17 wczesnych oznak ciąży - część 1

Staracie się o dziecko. Co miesiąc przechodzicie przez ten sam rytuał i za każdym razem chodzisz jak na szpilkach zadając sobie pytanie: czy jestem już w ciąży? Aby mieć pewność, możesz zrobić test ciążowy, badanie krwi lub umówić się na wizytę ginekologa, ale zanim podejmiesz któreś z tych działań, przeczytaj o 16 sposobach rozpoznania, czy jesteś w ciąży. Czy któryś z nich brzmi znajomo?

Brak tchu

Czy dość nieoczekiwanie zaczyna brakować ci tchu, kiedy wchodzisz po schodach? Jeśli tak, może to być pierwszy sygnał ciąży. Rosnący zarodek potrzebuje dużo tlenu i zabiera go tobie. Mamy dla ciebie złe wiadomości – szybkie męczenie się może towarzyszyć ci przez całą ciążę, bo rosnące dziecko dodatkowo wywiera nacisk na twoje płuca.

Bolące piersi

Jeśli zakładanie biustonosza o poranku zaczęło przypominać torturę – bo twoje piersi nagle stały się większe, wrażliwsze, bolesne z przyciemnionymi sutkami i widocznymi naczyniami krwionośnymi – to jeden z pierwszych objawów ciąży. Zacznij nosić biustonosze dające mocniejsze wsparcie piersiom, by załagodzić ten dyskomfort.

Zmęczenie

Jeśli wieczorem zasypiasz nad książką zanim dotrzesz do choćby końca strony, jeśli nagle opadasz z sił, to może być wynik reakcji twojego ciała na zmiany hormonalne wywołane ciążą. Wiele kobiet narzeka na chroniczne zmęczenie w pierwszym trymestrze ciąży. Zwykle ten stan ulega złagodzeniu w drugim trymestrze.

Nudności

Większość kobiet cierpi na nudności około szóstego tygodnia ciąży. Jednak te objawy mogą wystąpić wcześniej i wbrew powszechnemu przekonaniu – nie muszą występować z rana – ale także po południu i wieczorem. Zwykle ustępują w drugim trymestrze. Aby je złagodzić, staraj się jeść pokarmy, które złagodzą podrażnienie żołądka. Specjaliści polecają sucharki i napój Ginger Ale.

Częste oddawanie moczu

Jeśli nagle zaczynasz budzić się w środku nocy, żeby skorzystać z toalety, może to oznaczać ciążę. W tym stanie twoje ciało produkuje większą ilość płynów, co oznacza, że twój pęcherz musi wykonać sporo dodatkowej pracy. Dla ciebie oznacza to liczne przerwy na siku w ciągu dnia i nocy.

Bóle głowy

To jeszcze nie koniec symptomów. Kolejnym jest nawracający ból głowy – wywołany zmianami hormonalnymi. Jeśli starasz się zajść w ciążę i boli cię głowa, zamiast standardowych środków przeciwbólowych weź tabletkę odpowiednią dla kobiet w ciąży.

Bóle pleców

Czujesz ból w dole pleców? Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś z tym problemu, to może być jeden z pierwszych znaków, że zostaniesz mamą. Zacznij się do niego przyzwyczajać. W miarę jak w twoim brzuchu rosnąć będzie dziecko, a ty będziesz przybierać na wadze, centrum grawitacji w twoim ciele zmieni się i kręgosłup będzie cierpiał.

Skurcze

Czyżby to były objawy zbliżającej się miesiączki? A może jednak ciąża? Trudno powiedzieć, ale jeśli czujesz skurcze, może to oznaczać, że twoja macica rozszerza się przygotowując się na dziecko.

Przejdź do dalszej części artykułu:17 wczesnych oznak ciąży część 2

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama