Reklama

Jak łatwo uśpić dziecko?

Małe dzieci potrzebują snu, aby rosnąć, być silnymi i zdrowymi. Położenie malucha spać nie zawsze jest jednak prostą sprawą. Najważniejsze jest, aby wprowadzić stały rytm dnia. Wtedy maluchowi łatwiej będzie przystosować się do pory snu. Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko z łatwością zasypiało, wypróbuj naszych sposobów na uśpienie twojej pociechy.

Użyj chusteczki

Jeżeli chcesz uśpić dziecko w kilka minut, użyj chusteczki. Może wyda ci się to dziwne, jednak działa cuda. Weź zwykłą chusteczkę higieniczną i delikatnie głaszcz nią twarz niemowlęcia. W ten sposób dziecko szybko się uspokoi i zaśnie.

Biały szum

Z pewnością słyszałeś o białym szumie. Czy wiesz jednak, że ma on działanie uspokajające? Ustaw radio tak, aby emitowało biały szum, a po kilku minutach twoje dziecko uspokoi się i zaśnie. Biały szum również tobie pomoże się uspokoić i wyciszyć po ciężkim dniu.

Kąpiel przed snem

Na kogo ciepła kąpiel nie działa relaksująco? Dla twojego dziecka również może być to miłe i uspokajające doznanie. Ciepła woda i miękka piżamka pomogą uspokoić się i sprawić, że dziecko szybko zaśnie.

Strefa snu

Aby ułatwić dziecku zasypianie stwórz dla niego specjalną strefę snu w pokoju. Niech będzie to ciche, zaciemnione miejsce, w którym nie będzie żadnych ostrych bodźców (dźwięków czy świateł). Jeżeli dziecko będzie codziennie spało w tym miejscu, wypracujesz rutynę, która z pewnością pomoże mu zasypiać. Pilnuj również pory snu. Kładź dziecko codziennie o tej samej porze. Dzięki temu wypracujesz stały rytm dnia, który pomoże dziecku zasypiać.

Bawełna

Jeżeli ubierzesz dziecko do snu w bawełniane ubranka, pomożesz mu poczuć się komfortowi i zapobiegniesz powstawaniu podrażnień i zatarć podczas snu. Dla twojego dziecka sen będzie przyjemnością.

Czytaj dziecku książeczki

Regularne czytanie książeczek jest istotne dla prawidłowego rozwoju twojego dziecka. Pomoże również łatwo zasnąć twojemu maluchowi. Twój głos będzie działać kojąco, a jeżeli jednocześnie przytulisz maluszka, to z łatwością uspokoi się i zaśnie. Regularnie czytaj swojemu dziecku przynajmniej pół godziny.

Zgaś światła

Kiedy będzie zbliżać się pora snu, przyciemnij światła. Będzie to dla twojego dziecka znak, że zbliża się czas na sen, ale również ograniczy bodźce zewnętrzne nie pozwalające zasnąć. Ten trik pomoże również dziecku przystosować się do rytmu dnia i nocy. W ciągu dnia zasuń zasłony, aby ograniczyć światło wpadające z zewnątrz, nocą zaświeć jedynie małą lampkę. Dzięki jej delikatnemu światłu zmienisz pieluszkę lub nakarmisz dziecko bez wybudzania go ze snu.

Rutyna

Kiedy twoje dziecko przyzwyczai się już do codziennych czynności związanych z pójściem spać (kąpiel, książeczka, przygaszone światła), staraj się utrzymać równy czas wszystkich czynności. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do codziennego wzorca i stanie się on dla niego przewidywalny. Postaraj się, aby cały proces nie trwał zbyt długo.

Pilnuj temperatury

Twoje dziecko potrzebuje ciepła w dzień jednak do spania lepsza będzie nieco niższa temperatura. Zadbaj aby wieczorem osiągała pomiędzy 16 a 20 stopniami. Niższa temperatura pomoże lepiej spać maluchowi. Dlatego umieść w dziecięcym pokoiku termometr i pilnuj temperatury.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama