Reklama

Najlepsze domowe środki na wszy

Wszy to bardzo często występujący problem, zarówno wśród dzieci, jak i niektórych dorosłych. Są to drobne, żywiące się krwią pasożyty, spotykane na skórze głowy i w kanalikach włosowych. Wszy potrafią łatwo przenosić się poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą np. przez zabawę, dzielnie z kimś łóżka, noszenie wspólnych ubrań lub używanie jednej szczotki do włosów. Najczęstsze objawy świadczące o ich obecności to swędzenie i czerwone wypryski na skórze głowy. Wszy mnożą się bardzo szybko, co sprawia, że niezwykle ciężkie jest szybkie pozbycie się ich. Istnieją jednak skuteczne, domowe środki, które pomogą nam w walce z tymi pasożytami:

Reklama

Czosnek

Silny zapach czosnku potrafi zadusić i zabić wszy. Wystarczy przygotować specjalną papkę, mieszając 10-12 ząbków czosnku z 2-3 łyżkami soku z limonki. Otrzymaną substancję rozprowadzamy na skórze głowy, a następnie spłukujemy ciepłą wodą po około godzinie.

Oliwka dla dzieci

Zabieg ten wymaga wykorzystania oliwki dla dzieci, proszku do prania i octu. Oliwka posiada specyficzne właściwości, które pomagają udusić wszy. Nałóż ją na grzebień i uczesz włosy w taki sposób, by martwe wszy zaczęły z nich spadać. Następnie umyj włosy ciepłą wodą z odrobiną proszku do prania. Przed pójściem spać nałóż na głowę trochę octu, przykryj ją ręcznikiem i pozostaw na całą noc. Rano wystarczy umyć ją normalnym szamponem. Dla osiągnięcia najlepszego efektu proces ten powtarzaj przez 3-4 dni.

Oliwa z oliwek

Również ten środek skutecznie udusi i zabije wszy. Przed snem nałóż oliwę z oliwek na włosy i owiń ciasno głowę ręcznikiem tworząc czepek. Po obudzeniu będziesz musiał wyczesać maleńkie pasożyty i umyć włosy szamponem ziołowym zawierającym olejek drzewny. Możesz również wymieszać szklankę oliwy z oliwek ze szklanką mydła w płynie. Substancję tą rozprowadź na skórze głowy, a następnie spłucz po około godzinie. Potem wystarczy tylko wyczesać martwe wszy i gnidy.

Sól

Sól zabija wszy poprzez ich wysuszenie. Wystarczy przygotować mieszankę soli i octu. Następnie substancję tą rozprowadź na głowie, przykryj ją czepkiem kąpielowym i poczekaj około dwie godziny. Po upływie tego czasu dokładnie umyj włosy przy pomocy szamponu.

Wazelina

Duszące właściwości wazeliny są bardzo skuteczne w likwidowaniu wszy. Nałóż jej grubą warstwę na głowę, owiń ciasno ręcznikiem i pozostaw na całą noc. Rano wystarczy usunąć wazelinę przy pomocy oliwki dla dzieci. Nie należy też zapominać o wyczesaniu martwych wszy i umyciu głowy. Proces ten należy powtarzać codziennie przez pewien czas.

Olej z drzewa herbacianego

Jest to naturalny środek owadobójczy, niezwykle skuteczny w pozbywaniu się wszy. Wystarczy stworzyć mieszaninę oleju z drzewa herbacianego, naturalnego szamponu i oliwki z oliwek (lub olejku kokosowego). Substancję tą dokładnie rozprowadź na skórze głowy i spłucz ciepłą wodą po około 30 minutach. Następnie wyczesz jeszcze mokre włosy, by pozbyć się martwych pasożytów.

Olejek z nasion sezamu

Posiada on silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i owadobójcze. Aby skutecznie walczyć z plagą wszy wystarczy zmieszać jedną czwartą szklanki oleju z nasion sezamu, łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego, pół łyżeczki olejku eterycznego z eukaliptusa i rozmarynu oraz około 10 kropli olejku lawendowego. Najpierw należy dokładnie spłukać głowę za pomocą octu jabłkowego. Następnie wysusz włosy, nałóż na nie przygotowaną mieszankę i pozostaw ją tam na całą noc. Po obudzeniu umyj głowę szamponem i wyczesz martwe pasożyty.

Majonez

Kleista konsystencja majonezu pozwala na łatwe duszenie wszy. Wystarczy rozprowadzić grubą warstwę tłustego majonezu na skórze głowy i owinąć ją ręcznikiem na jakieś 8-10 godzin. Potem należy umyć włosy przy pomocy szamponu i usunąć pozostałe wszy. Dla osiągnięcia najlepszego efektu proces ten powtarzaj codziennie przez tydzień.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama