorowych etykiet przy pomocy których będziesz mógł posortować swoją pocztę i sprawić, by raz na zawsze zapanował tam porządek. Przyrządy do majsterkowania, dokumenty czy kable (wszyscy mamy ich sporo w domu), wszystkie te rzeczy stają się łatwiejsze do ogarnięcia przy pomocy etykiet.

Zaczynaj i kończ projekty od razu

Życie w chaosie jest bardzo stresujące dla zorganizowanych, wolą oni więc zaczynać od projektów organizacyjnych czy porządkowych. Co więcej, gdy zaczną je robić, nie przestaną, dopóki nie skończą – co może doprowadzić do frustracji, szczególnie jeśli o parę godzin opóźniają swój lunch.

Nie musisz być aż tak zdeterminowany, ale powinieneś nauczyć się wyznaczać sobie cele i realizować je najszybciej jak to tylko możliwe. W ten sposób nie będziesz marnował czasu na zbędną organizację, dopóki twoje mieszkanie znowu nie będzie jej potrzebowało.

Zorganizowani mogą wydawać się nieco spięci, ale najzwyczajniej w świecie, mają swoje nawyki, dzięki którym na dłuższą metę ich życie jest łatwiejsze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama