Reklama

Siedem rzeczy, które ułatwią życie każdej mamie

Macierzyństwo jest doświadczeniem, które każdego dnia przynosi mnóstwo radości i satysfakcji, ale nie da się ukryć, że ma również ciemniejsze strony. Opieka nad dziećmi wymaga niesamowitej podzielności uwagi, cierpliwości, odporności na stres oraz sprawnej organizacji, by domowa codzienność przebiegała bez większych komplikacji. Warto jednak uświadomić sobie, że nie na wszystko mamy wpływ i czasem warto zwyczajnie odpuścić. Podpowiadamy, jak być mamą i nie zwariować od nawału codziennych obowiązków.

Wrzuć na luz, czyli jak nauczyć się zdrowego odpuszczania?

Nie chodzi oczywiście o całkowite porzucenie obowiązków i okupowanie kanapy przez trzy dni. Kluczowe dla każdego rodzica jest jednak uświadomienie sobie, że chwilowa rezygnacja z niektórych spraw nie jest końcem świata.

Opieka nad dziećmi, praca zawodowa, dbanie o dom - często zdarza się, że wszystkie te obowiązki w znacznym stopniu przejmuje jedna osoba. Co gorsze, zwykle wydaje nam się, że wszelkie zadania z nimi związane muszą zostać wykonane jak najszybciej, najlepiej na wczoraj. Jakiekolwiek odstępstwa od tego planu prowadzą do potwornego poczucia winy i dręczących wyrzutów sumienia. Całkowicie niepotrzebnie.

Reklama

Naukę wrzucania na luz warto rozpocząć od podzielenia swoich zadań pod względem ich ważności. Prawdopodobnie szybko przekonasz się, że wiele z nich nie wymaga natychmiastowej interwencji i bez stresu można zaplanować je na kolejne dni czy nawet tygodnie. Jeśli wybierzesz odpowiedni moment, coś, co wydaje się przykrym obowiązkiem, zamieni się w niekłopotliwą, a nawet przyjemną do wykonania czynność.

Nie bądź człowiekiem-orkiestrą, naucz się prosić o pomoc

Nadal popularne jest powiedzenie, że jeśli chcesz, by coś było zrobione dobrze, zrób to sam. Niestety, dla rodziców taki sposób myślenia jest wyjątkowo zgubny. Branie na swoje barki wszystkich obowiązków bardzo szybko prowadzi do przemęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Umiejętność proszenia o pomoc nie jest jednak wyrazem słabości, a świadczy o umiejętności rozważnego podchodzenia do codzienności.

W grę wchodzi nie tylko podział rzeczy do wykonania między partnerami. W obowiązki domowe warto angażować także swoje pociechy, dopasowując je do wieku i umiejętności małych pomocników. Wspólne porządki czy kucharzenie to kapitalny sposób na wspólne spędzenie czasu, a przy okazji nauka dla najmłodszych. Nie wstydź się poprosić o pomoc także innych członków rodziny czy przyjaciół. Konieczne jest uświadomienie sobie, że bycie zajętym do granic możliwości nie świadczy o twojej wartości. Może za to prowadzić do przemęczenia, gorszej wydajności, chorób, w tym depresji, nerwowości i pogorszenia się stosunków z bliskimi.

Nie rezygnuj z tego, co cię cieszy

Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, staje się postacią pierwszoplanową. Rodzice, zwłaszcza mamy, często rezygnują wtedy ze swoich pasji, by w całości poświęcić się wychowaniu pociechy. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to najlepszym pomysłem. Każdy, niezależnie od zajmowanej roli społecznej, potrzebuje odskoczni i przestrzeni do realizowania własnych zainteresowań. Pozwala to odetchnąć i utrzymać równowagę psychiczną. Oczywiście, konieczne jest dopasowanie tego do swojego aktualnego trybu życia. Młodej mamie trudno będzie wyjechać na dwa tygodnie w leśną głuszę, ale jednodniowe lub weekendowe wypady za miasto są jak najbardziej osiągalne.

Warto dostrzec w tym jeszcze jedną zaletę. Dzieci uczą się przez naśladownictwo, więc widok aktywnych rodziców z ciekawym hobby z pewnością przyczyni się do wychowania ciekawego świata młodego człowieka.

Zobacz też: Matka dostała szokujący list. "Wprowadziła się pani tylko po to, żeby się rozmnażać"

Zadbaj o siebie i partnera

Dzieci potrafią wywrócić całe życie do góry nogami. Każdy dzień może być wypełniony zarówno śmiechem, jak i drobnymi dramatami. W całym tym zamieszaniu często zapomina się o relacji między rodzicami. By byli zgraną drużyną, również potrzebują czasu dla siebie. Na co dzień postarajcie się znaleźć chwilę tylko dla waszej dwójki - moment rozmowy i okazja do okazania czułości jest w stanie wyjaśnić więcej niż długa awantura czy przedłużające się "ciche dni".

Starajcie się wprowadzić tradycję wychodzenia z domu tylko we dwoje. Zwyczaj cotygodniowych randek może być trudny do zrealizowania, kiedy opiekujecie się niemowlakiem, ale od czasu do czasu poproście o pomoc bliskie osoby lub rozważcie zatrudnienie opiekunki. To inwestycja w zgodny związek i "bufor bezpieczeństwa", dzięki któremu przetrwać można nawet gorsze chwile.

Porównania nikomu nie służą

W dobie powszechnego dostępu do urządzeń elektronicznych jesteśmy przez cały czas bombardowani kolejnymi informacjami. Docierają do nas wiadomości na temat idealnego życia celebrytów i znajomych, którzy na zdjęciach w mediach społecznościowych wydają się wiecznie wypoczęci i zadowoleni. Trzeba uświadomić sobie, że nie jest to dobry punkt odniesienia, ponieważ widzimy w ten sposób tylko skrawek ich życia - starannie wypielęgnowany i często mijający się z prawdą.

Porównywanie się do innych jest w stanie wpędzać nas we frustrację i wywołać niezadowolenie z samego siebie. Trudno jest funkcjonować, jeśli ciągle uważamy, że robimy za mało albo w nieodpowiedni sposób. Jednocześnie każdy człowiek jest inny, różnimy się wszystkim - od cech charakteru, poprzez doświadczenia życiowe czy status materialny. Organizacja własnego życia powinna spełniać nasze indywidualne wymogi.

Czy zawsze warto słuchać "dobrych rad"?

Karmisz dziecko piersią zbyt krótko albo za długo. Sweterek dla malucha jest za cienki, a czapeczka przekrzywiona. Jak to możliwe, że maluch śpi już w osobnym pokoju? Wiele młodych mam spotyka się z najróżniejszymi opiniami dotyczącymi tego, jak zajmują się swoją pociechą. Wiele osób, które chętnie udzielają złotych rad, ma wyłącznie dobre intencje, ale jednocześnie nie zdaje sobie sprawy, że nie w każdej dziedzinie związanej z macierzyństwem muszą mieć ostatnie słowo.

Umiejętność przyjmowania pomocy jest ważna, ale równie istotne jest wytyczanie własnych granic i podążanie za swoimi przekonaniami. W sprawach medycznych czy wychowawczych lepiej zdać się na specjalistów niż dziadków lub życzliwe ciocie. Nie zawsze ich wiedza i doświadczenia są aktualne albo zgodne z twoją wizją macierzyństwa, więc nie musisz godzić się na ich warunki dla "świętego spokoju".

Sprawdź: Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? Obalamy mity

Doceń swoje ciało

Ciąża i połóg to ogromne wyzwanie dla ciała. Choć zdajemy sobie sprawę, że zmiany są zjawiskiem całkowicie naturalnym, wielu mamom z trudem przychodzi ich zaakceptowanie. Pomocne nie okazują się wspomniane już porównania, które w kwestii fizyczności zdają się mieć ogromną moc rażenia.

Z mediów dowiadujemy się, że kolejna gwiazda tuż po urodzeniu dziecka wróciła na siłownię i z dumą może zaprezentować pięknie ukształtowane mięśnie brzucha. Znajoma była w ciąży w podobnym czasie i zupełnie tego po niej nie widać, bo wciąż cieszy się zgrabną figurą, a ty z dezaprobatą zerkasz na swoje fałdki? Czas z tym skończyć.

Każdy organizm reaguje inaczej. Proces regeneracji przebiega różnie, dochodzą do tego indywidualne uwarunkowania, np. genetyczne i hormonalne. Jeśli kiepsko czujesz się ze swoim ciałem, zacznij wprowadzać bardziej dietetyczne dania i umiarkowaną aktywność fizyczną, ale nic na siłę. Trudno zmuszać się do joggingu po nieprzespanej nocy i dniu spędzonym na uspokajaniu ząbkującego dziecka. Zamiast skupiać się na mankamentach swojego ciała, lepiej mu... podziękuj! Doceń to, że byłaś w stanie przez pół popołudnia bawić się ze swoimi pociechami w berka albo wniosłaś zakupy na trzecie piętro o własnych siłach, bo winda akurat nie działała. Skup się na możliwościach, jakie daje ci twoje ciało, a przekonasz się, że ta fałdka na brzuchu, która uwydatnia się w obcisłej bluzce, straci na znaczeniu. 

Polecamy:

Dieta kobiety karmiącej: Co powinno się w niej znaleźć?

Spirala wewnątrzmaciczna. Antykoncepcja nie tylko dla matek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: macierzyństwo | mama i dziecko | Dzień matki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama