Reklama

Szkodliwe substancje, przed którymi powinniśmy chronić dzieci

Ludzie są narażeni na działanie toksyn każdego dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zarówno my, jak i nasze dzieci, jesteśmy narażeni na ich oddziaływanie na nasz organizm. Maluchy zjadając przetwarzaną żywność, nosząc ubranka ze sztucznymi dodatkami, bawiąc się plastikowymi zabawkami są wystawione na bezpośrednie zagrożenia. Rodzice starają się chronić swoje pociechy, kupując coraz to nowsze środki ochronne, a jednocześnie zapominając, że nawet rzeczy codziennego użytku mogą stanowić źródło zagrożenia dla zdrowia. Dlatego przedstawiamy listę toksycznych przedmiotów i substancji, których należy unikać, dla zdrowia dzieci.

Reklama

Smoła węglowa

Często i chętnie korzystamy z pojazdów czy środków transportu publicznego. Nie zastanawiamy się jednak, jak wiele substancji szkodliwych dla naszego zdrowia znajduje się wewnątrz. Nie tylko pojazdy są szkodliwe, a wręcz toksyczne. Również smoła węglowa, często stosowana podczas budowy dróg, czy utwardzania terenu jest niezwykle szkodliwa. Jak wskazują badania, szczególnie narażone są dzieci, ponieważ ich organizmy stale się rozwijają i to w dużym tempie. Smoła węglowa, czy liczne smary stosowane w motoryzacji mogą prowadzić do chorób nowotworowych, szczególnie wśród dzieci. Dlatego zadbaj, aby twój maluch spędzał jak najmniej czasu w jej pobliżu.

Środki owadobójcze

Owady są prawdziwą plagą. Jednak do ich zwalczania zastosuj znacznie bezpieczniejsze, domowe sposoby. Używając chemicznych środków, nie tylko narażasz siebie, ale również swoje dziecko. Wdychając niewielkie ilości odkładają się one w w organizmie, powodując deformację i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Szczególnie niebezpieczne są dla rozwijającego się zarodka. Mogą powodować zniekształcenie  mózgu i problemy z rozwojem zarodka.

Plastikowe zabawki

Z pewnością nie raz słyszałeś o przypadkach skażonych zabawek dla dzieci. Przyczyną i winowajcą jest dodatek pewnych substancji do tworzywa sztucznego. Jego zadaniem jest poprawa elastyczności i wytrzymałości materiału. Niestety skutkiem ubocznym są problem zdrowotne. Już dziś zakazano stosować podobnych dodatków do smoczków, grzechotek i innych zabawek dla najmłodszych.

Lakier do paznokci

Lakier do paznokci jest produkowany na bazie rozpuszczalników z toluenem. Jest to niebezpieczna substancja, która jest w stanie doprowadzić zdrowie twojego malucha do ruiny. Jeżeli już musisz pomalować paznokcie, zrób to przy otwartym oknie, co pomoże ci się pozbyć szkodliwej substancji z otoczenia. A już na pewno nie maluj paznokci w pobliżu dzieci.

Pestycydy

Nie od dziś wiadomo, że mają wyłącznie negatywny wpływ na nasz organizm. Twoje dzieci są na nie jeszcze bardziej narażone. Dlatego unikaj miejsc, gdzie rośliny mogą mieć kontakt z pestycydami, a warzywa kupuj wyłącznie u sprawdzonego, lokalnego rolnika, który hoduje je naturalnymi metodami. Twoje dziecko będzie miało zapewnioną odporność i z pewnością będzie zdrowsze.

Suche środki czyszczące

Tetrachloroetylen jest wykorzystywany do chemicznego czyszczenia, odtłuszczania i czyszczenia na sucho. Nawet krótka ekspozycja na ten środek chemiczny może powodować zawroty głowy. U tych, którzy są narażeni na regularne działanie tej substancji mogą wystąpić problemy neurologiczne. Według jednego z badań, kobiety w ciąży, które pracują w branży czyszczącej mają większe ryzyko poronienia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama