Reklama

10 faktów o ciąży, o których nikt cię nie uprzedził

Wiele osób słyszało o dziwnych rzeczach, które dzieją się z ciałem kobiety, kiedy zachodzi ona w ciążę. Poranne nudności, przybieranie na wadze, to przykład objawów, o których wszyscy słyszeli. Jednak ciężarne doświadczają także dziwnych rzeczy, o których się nie mówi.

Reklama

Popuszczanie moczu przy kichaniu

Z powodu dodatkowego nacisku na pęcherz, kobietom w ciąży może zdarzyć się popuszczanie moczu podczas kichania lub kaszlu. Gwałtowny nacisk na pęcherz towarzyszący kichaniu lub kasłaniu może powodować lekkie popuszczenie moczu.

Zwiększenie rozmiaru stopy

Zmiana rozmiaru stopy może mieć wiele powodów, wśród których można wymienić wzrost wagi oraz dodatkowe obciążenie stóp. Dla wielu kobiet wzrost rozmiaru stopy to jedynie tymczasowe zjawisko towarzyszące ciąży i płaskie, szerokie stopy wracają do swojego normalnego kształtu wkrótce po tym, jak urodzi się dziecko. Jednak, jeśli zmiana jest szczególnie duża, to stopy mogą pozostać w większym rozmiarze.

Gazy i bekanie

Dziecko rosnąc zajmuje coraz więcej i więcej miejsca w twoim brzuchu, co oznacza, że na nadmiar powietrza nie ma już za dużo miejsca. Istnieją jedynie dwa sposoby, aby nagromadzone powietrze opuściło organizm ciężarnej, dlatego lepiej jedz mniejsze posiłki częściej, albo poproś swojego lekarza o przepisanie leków, które pomogą uporać się z problematycznymi gazami.

Swędzące sutki

Twoje ciało przygotowuje się do narodzin dziecka, a to oznacza, że sutki rozciągają się w przygotowaniu na zbliżające się karmienie piersią. Przez to stają się wrażliwe, a także możesz odczuwać delikatne swędzenie. Pilnuj, aby twoje sutki były dobrze nawilżone i wyeliminuj wszelkie ubrania mogące podrażniać ten wrażliwy obszar.

Wypryski

Hormony ciężarnej kobiety znajdują się zazwyczaj poza jakąkolwiek kontrolą, podobnie jak ma to miejsce podczas dojrzewania. Chociaż istnieją kobiety, które cieszą się w tym okresie piękną i promienną cerą, to twarze innych pokrywają wypryski, zupełnie jak za dawnych, nastoletnich lat. Unikaj standardowych kuracji przeciwtrądzikowych, ponieważ nie ma pewności, co do bezpieczeństwa ich stosowania w ciąży. Zamiast tego, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dermatologiem o alternatywnych sposobach radzenia sobie z cerą trądzikową.

Szalone sny

Istnieje wiele powodów tłumaczących bujne sny, które możesz mieć podczas ciąży. Zazwyczaj wynikają one jednak ze wzmożonego stresu oraz zmian hormonalnych zwłaszcza, jeśli jest to twoje pierwsze dziecko. Sny o wypadkach samochodowych lub skomplikowanych porodach są czymś normalnym. Zapisz je w notesie, aby uwolnić od nich swoją głowę.

Cieknące piersi

Ponieważ twoje ciało cały czas przygotowuje się do opieki, którą będziesz musiała otoczyć swoje dziecko, może się zdarzyć, że doświadczysz wycieku z piersi. Niewiele możesz zrobić, aby temu zapobiec, ale możesz włożyć do stanika kilka chusteczek lub specjalne wkładki dla matek karmiących, aby uniknąć kłopotliwych plam na ubraniu.

Nowy pępek

Ciężarna kobieta spodziewa się wielu zmian w swoim organizmie, ale zmiana w wyglądzie pępka rzadko jest jedną z nich. „Wyskoczenie” pępka oznacza, że dziecko wewnątrz wykorzystuje ostatnie skrawki wolnego miejsca i dzieje się tak zwykle pod sam koniec ciąży. Pępek powinien powrócić na swoje miejsce po porodzie.

Zaparcia

Hormony ciążowe mogą powodować, że twój organizm będzie gromadził substancje odżywcze. Może to prowadzić do zaparć. Zwalczysz je zwiększając ilość przyjmowanego błonnika.

Wypróżnienie podczas porodu

Nie każda kobieta musi tego doświadczyć podczas porodu, ale zdecydowanie jest to dziwne doświadczenie, o którym warto wspomnieć. Podczas parcia może dojść do wypróżnienia. Może to być dla ciebie zawstydzające doświadczenie, ale pamiętaj, że położna widziała o wiele gorsze rzeczy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama