Reklama

8 sposobów, by wychować grzeczne dziecko

Jeśli chcesz prawidłowo wychować swoje dziecko, musisz to dobrze przemyśleć. Nawet jeśli kochasz swoje dzieci, czasem musisz im pozwolić popełniać błędy i ponosić konsekwencje swoich czynów. Jako rodzic na pewno zawsze będziesz chciała im pomóc, gdy znajdą się w potrzebie, ale też nie możesz być przy nich cały czas i „trzymać pod kloszem”. Jeśli chcesz dobrze przygotować dzieci do życia w prawdziwym świecie, pamiętaj o następujących rzeczach:

Ogranicz ich dostęp do rzeczy, które sprawiają im przyjemność

Owszem, dzieciństwo to czas beztroskiej zabawy, jednak to nie oznacza, że dziecko może cały czas bawić się lub grać. Ogranicz korzystanie z komputera, telefonu i gier, by twoje dziecko nie przyzwyczaiło się do tego w dalszym życiu. Nie chodzi o to, by dzieci cały czas ciężko pracowały, ale mogą nauczyć się odrobiny odpowiedzialności, zanim przez kolejny wieczór będą grać na konsoli. Daj im kilka zadań i upewnij się, że je wykonają, a następnie pozwól im odpocząć.

Nie usprawiedliwiaj ich

Wiele rodziców narzeka, że to wina nauczyciela, gdy ich pociecha dostaje kolejną złą ocenę. Jednak to nie wina nauczyciela (no chyba, że cała klasa ma złe oceny, ale to rzadka sytuacja). Nie oceniaj i nie usprawiedliwiaj dzieci, tylko dopilnuj, by następnym razem poradziły sobie lepiej. Bo ty też możesz pomóc.

Nikt nie jest idealny i nie ma w tym nic złego. Jednak nie należy udawać, że twoje dziecko jest absolutnie cudowne, bo z tego powodu może mieć problemy w późniejszym życiu.

Naucz je, że nie należy się poddawać

Rodzice muszą nauczyć dzieci odpowiedzialności za błędy, które popełniają, ale to nie znaczy, że powinny one akceptować swoją porażkę i się poddawać. Wiele dzieci myśli, że nie idzie im w matematyce i wtedy nie robią nic, by poprawić swoje umiejętności. Nie pozwól, by to dotknęło twoje dzieci. Naucz je, że należy ciężko pracować, by pokonać słabości. To naturalne, że dobrze idzie nam w tym, do czego mamy talent. Prawdziwym osiągnięciem jest radzenie sobie z tym, w czym wcześniej poniosło się porażkę. Naucz swoje dzieci, że ciężka praca opłaci się w ten, czy inny sposób.

Ogranicz kieszonkowe

Można podzielić kieszonkowe na dwie grupy: te, które przeznaczy się na drobniejsze rzeczy, jak zabawki, i na te, które przeznaczy się na coś droższego, jak nowa gra na konsolę. Ponadto można jeszcze przeznaczyć kieszonkowe na poważniejsze rzeczy i odłożyć je na konto oszczędnościowe. Ten system dobrze się sprawdza i uczy dzieci, jak zarządzać pieniędzmi. To bardzo ważne, by już od najmłodszych lat doceniały wartość pieniądza. Nie pozwól, by dzieci myślały, że pieniądze spadają z nieba.

Naucz je, że ciężka praca jest bardzo ważna

Na kieszonkowe trzeba zarobić. Dzieci może i nienawidzą koszenia trawniku czy odśnieżania podjazdu, ale im szybciej zauważą, że na pieniądze trzeba zarobić, tym lepiej dla nich. Poza tym, bardziej docenią swoje zabawki i gry, jeśli będą musiały na nie zarobić. Będą traktować swoje własności z szacunkiem, gdy przypomni im się, jak ciężko musiały na nie pracować.

Trzymaj się zasad

Rodzicom czasem zdarza się złamać zasady „tylko ten jeden raz”, od czasu do czasu, szczególnie gdy jest się zajętym pracą lub innymi obowiązkami. Jednak w takiej sytuacji dzieci za każdym razem będą szukać sposobu na to, by łamać zasady. Gdy nie trzymamy się zasad, dzieci zauważą, że w niektórych sytuacjach coś może im ujść na sucho. Zadbaj o to, by przestrzegały zasad i ty też musisz to robić. I twój partner również, by nie powstały konflikty.

Naucz ich wdzięczności

Od wczesnych lat dzieci można nauczyć serdeczności i bycia pomocnym. Wiele dzieci, które są zbyt mądre jak na swój wiek, po prostu mają rozsądnych rodziców, którzy dobrze je wychowali. Naucz dziecko dziękować i przepraszać, a także zadbaj, by odnosiło się z kulturą do innych. Pomagaj im pisać kartki dla przyjaciół na urodziny, wybierajcie razem zabawki dla potrzebujących, odwiedźcie dom dziecka. Twoja pociecha wyrośnie na świadomego dorosłego, jeśli zadbasz o to wcześniej.

Nie możesz być zawsze ich przyjaciółką

Kochasz dzieci bezwarunkowo, ale jesteś też dorosłą osobą, która ma na uwadze ich dobro. Jeśli będziesz dla nich za dobra, nic dobrego z tego nie wyjdzie. Nie możesz też być surowym rodzicem przez cały czas, jednak oglądanie horrorów czy granie w gry do północy nie jest dobrym pomysłem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama