Reklama

8 sposobów, które pomogą zasnąć twojemu dziecku

Usypianie dziecka nie zawsze jest prostym zadaniem. Każdy maluch jest inny, jednak każdy potrzebuje spokojnego, zdrowego snu. Możesz zapewnić go swojemu dziecku, korzystając z jednego z naszych sprawdzonych sposobów. Poznaj je wszystkie, a twoje dziecko  z pewnością będzie  zasypiać z łatwością.

Reklama

Delikatny masaż

Jeżeli twoje dziecko nie może zasnąć, pomóż mu zrelaksować się wykonując delikatny masaż. Połóż ręce na brzuszku i wykonuj okrężne ruchy. Dzięki temu maluszek zrelaksuje się i łatwiej zaśnie. Ta metoda jest szczególnie polecana podczas kolki. Masaż i ciepło twoich dłoni rozluźni skurcz i ukoi bolący brzuszek. Zmęczone kolką dziecko szybko zaśnie.

Usuń z łóżeczka  wszystkie niepotrzebne przedmioty

Podczas snu twoje dziecko potrzebuje w łóżeczku wyłącznie poduszki i kołderki. Usuń wszystkie zbędne zabawki i inne przedmioty, które mogą rozproszyć malucha i odwracać jego uwagę podczas zasypiania. Zobaczysz jak ten prosty trik ułatwi twojemu dziecku zaśnięcie.

Unikaj kontaktu wzrokowego

Podczas usypiania dziecka unikaj również kontaktu wzrokowego. Może on również powodować pobudzenie dziecka i wybicie go z sennego nastroju. Dlatego zawsze gdy próbujesz uśpić malucha odwróć wzrok, a dużo łatwiej będzie mu zasnąć.

Owiń dziecko w kocyk

Noworodki często mają problem z zasypianiem. Możesz ułatwić im to dosyć ciasno okręcając kocykiem. Ta metoda pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie i przytulnie. Jeżeli chcesz skorzystać z tego triku to rozłóż kocyk na płaskiej powierzchni, zagnij górny róg mniej więcej 15 cm od krawędzi i ułóż na nim dziecko. Następnie jeden z bocznych rogów przeciągnij na drugą stronę wokół dziecka, końcówkę zakładając pod malucha. Teraz pora na dolną część. Przeciągnij ją do góry, a jeżeli będzie taka potrzeba, przeciągnij róg do wewnątrz. Pozostała już tylko jedna część, okręć ją podobnie jak pierwszą na drugą stronę, owijając dziecko. Końcówkę zaczep z tyłu. W tek sposób stworzysz splot w którym twoje dziecko poczuje się spokojnie. Metoda ta jest skuteczna dla dzieci do pierwszego miesiąca życia. Pamiętaj jednak, aby nie zaplatać kocyka zbyt mocno. Jeżeli dziecko zacznie płakać, to znak, że nie czuje się komfortowo i należy je wyciągnąć z kocyka.

Pokaż dziecku różnicę pomiędzy dniem i nocą

O poranku rozsuń zasłony i pozwól, aby światło słoneczne napływało do pokoiku dziecięcego. W ten sposób twoje dziecko szybko nauczy się jaka jest różnica pomiędzy dniem i nocą. Dzięki temu będzie spokojnie przesypiać noc, a ty wraz z nim.

Śpiewaj dziecku kołysanki

Nasze mamy i babcie śpiewały dzieciom kołysanki. Dzięki temu maluchy uspokajały się i szybko zasypiały. Ty również śpiewaj swojemu dziecku. Twój głos zapewni mu spokój, a spokojne dziecko zdrowo śpi i prawidłowo się rozwija. Jeżeli nie chcesz śpiewać osobiście, możesz podczas usypiania puszczać nagranie spokojnej, relaksującej muzyki. Jednak głos rodziców podziała znacznie lepiej.

Spacer na zdrowy sen

W ciągu dnia możesz pomóc dziecku zasnąć zabierając je na spacer. W ten sposób maluch dotleni się i z łatwością zaśnie jeszcze podczas spaceru. Nie korzystaj z tej metody zawsze kiedy kładziesz dziecko spać, ponieważ może się zbyt łatwo przyzwyczaić i będziesz mieć problem z uśpieniem go w inny sposób.

Ile snu potrzebuje twoje dziecko

Sen jest bardzo ważny dla twojego dziecka, jednak czy wiesz ile snu potrzebuje twoje dziecko? Im maluch jest starszy tym mniej snu potrzebuje i z każdym kolejnym miesiącem będzie wymagać go coraz mniej. Jeżeli masz problem z uśpieniem malucha, to może znak, że nie potrzebuje kolejnej drzemki w ciągu dnia. Niemowlęta powinny sypiać około 12-18 godzin na dobę, ale już sześcio miesięczne maluchy po przespanej nocy potrzebują 2-3 drzemek po około 1-2 godzin. To, że twoje dziecko śpi coraz mniej jest całkowicie naturalne i nie powinno cię martwić.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama