Reklama

Co powinno znaleźć się w wyprawce pierwszoklasisty?

Pierwszy dzień szkoły zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie doskonale wiedzą, co to oznacza. Jednak niektóre dzieci, a mowa oczywiście o pierwszoklasistach, będą miały swój debiut. O to, by nie denerwowały się nadmiernie w związku z pójściem do szkoły, muszą przede wszystkim zadbać ich rodzice. Jedną z podstawowych kwestii jest dobrze wyposażona wyprawka szkolna. Co powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy.

Reklama

Tornister

Maluch nie ruszy do pierwszej klasy bez tornistra. Oprócz podręczników, to najważniejszy element wyprawki! Jaki tornister wybrać? Nie może być za duży, ale powinien być pojemny. Pozwólmy wybrać dziecku wzór i kolor, by czuło się w szkole dobrze każdego dnia. Świetnie sprawdzi się plecak z dużą ilością przegródek, by dziecko mogło umieścić w nich swoje skarby. Obecnie w modzie są tornistry z wbudowanym stelażem i kółkami. Jeśli dziecko nie będzie miało siły nosić tornistra na plecach, może ciągnąć go jak walizkę podróżną. To bardzo praktycznie rozwiązanie!

Komplet podręczników

W wyprawce szkolnej nie może zabraknąć również podręczników. Jednak pamiętajmy, że nie w każdej szkole dzieci uczą się z tych samych książek. Wykaz podręczników zazwyczaj podawany jest już po rozpoczęciu roku szkolnego przez wychowawcę klasy. Zdarza się również, że lista podręczników zamieszczona jest na stronie konkretnej szkoły. Gdy już kupimy dziecku książki, możemy wybrać okładki, które zabezpieczą podręczniki przed zniszczeniem się.

Zeszyty

Kolejny ważny element szkolnej wyprawki to zeszyty. Warto pamiętać, że dziecko w pierwszej klasie potrzebuje głównie zeszytów w szerokie linie, ponieważ uczy się w nich pisać, a także w kratkę - do pierwszych działań matematycznych. Pozwólmy dziecku wybrać wzór i kolor zeszytów. Z pewnością sprawi mu to radość.

Piórnik i jego zawartość

Każde dziecko zawsze chwali się swoim piórnikiem, a konkretnie jego zawartością. Co powinno się w nim znaleźć? Pióro, ołówek (najlepiej dwa), długopis, strugaczka, gumka do mazania, kredki, kolorowe cienkopisy, nożyczki, klej, naboje do pióra, linijka, ekierka. Pozwólmy dziecku samodzielnie wybrać piórnik i niektóre przybory. Będzie zachwycone!

Bloki, farbki i inne…

W pierwszej klasie dzieci mają jeszcze sporo zajęć z plastyki, dlatego będą potrzebować przyborów, które pomogą im tworzyć piękne prace. Zacznijmy od teczki, do której dziecko schowa swoje skarby. Powinna być pojemna i wykonana z solidnego materiału. Muszą zmieścić się w niej: bloki (rysunkowy, techniczny - białe i kolorowe), farbki, plastelina, kredki świecowe i wszystkie inne materiały, o których powie wychowawca.

Strój sportowy

Maluch będzie potrzebował również stroju gimnastycznego. Lepiej poczekać z jego zakupem do pierwszych zajęć z wychowania fizycznego lub wywiadówki, gdy nauczyciel lub wychowawca przekażą, jaki strój obowiązuje dziecko. Zazwyczaj jest to biała koszulka i granatowe lub czarne spodenki. Do stroju warto dokupić worek, do którego dziecko go schowa. Jeśli w ramach wychowania fizycznego dzieci będą jeździć na basen, potrzebny będzie strój kąpielowy i czepek.

Pojemnik na śniadanie i bidon

A gdzie pierwszoklasista spakuje kanapki na drugie śniadanie od mamy? Najlepiej do pojemnika na śniadanie z ulubionym motywem. Do kompletu warto dokupić dziecku również bidon na napoje.

Obuwie na zmianę z workiem

Na koniec zostawiliśmy obuwie. Jego typ zazwyczaj narzuca szkoła, więc przed zakupem warto skonsultować się z rodzicami, których dzieci chodzą już do konkretnej szkoły i dowiedzieć się, jaki typ butów obowiązuje na jej terenie. Do butów potrzebny jest również worek. Oczywiście, najlepiej z ulubionym motywem dziecka.

Strój galowy

Każde dziecko, które chodzi do szkoły, potrzebuje stroju galowego. Wystąpi w nim nie tylko na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, ale także na różnego rodzaju galach. Klasyczny strój galowy to biała koszula i granatowe lub czarne spodnie lub spódnica. Do tego czarne lub granatowe buciki. Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje galowego stroju już na rozpoczęcie roku szkolnego.

O tym warto pamiętać

Pierwszoklasiści często czują się zagubieni w szkole, dlatego by z emocji lub zdenerwowania nie pogubili swoich rzeczy, warto je podpisać. Nie tylko mowa o podręcznikach czy zeszytach, ale także o worku ze strojem kąpielowym czy butami oraz o opakowaniu na śniadanie. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bardziej pewne siebie.

Powodzenia w przygotowywaniu wyprawki!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama