Reklama

Jakie leki na przeziębienie są bezpieczne w ciąży?

Kiedy wszyscy dookoła kichają i kaszlą, istnieje ryzyko, że i ciebie może dopaść przeziębienie. Zanim zaszłaś w ciążę, w przypadku lekkiej infekcji sięgałaś po dostępne bez recepty leki albo wspomagałaś się naturalnymi sposobami. Z tych ostatnich możesz korzystać nadal, ale preparaty z apteki musisz potraktować teraz z większą ostrożnością. Poniżej dowiesz, się które z nich są bezpieczne, a z których dla dobra i zdrowia maluszka należałoby zrezygnować.

Reklama

Na dreszcze i ból mięśni

Jeśli zauważysz pierwsze objawy infekcji (katar, drapanie w gardle, łamanie w kościach), od razu zacznij działać. Połóż się do łóżka i dobrze się wygrzej. Pamiętaj: tym razem nie możesz po prostu "przechodzić przeziębienia", bo to odbije się również na zdrowiu twojego dziecka.

Możesz stosować:

Preparaty wzmacniające odporność z witaminą C (np. Rutinoscorbin, Cerutin, Rutovit C, Novorutin C) lub czosnkiem (np. Czosnek Forte, Aliofil, Bio-Garlic, Alitol). Zawsze warto też skorzystać z babcinych sposobów leczenia i wypić herbatkę z sokiem malinowym albo ciepłe mleko z masłem i miodem.

Tych leków unikaj:

Nie powinnaś brać dostępnych bez recepty preparatów antygrypowych. Leki te błyskawicznie stawiają na nogi, dlatego że zawierają chlorowodorek pseudoefedryny i chlorowodorek fenylefryny. Substancje te szybko podnoszą ciśnienie krwi, jednak taki nagły skok ciśnienia może być niebezpieczny dla maluszka.

Na te preparaty uważaj:

Maści rozgrzewające (np. Wick VapoRub) mogą ci pomóc, ale smaruj nimi tylko klatkę piersiową, kark i szyję. Nie wolno używać ich do smarowania brzucha!

Na drapanie w gardle

Najpierw czujesz, że twoje gardło jest podrażnione, później staje się zaczerwienione i zaczyna boleć. Co wtedy?

Możesz stosować:

Płukanki z soli kuchennej lub szałwii. Do wrzątku wsyp łyżeczkę soli lub łyżkę szałwii. Tak przygotowanym i przestudzonym roztworem płucz gardło kilka razy dziennie. Pastylki lub aerozole na ból gardła na bazie naturalnych składników.

Tych leków unikaj:

Pastylek do ssania z podbiałem (np. Tymianek i podbiał), gdyż mogą negatywnie wpływać na krążenie krwi.

Na te preparaty uważaj:

Tabletki, które szybko łagodzą ból gardła, nie są teraz dla ciebie wskazane. Zawierają one bowiem substancje (np. salicylany, pochodne alkoholu), które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Na gorączkę

Może pojawić się od razu albo dopiero po kilku dniach, gdy infekcja już bardziej się rozwinie.

Możesz stosować:

Domowe napary, takie jak herbatka z malin, lipy i czarnego bzu. Działają napotnie i pozwalają w naturalny sposób zwalczyć wysoką temperaturę. Preparaty z paracetamolem (np. Apap, Panadol, Codipar) są bezpieczne dla ciężarnych pod warunkiem, że nie przekroczysz zalecanych dawek. Jeśli masz wysoką gorączkę, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Tych leków unikaj:

Aspiryny oraz jej pochodnych (np. Polopiryny, Etopiryny), bo zawierają kwas acetylosalicylowy, który jest groźny dla płodu.

Na te preparaty uważaj:

Leki zawierające ibuprofen mogą powodować wady w układzie krążenia u maluszka.

Na katar

Na początku przeziębienia zwykle jest wodnisty. Jednak po kilku dniach wydzielina z nosa staje się gęściejsza i zaczyna blokować dostęp powietrza do dróg oddechowych.

Możesz stosować:

Domowe inhalacje. Do miski z gorącą wodą wsyp garść suszonych kwiatów rumianku (zamiast niego możesz użyć również soli kuchennej lub sody oczyszczonej) i pochyl nad nią głowę, wdychając przez nos unoszącą się parę. Inhalacje możesz stosować nawet kilka razy dziennie. Na pewno warto przeprowadzić taki zabieg wieczorem, aby zatkany nos nie utrudniał ci oddychania podczas snu. Krople do nosa z wodą morską w sprayu. Nawilżą one obrzękniętą śluzówkę nosa i ułatwią jego oczyszczenie. Podobnie będzie działać przepłukiwanie nosa solą fizjologiczną (np. Physiodose).

Tych leków unikaj:

Kropli do nosa obkurczających śluzówkę. Leki te wprawdzie działają szybko i hamują katar, ale w ciąży ich używanie może nie przynieść dobrych efektów. U przyszłej mamy śluzówki (również te znajdujące się w nosie) stają się bardziej ukrwione i wrażliwe. Stosowanie silnie działających kropli może je dodatkowo podrażnić i w efekcie zamiast zahamować, jedynie nasilić kapanie z nosa.

Na te preparaty uważaj:

Ostatnimi czasy na rynku pojawiły się tabletki hamujące katar (np. Cirrus, Sudafed). Preparaty te mocno obkurczają śluzówkę. Jednak, podobnie jak dostępne bez recepty leki antygrypowe, zawierają substancje, które szybko podnoszą ciśnienie krwi (np. chlorowodorek pseudoefedryny) i są w czasie ciąży niewskazane.

Na kaszel

Na początku przeziębienia może dokuczać ci kaszel suchy. Po kilku dniach zmieni się on w kaszel mokry z zalegającym w drogach oddechowych śluzem.

Możesz stosować:

Łagodne syropy ziołowe (np. syrop prawoślazowy, z babki lancetowatej).

Tych leków unikaj:

Syropów i tabletek, które zawierają kodeinę. Substancja ta co prawda hamuje odruch kaszlu, ale działa również na układ nerwowy, a w twoim stanie nie jest to wskazane.

Na te preparaty uważaj:

Syropy, które mają silne działanie wykrztuśne (np. Flegamina, Mucosolvan), rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają pozbycie się jej, ale sprawiają również, że kaszel okresowo staje się bardziej uporczywy. Leki te możesz brać tylko za zgodą lekarza.

Kiedy podaje się antybiotyki?

Jeśli infekcja, która zaatakowała mamę, mogłaby źle wpłynąć na przebieg ciąży, lekarz decyduje się na podanie antybiotyku. Wybiera lek, który będzie działał silnie, ale którego stosowanie nie zaszkodzi dziecku. Do tej grupy należą m.in. cefalosporyny oraz penicyliny. Występują one w lekach takich, jak np. Duomox czy Zinnat.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama