Reklama

6 naturalnych sposobów na pobudzenie laktacji

Okres laktacji jest najważniejszym etapem dla matki i noworodka. Dziecko jest wtedy całkowicie zależne od mleka matki i taki stan utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy po narodzinach. Odpowiednia ilość mleka jest wtedy bardzo ważna dla wzrostu i rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach. Oto 6 naturalnych sposobów na to, jak pobudzić laktację.

Odpowiednia dieta

Noworodek jest zależny od mleka matki, więc dieta karmiącej matki musi być zbilansowana i bogata w wiele składników odżywczych. Kolorowa dieta składająca się z warzyw i owoców różnego rodzaju wpłynie na jakość i ilość mleka matki. Taka dieta zapewni fitoskładniki, witaminy, minerały i inne ważne substancje. Karmiąca kobieta powinna również spożywać dużo zup zawierających mięso i warzywa. Ważne jest także picie dużych ilości wody –  co najmniej 7-8 szklanek na dzień. To zwiększy nawodnienie organizmu, a przez to poprawi laktację. Ponadto spożywanie czosnku i cebuli wpływa pozytywnie na jakość i ilość mleka.

Odpoczynek, ćwiczenia i dobre samopoczucie

Stres i brak odpoczynku negatywnie wpływają na laktację, a więc tak ważne jest, by matka dużo odpoczywała i unikała stresu. Należy również odpowiednio się wysypiać. Oprócz tego dobrze jest zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Wszelkie negatywne emocje, jak złość, żal czy smutek wpłyną negatywnie na karmiącą matkę, więc powinno się ich unikać i zadbać o dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie.

Częste karmienia

Częste karmienia dziecka stymuluje produkcję mleka. Dziecko powinno być karmione 7-8 razy dziennie lub za każdym razem, gdy jest głodne. Należy pamiętać o tym również w nocy.

Lucerna

To zioło korzystnie wpływa na produkcję mleka i można je znaleźć w każdym supermarkecie. Może być spożywane w formie naparu lub soku.

Jak przygotować napar z lucerny?

Weź trochę świeżych liści lucerny i wrzuć do naczynia z gorącą wodą. Odstaw na 10-20 minut, a potem odcedź. Napar z lucerny jest bogaty w witaminy, minerały i aminokwasy, które zwiększą laktację.

Jak przygotować sok z lucerną?

Zmiksuj pomarańczę, marchew i garść świeżych liści lucerny. Następnie odcedź. Sok jest gotowy do spożycia. Dodatek pomarańczy i marchwi doda koloru i wzbogaci sok o fitoskładniki. Taki naturalny sposób korzystnie wpłynie na laktację.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama